عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران مطرح کرد؛

بکارگیری دستاوردهای نوین دنیا در درمان بیماران گرفتار شکاف لب و کام

14 مهر 1398 ساعت 14:35

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به عمده دلایل ابتلا به شایع‌ترین بیماری مادرزادی ناحیه سر و گردن گفت: در ایران جدیدترین دستاوردهای نوین دنیا در درمان بیماران مبتلا به شکاف لب و کام استفاده می‌شود.


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به عمده دلایل ابتلا به شایع‌ترین بیماری مادرزادی ناحیه سر و گردن گفت: در ایران جدیدترین دستاوردهای نوین دنیا در درمان بیماران مبتلا به شکاف لب و کام استفاده می‌شود.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر علی عطری درباره برگزاری کنگره شکاف لب و کام در تهران اظهار داشت: این کنگره با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته از داخل و خارج از کشور برگزار شد و جدیدترین دستاوردهای علمی در مورد درمان این بیماری مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

رئیس دپارتمان جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: در این کنگره جراحی اولیه شکاف لب و کام و موضوع جراحی ثانویه مورد بحث و گفت و گو قرار گرفت و نمونه‌هایی از بیماران که در این زمینه مشکل داشتند هم در نمونه اولیه و هم ثانویه به صورت زنده توسط استاد برجسته که از انگلیس جهت شرکت در این کنگره حضور یافته بود، جراحی شدند.

وی ادامه داد: جراحی اولیه برای مواردی است که بیماری به صورت مادرزادی گرفتار شکاف لب و کام شده و در جراحی ثانویه برای بزرگسالانی بوده که قبلاً جراحی اولیه در آنها صورت گرفته ولی به دلیل مشکلات باید اصلاحاتی برای بیماری آنها انجام گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که شکاف لب و کام می تواند سبب اختلال در تکلم و گفتار به دلیل نارسایی کام شود، گفت: این مسئله نیز در کنگره مورد بحث قرار گرفته و هفت بیمار که جراحی زنده آنها در سالن برای حضار نمایش داده شد و روش‌های نوین در این زمینه که در جهان ارائه می‌شود نیز مورد بحث قرار گرفت.

دکتر عطری با اشاره به اینکه شکاف لب و کام از شایع‌ترین بیماری ‌های مادرزادی در ناحیه سر و صورت به شمار می‌رود، افزود: از هر ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ مولود زنده یکی مبتلا به شکاف لب و کام می‌شود که شروع آن در دختران و پسران تفاوت چندانی ندارد ولی شکاف لب در پسران شایع تر از شکاف کام است.

وی خاطرنشان کرد: علت دقیق شکاف لب و کام هرچند مشخص نشده ولی برخی از بررسی‌ها نشان از سابقه ارثی این بیماری دارد همچنین ابتلا به برخی از بیماری‌ها در مادران باردار، مصرف برخی از داروها حین بارداری همچنین استعمال سیگار و الکل در زنان باردار و عفونت در حاملگی می تواند سبب بروز شکاف لب و کام در جنین شود.


کد مطلب: 19688

آدرس مطلب: http://tahrireno.ir/vdcbw0b8.rhb9wpiuur.html

تحریر نو
  http://tahrireno.ir