جزییات پرداخت چک تسهیلات مسکن
بانک مسکن مبلغ تسهیلات خرید مسکن را در قالب چک تسهیلات به فروشنده ملک پرداخت می‌کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۰
 
جزییات پرداخت چک تسهیلات مسکن
 
بانک مسکن مبلغ تسهیلات خرید مسکن را در قالب چک تسهیلات به فروشنده ملک پرداخت می‌کند.

به گزارش ایبِنا به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن - هیبنا، چک تسهیلات، در واقع نوعی از حواله است که در قالب چک بانکی توسط بانک‌ها در زمان پرداخت تسهیلات به منظور انتقال مبلغ تسهیلات مشتری به ذی نفع (فروشنده ملک، کالا یا خدمات) استفاده می‌شود که از متداول‌ترین و پرکاربردترین انواع آن در بانک مسکن می‌توان به چک تسهیلات خرید مسکن اشاره داشت.

بانک مسکن مبلغ تسهیلات قابل پرداخت به مشتریان در مورد تسهیلات مختلف خرید مسکن از جمله صندوق یکم، اوراق گواهی حق تقدم و مسکن جوانان را پس از طی مراحل اخذ وام در قالب چک تسهیلات ارائه می‌کند و مشتریان بانک نیز پس از دریافت وام خرید مسکن از این بانک چک تسهیلات بانک را به میزان مبلغ تسهیلات به فروشنده ملک ارائه می‌دهند.

روال کار به این شکل است که پس از طی مراحل اخذ تسهیلات خریدار و فروشنده، مبایعه‌نامه‌ بانک را امضا کرده و ضامن و خریدار، قرارداد تسهیلاتی را امضاء می‌کنند. بعد از آن پیش‌نویس سند رهن توسط شعبه، مهر و امضاء می‌شود. در نهایت خریدار به همراه فروشنده و ضامن، چک تسهیلاتی تأییدشده و پیش‌نویس سند رهنی را به دفترخانه ارائه می‌دهند.

با توجه به شرایط فراهم آمده در بانک مسکن این چک‌ها همانند چک‌های بانکی صادره بانک مسکن، در تمامی شعب بانک قابلیت وصول آنی را دارند و فقط به ذینفع نامبرده شده بر روی چک قابل پرداخت است. انتقال، واگذاری و پشت‌نویسی چک تسهیلات نیز همانند چک بانکی به سایر اشخاص (حقیقی یا حقوقی) توسط ذینفع امکان‌پذیر نیست.

الزامات صدور چک تسهیلات در بانک مسکن

صدور چک تسهیلات در بانک مسکن الزاماتی دارد که باید رعایت شود. در زمان صدور چک‌های تسهیلات، مقابل عبارت «در وجه» در متن چک، باید موارد زیر به ترتیب درج شود:

۱. مشخصات ذی نفع چک تسهیلات (فروشنده ملک) شامل نـام و نـام خـانوادگی و شماره ملی

۲. درج عبارت «بابت قرارداد شماره............................»

۳. مشخصات متقاضی دریافت تسهیلات شامل نام و نام خانوادگی و شماره ملی

لازم به ذکر است که چک‌های تسهیلات صرفاً در وجه فروشنده ملک طرف قرارداد با تسهیلات‌گیرنده، صادر شده و به وی قابل پرداخت خواهد بود. البته در زمان دریافت وجه چک‌های تسهیلات مسکن، در صورتی که وکیل فروشنده اختیارات لازم در خصوص اخذ ثمن معامله را داشته باشد، وصول چک توسط وکیل نیز امکان‌پذیر است.
کد مطلب: 20423