فوق تخصص جراحی‌های کم‌تهاجمی؛
کاهش درد بیمار و کاهش آسیب به بافت‌های بدن پس از عمل‌های کم‌تهاجمی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۱۸
 
کاهش درد بیمار و کاهش آسیب به بافت‌های بدن پس از عمل‌های کم‌تهاجمی
 
فوق تخصص جراحی‌های کم‌تهاجمی و دبیر علمی چهاردهمین کنگره انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران گفت: انجام عمل‌های کم‌تهاجمی یا لیزری، میزان عوارض بعد از عمل‌های جراحی را که در روش‌های جراحی باز دیده می‌شود را کاهش داده است.

به گزارش تحریرنو ؛ «علیرضا لاشئی» درباره جراحی‌های کم تهاجمی در دستگاه ادراری افزود: مردم بیشتر این جراحی‌ها را به نام لیزری می‌شناسند، در واقع این جراحی‌های لیزری در مقابل جراحی‌های قدیمی به وجود آمده‌اند زیرا روش‌های قدیمی با وجود آنکه نتیجه خوبی هم به همراه داشت اما برخی از آنها عوارضی داشت که تا مدت‌ها بیمار را اذیت می‌کرد.

وی ادامه‌داد: به‌طور مثال برای یک جراحی کلیه پهلوی بیمار شکافته می‌شد و این مساله باعث می‌شد تا مدت‌ها درد داشته باشد. گاهی دچار برجستگی و فتق ناحیه عمل می‌شد و با وجود آنکه اصل مشکل بیمار برطرف می‌شد، اما عوارض جانبی او را اذیت می‌کرد.

دبیر علمی چهاردهمین کنگره انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران اضافه‌کرد: گاهی برای برداشتن سنگ‌هایی که در کلیه ایجاد می‌شد پزشک مجبور می‌شد که قسمتی از پهلوی بیمار را بشکافد و کلیه از وسط به 2 نیم می‌شد و دوباره بخیه می‌خورد تا یک سنگ ۲ یا سه سانتی متری از کلیه بیمار خارج شود؛ در واقع با این روش کلیه‌ها ۳۰ تا ۴۰ درصد از پتانسیل خود را از دست می‌داد.

این فوق تخصص جراحی‌های کم‌تهاجمی بیان‌داشت: از حدود ۲۰ سال پیش در همه رشته‌ها بحث ورود به فناوری‌های روز برای کاهش میزان آسیب به بیمار مطرح شد. در این رشته هم تکنولوژی‌ها به‌روز شد و تلاش شد با این عمل‌ها میزان آسیب به بیمار کاهش پیدا کند.

وی خاطرنشان‌کرد: به همین دلیل به‌سرعت جراحی‌های کم تهاجمی جای خود را باز کرد و بسیاری از عمل‌های جراحی با عوارض و درد کمتر برای بیماران انجام شد.

لاشیئی با اشاره به اینکه عمل‌های لیزی یا کم تهاجمی به کمک آندوسکوپ ها انجام می‌شوند، گفت: در این نوع جراحی‌ها گاهی یک سنگ بزرگ پنج یا ۶ سانتی متری کلیه با کمک اشعه ایکس و ابزارهای پیشرفته جدید و فقط با ایجاد یک شکاف یک سانتی‌متری در پشت بیمار به‌طور کامل شکسته و از بدن خارج می‌شود و این سبب می‌شود که بیمار از دردهای پشت سر هم خلاص شود.

وی با اشاره به اینکه ایران یکی از پیشروترین کشورها در بحث پیوند کلیه است، ادامه داد: اهداکننده فرد سالمی است که به هر دلیلی کلیه خود را اهدا می‌کند و با یک برش بزرگ کلیه از بدن او خارج می‌شود، اما امروزه با عمل‌های لاپاراسکوپی همه مراحل خروج کلیه از بدن اهداکننده انجام می‌شود و در نهایت با یک برش کوچک در زیر شکم که برش دردناکی هم نیست، بدون شکستن دنده یا ایجاد برش‌های بزرگ در بدن اهداکننده کلیه خارج و به بیمار گیرنده کلیه پیوند زده می‌شود.

دبیر علمی چهاردهمین کنگره انجمن اندویورولوژی و یورولاپاراسکوپی ایران با بیان اینکه عمل‌های کم تهاجمی دستگاه ادراری درباره مشکلات مادرزادی نیز انجام می‌شود، خاطرنشان‌کرد: باید گفت این عمل‌های کم تهاجمی دردهای شدید پس از عمل را کاهش داده است و بازگشت بیمار به محل کار و تحصیل را تسریع می‌کند و از هدر رفت منابع کشور به واسطه دوره های نقاهت و دوری از کار طولانی، می‌کاهد.

وی با اشاره به جراحی‌های رباتیک، اظهار داشت: در جراحی‌های رباتیک پزشک پشت کنسول خود قرار دارد و با هدایت ربات از راه دور اقدام به جراحی می‌کند، اما این روش هنوز وارد ایران نشده است هرچند که در دانشگاه‌های صنعتی کشور تلاش برای رسیدن به این فناوری روز دنیا در حال انجام است.
کد مطلب: 21350