وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

۶۰ درصد خانه‌های خالی در کشور شناسایی شد

5 مرداد 1400 ساعت 13:36

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هم‌اکنون۵۳۴هزار واحد مسکن ملی در سراسر کشور در دست ساخت است، از اجرایی شدن قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی طی همین ماه خبر داد.


وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هم‌اکنون۵۳۴هزار واحد مسکن ملی در سراسر کشور در دست ساخت است، از اجرایی شدن قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی طی همین ماه خبر داد.

به گزارش تحریرنو از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه شهرسازی در برنامه تیتر امشب به تشریح برنامه‌های وزارتخانه در بخش مسکن پرداخت و ضمن تسلیت مجدد برای درگذشت علیرضا تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یادی از زحمات وی طی ۱۶ سال خدمت صادقانه در بنیاد کرد و در خصوص ساز و کارهای تامین زمین برای احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور، گفت: یکی از الزامات احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور تامین زمین است. در همین زمینه در جلسه ای با حضور رییس جمهور منتخب در خصوص تامین زمین توسط وزارت راه و شهرسازی گزارشی ارایه شد.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: درگزارش عنوان شد که وزارت راه و شهرسازی در چند سال گذشته با فقر زمین مواجه بود که دلایل آن سلایق گوناگون مدیریتی و تعارض قانونی بود که بر اساس آنها وزارت راه و شهرسازی موفق نشده بود تا اراضی که در محدوده و حریم شهرها قرار دارد را طبق ماده۱۰ و ۱۲ قانون زمین شهری متعلق به وزارت راه و شهرسازی است از وزارت جهاد کشاورزی در اختیار بگیرد. در سال گذشته با تاکیداتی که رییس جمهور مستقر داشتند، پیگیری‌هایی انجام شده و تاکید وزیر جهاد کشاورزی و همچنین مسئولان جدید سازمان جنگل‌ها، مانع تامین زمین برطرف شد.

تحویل ۵۴هزار هکتار زمین از وزارت جهاد کشاورزی

اسلامی افزود: سال گذشته توانستیم زمین‌های خود را از وزارت جهادکشاورزی تحویل بگیریم که این مورد یکی از نکات حائز اهمیتی بود که در تامین زمین برای پیشبرد طرح‌های مسکن گشایش ایجاد کرد.

وی توضیح داد: این هماهنگی و شیوه‌نامه‌ای که بین وزارت راه و وزارت جهاد در روزهای گذشته منعقد شد، بستر را برای تولید مسکن فراهم کرد. در پرتو تفاهم‌نامه منعقد شده بیش از ۵۴ هزار هکتار در کمتر از یکسال زمین در سراسر کشور تحویل گرفتیم و تحویل مابقی نیز در دست اقدام است. درعین حال از گذشته نیز برنامه ۵ ساله با ظرفیت و قابلیت ۵ میلیون مسکن در سال را به استان‌ها از سال گذشته ابلاغ کردیم. بر این مبنا مقررشد تا با تامین زمین بتوانیم از طریق آن برنامه تولید و عرضه مسکن را پیش ببریم که گزارش آن به رییس جمهور منتخب ارایه شد.

تامین مسکن کلانشهرها از طریق شهرک‌سازی و در شهرهای جدید پیگیری می‌شود

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه حدود ۲۳۰ شهر بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت در سطح کشور وجود دارد،گفت: زمین مناسب کمی در کلانشهرها و حریم شهرها وجود دارد. به همین دلیل شهرک سازی را در شهرهای جدید در برنامه قرار دادیم. برای شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت که تراکم کمتری نیز دارد زمین ها عمدتا به شکل واگذاری به مردم در قالب انفرادی و گروهی است که این موضوع کمک خواهد کرد تا نقش مردم در تولید وعرضه مسکن گسترش یابد. از این طریق با استفاده از مشارکت مردم و استطاعت مالی خود آنها، واحدهای مورد نیاز احداث شود.

اسلامی در خصوص نوع اراضی که در آنها ساخت مسکن انجام خواهد شد، توضیح داد: زمین هایی که برای اجرای طرح های مسکن واگذار می شود سه نوع هستند. یک نوع زمین هایی هستند که داخل محدوده شهرها هستند که اولویت نخست، استفاده حداکثری از ظرفیت مصوب طرح جامع شهرهاست. نوع دوم نیز اراضی است که در حریم و پیرامون شهر قرار دارند به شهر افزوده و الحاق شوند که با الحاق آن اراضی برای تولید مسکن ظرفیت ایجاد شود. در خصوص نوع دوم در این دوره اقدامات مناسبی انجام و در بسیاری از شهرها اجرایی شد. نوع سوم نیز بافت فرسوده وناکارآمد درون هسته مرکزی شهرها هستند که از طریق تجمیع و یا با مشوق ها نوسازی شوند.

شروع نوسازی ۸۰ هزار واحد در بافت فرسوده و ناکارآمد شهرها

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این مطلب که برنامه نوسازی و احداث ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده دنبال شده است،در خصوص اجرایی شدن این تعداد اعلام کرد: حدود ۸۰ هزار واحد در بافت فرسوده برنامه ریزی شد که ۴۰ هزار واحد توسط مردم و در زمین های مردم و بافت های فرسوده نوسازی شده و در دست نوسازی است.

وی افزود: مردم در این تعداد واحد توانستند از امکانات پروانه مسکن رایگان، وام دارای یارانه و خدمات تسهیل گری وزارت راه و شهرسازی استفاده کنند. حدود ۱۷هزار واحدی که توسط مردم در بافت های فرسوده نوسازی و افتتاح شد جزو این بخش هستند. بخش دوم ۴۰ هزار واحدی است که توسط وزارت راه و شهرسازی در بافت های مرکزی و شهری نوسازی خواهند شد که این تعداد واحد نیز از طریق انبوه‌سازان در حال ساخت است.

اسلامی ادامه داد: بیش از ۹۰۰ پروژه در۲۷۰ محله فرسوده و ناکارآمد در سراسر کشور برنامه‌ریزی شد که بیش از ۵۴۰ پروژه افتتاح و مابقی در دست ساخت است که حداکثر تا پایان سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. محلات از نظر معابر،تاسیسات زیربنایی و نیازهای آموزشی،فرهنگی،بهداشتی،درمانی، کلانتری و پارک آنها در دستور کار قرار گرفت. در بافت های تاریخی نیز احیای محله های تاریخی را در دستور کار قرار داریم. مانند کاری که در محله مهریز یزد در زمین ۲۵۰ هکتاری درعرض یکسال انجام شد. محله قدیمی با بافت تاریخی که در حال تخریب بود دوباره زنده سازی شد.

مخالف عرضه مصالح ساختمانی در بورس هستم

وی در خصوص دلالی مصالح ساختمانی و افزایش قیمت سیمان، فولاد و میلگرد با تاکید بر اینکه مخالف عرضه مصالح ساختمانی در بازار بورس است، گفت: متاسفانه در کشور ما از هر مشکلی که پیش می‌آید عده ای سوء استفاده می کنند. همزمان با قطعی برق کارخانجات که به دلیل کمک به زندگی مردم انجام شد ، سیمان وارد بورس شد که دولت در آن نقشی ایفا نکرد. شخصا مخالف بردن مصالح ساختمانی به بورس هستم. زیرا اینها شبکه توزیع سنتی خود را داشتند. بردن مصالح ساختمانی در بورس سوداگری است و با آن مخالف هستم که در دولت نیز آن را مطرح کردم. امیدوارم جلوی این کار گرفته شود.

اسلامی در خصوص اخذ مالیات از خانه‌های خالی و همچنین اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه، گفت: واحدهای خالی توسط وزارت راه و شهرسازی شناسایی و به سازمان امور مالیاتی معرفی شد. هدف اصلی از اخذ مالیات از خانه های خالی این است تا التهاباتی که در بازار مسکن به واسطه سرمایه ای شدن مسکن ایجاد می شود گرفته شود. سرمایه های بخش مسکن باید در بخش های مولد به کار گرفته شود. مالیات به میزانی از افرادی که واحدهای خالی دارند دریافت شود تا برای آنها جذابیت نداشته باشد و مالکان واحدهای خالی واحدهای خود را برای اجاره و یا فروش عرضه کنند.

وی ادامه داد: تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خانه خالی به سازمان امور مالیاتی که حدود ۶۰ درصد خانه های خالی در سطح کشور هستند، معرفی شده است. هم اکنون وزارت راه و شهرسازی ۲۵میلیون خانوار را در سراسر کشور شناسایی کرده و از روزهای آتی برای آنها پیامکی ارسال می شود و با مالکان در خصوص واحدهای خالی استعلام گرفته می شود.

وی شناسایی خانه های خالی را از طریق دو راهکار ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان و یا استعلام از طریق مالکان با ارسال پیامک برای آنها ممکن دانست و افزود: حدود سه میلیون خانوار در سامانه ملی املاک واسکان ثبت نام کردند. گزینه موازی ارسال پیامک برای مالکان تمامی واحدهاست. رفت و برگشت پیامکی کمک می کند تا دیگر واحدهای خالی شناسایی شوند.

اخذ مالیات ازخانه های خالی اجرایی می‌شود

اسلامی تصریح کرد: طبق قانون سازمان امور مالیاتی باید اخذ مالیات از خانه های خالی رابه مرحله اجرا درآورد. در یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی شناسایی شده، حقوقی ها باید دو برابر اشخاص حقیقی مالیات پرداخت کنند.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص مالیات از عایدی سرمایه نیز اعلام کرد: اقتصاد باید اقتصادی پویا و مولد باشد و سرمایه‌ها در بخش مولد به کار گرفته شوند. مالیات بر عایدی سرمایه هم اکنون در مجلس است و امیدوار هستیم که به زودی مسیر قانونی خود را طی کند و اجرایی و عملیاتی شود.

وی ادامه داد: کسانیکه در کار تولید و عرضه مسکن هستند از این قاعده مستثنی هستند. سم مهلک در بازار مسکن سوداگری و واسطه‌گری در بازار مسکن است که تلاش خواهیم کرد با تمهیداتی که در دستور کار داریم جلوی آن را بگیریم.

ارایه بیش از ۵۰ درصد قیمت مسکن تسهیلات

اسلامی درخصوص تامین منابع مالی ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور، گفت: در موضوع نسبت وام به قیمت تمام شده واحدمسکونی تا دو ماه گذشته ۲۰ درصد بود که هم اکنون بامصوبه شورای پول و اعتیار بالای ۵۰ درصد افزایش یافته است و این کمک می کندتا برنامه مسکن اجرایی وعملیاتی شود.

وی ادامه داد: در بخش مسکن در قانون پیش‌بینی شده تا ۳۶۰ هزار میلیاردتومان برای یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد تسهیلات پرداخت شود و جرایمی نیز برای بانک‌ها قانونگذار منظور کرده است. بانک مرکزی این میزان را به بانک‌ها ابلاغ کرده است و بانک ها مکلف شدند تا این عدد را برای مسکن تامین کنند. پیشنهاد ما به بانک مرکزی و بانک ها این بوده تا همه از طریق بانک مسکن منابع خود رابه خدمت بگیرند.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه هم اکنون ۵۳۴هزار واحدمسکن ملی در سراسر کشور در دست اجراست، گفت: رییس جمهور منتخب تاکید داشتند تا طرح تولید مسکن پرشتاب دنبال شود و به یک میلیون واحد مسکونی ارتقا یابد.

۵۳۴ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن در دست ساخت است

اسلامی ادامه داد: ۵۳۴هزار واحدی که در دست ساخت است متقاضیان آن تعریف شده هستند که بخشی از آن توسط خود مردم در حال احداث است و بخشی دیگر نیز توسط انبوه‌سازان و شرکت‌ها در دست اجراست. هم اکنون ۵۳۴ هزار واحد مسکن ملی در ۱۰ هزار نقطه پروژه در دست اجراست. بخش‌هایی با حضور رییس‌جمهور مستقر افتتاح شد و مابقی نیز در مراحل مختلف ساخت است. پروژه تهرانسر در مراحل پایانی کار است و در پردیس و پرند،هشتگرد و اندیشه نیز روند اجرای مسکن مناسب است.

وی گفت: تا سه ماه آینده اولین سری واحدهای مسکونی پرند تحویل می شود.

اسلامی تاکید کرد: مردم آورده های خود را در زمان مقرر ارایه بدهند تا واحدها در زمان بندی تعیین شده تحویل بشوند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که همواره بسیاری از پروژه‌های مسکونی توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود و دولت نقش چندانی در ساخت پروژه‌های واحدهای مسکونی ندارد، اعلام کرد: برخی از انبوه‌سازان و بخش خصوصی درخواست‌هایی داشتند که در حوزه بیمه و مالیات بود که ما درحال پیگیری برای افزایش این مشوق‌های مالی به آن‌ها هستیم.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص صنعتی‌سازی پروژه‌های مسکونی، اعلام کرد: امروز یک کارخانه صنعتی‌سازی به بهره‌برداری رسید که سرعت اجرای پروژه‌ها را بسیار کاهش می‌دهد و این خود نقش مؤثری در سرعت اجرای پروژه‌های مسکونی دارد. پیش‌از این صنعتی‌سازی تنها در حد سازه باقی‌مانده بود که با همکاری وزارت دفاع اولین زون ساخته صنعتی‌سازی در نزدیکی ایوانکی به بهره‌برداری رسید که این خود زمان ساخت پروژه‌ها را بسیار کاهش می‌دهد.

اسلامی با اشاره به این‌که معماری و شهرسازی و افزایش کیفیت واحدهای مسکونی بسیار مهم است گفت: وزارت راه و شهرسازی همواره این موارد را در دستور کار خود قرار داده‌است و با تصویب مقرراتی مانع از افزایش برج‌سازی در حریم شهرها شده‌ و بلندمرتبه‌سازی را در استان تهران سامان‌دهی کرده‌است .

بهره‌برداری از ۷۰۰ کیلومتر خط آهن در روزهای آتی

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به پروژه‌های مهم ریلی که روز پنجشنبه با دستور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید اشاره کرد و گفت : هم اکنون ۱۷۰۰ کیلومتر خط راه‌آهن درحال ساخت داریم که ۷۰۰ کیلومتر آن روز پنجشنبه با دستور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد و مابقی پروژه‌ها هم در حال تکمیل است.۶۰۰ کیلومتر ریل‌گذاری کرده‌ایم و سایر پروژه ها هم در مرحله روسازی و ریل‌گذاری است.

وی با اعلام اینکه پیش‌از این ۱۵۰ کیلومتر در سال ریل گذاری می‌شد که هم‌اکنون این رقم به ۶۰۰کیلومتر در سال ارتقا یافته است، افزود: پروژه زاهدان به چابهار یکی از مهم‌ترین پروژه‌ها است که به‌زودی مراحل ریل‌گذاری آن به اتمام می‌رسد. همچنین پروژه یزد به اقلید به طول ۲۷۱ کیلومتر و همچنین پروژه راه‌آهن میانه تبریز هم از دیگر پروژه‌هایی بود که به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه همچنین به افتتاح بزرگ‌ترین تونل خاورمیانه در منطقه دو آزادراه تهران شمال هم اشاره کرد و گفت: در زمان افتتاح منطقه یک به رئیس‌جمهور اعلام کردیم که اگر فرمان دهد پیمانکاران منطقه یک را به منطقه دو اعزام می‌کنیم و در صورت تامین اعتبارات این پروژه هم به‌سرعت ساخته خواهد شد .

به گفته اسلامی، روز پنجشنبه با دستور رئیس‌جمهور بزرگ‌ترین تونل خاورمیانه و غرب آسیا به طول ۱۸/۵ کیلومتر به بهره‌برداری می‌رسد. با توجه به این‌که منطقه ۲ آزادراه تهران شمال ۲۲ کیلومتر است که شامل ۵۹ تونل و ۲۹ پل چند صد متری است و یکی از پروژه‌هایی است که توسط مهندسان و متخصصان ایرانی ساخته‌شده و طول مسیر تهران تا شمال را ۳۰ تا ۴۵ دقیقه کاهش می‌دهد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد :در منطقه ۲ حدود سه هزار نفر به‌صورت دو شیفته در حال کار هستند و امیدواریم در سال آینده کل منطقه دو به بهره‌برداری برسد . همچنین در منطقه سه هم به طول ۴۴ کیلومتر در حال مذاکره با پیمانکاران هستیم که به‌زودی اجرای این پروژه هم آغاز خواهد شد


کد مطلب: 21159

آدرس مطلب: http://tahrireno.ir/vdchwzni.23nzmdftt2.html

تحریر نو
  http://tahrireno.ir