دبیر علمی اولین همایش بین المللی پزشکی آکادمیک ایران عنوان کرد؛
هشدار به تبعات ترکیب ترکیب پزشکی بالینی و آموزش در کشور
دبیر علمی اولین همایش بین المللی پزشکی آکادمیک ایران نسبت به ترکیب پزشکی بالینی و آموزش در کشور و تبعاتی که برای کارهای تحقیقات پزشکی وجود دارد، ابراز نگرانی کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۴
 
هشدار به تبعات ترکیب ترکیب پزشکی بالینی و آموزش در کشور
 
دبیر علمی اولین همایش بین المللی پزشکی آکادمیک ایران نسبت به ترکیب پزشکی بالینی و آموزش در کشور و تبعاتی که برای کارهای تحقیقات پزشکی وجود دارد، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر مجتبی زارعی در آستانه برگزاری اولین همایش بین المللی پزشکی آکادمیک ایران گفت: این همایش با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم پزشکی تهران و دانشگاه های آکسفورد و کمبریج با موضوع بیماری های داخلی، عفونی و گرمسیری، سم شناسی، غدد و مغز و اعصاب در روزهای ۲۹ تا ۳۱ فروردین در سالن همایش های بیمارستان فرهیختگان برگزار می شود.

وی با بیان این مطلب که روز اول همایش به بیماری های مغز و اعصاب اختصاص دارد، افزود: در روز دوم بیماری های عفونی و ویروسی مورد بررسی قرار می گیرد و در روز سوم بیماری های غدد و متابولیسم مطرح می شود.

به گفته زارعی، ۹ سخنران خارجی به همراه اساتید برجسته از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در این همایش سخنرانی خواهند کرد.

وی از برگزاری یک روز آموزشی برای رزیدنت ها و دستیاران قبل از آغاز همایش خبر داد و گفت: پزشکان در دو صنعت درگیر هستند، نخست کار در بیمارستان ها و ارائه خدمات بالینی به مردم و بخش دوم آموزش و پژوهش در دانشگاه ها است که این دو کار با یکدیگر تفاوت دارد.

زارعی با بیان این مطلب که در همه جای دنیا این دو بخش یعنی آموزش و بالین از یکدیگر جدا هستند، تاکید کرد: متاسفانه ایران تنها کشوری است که این دو را با هم ترکیب کرده است.

وی ادامه داد: در زمانی که این دو بخش پزشکی با یکدیگر ترکیب شده اند، این پزشک است که باید تصمیم بگیرد بیشتر وقت خودش را صرف بالین کند یا به امر آموزش و تحقیق بپردازد.

دبیر علمی اولین همایش بین المللی پزشکی آکادمیک ایران با اشاره به این مطلب که جذابیت کارهای درمانی مخصوصا به خاطر پاداش مالی خیلی بیشتر از تحقیق و آموزش است، افزود: این نگرانی وجود دارد که به خاطر پول های هنگفتی که برای تشخیص و درمان بیماری ها صرف می شود، بخش آموزش و تحقیق در پزشکی تضعیف شود.

وی تاکید کرد: بر همین اساس هدف ما از برگزاری این همایش برجسته کردن پزشکی آکادمیک و نشان دادن آموزش و تحقیق است که سهم زیادی در حیات دانشگاه ها دارد.

زارعی افزود: در کشورهای دیگر یک پزشک وقتی در بخش آموزش و تحقیق مشغول به کار می شود با پزشک دیگری که در بالین مشغول کار است به لحاظ درآمدی تفاوتی بین این دو وجود ندارد اما متاسفانه در کشور ما و به خاطر ترکیب آموزش و بالین در پزشکی این نگرانی وجود دارد که در طول زمان بخش آموزش پزشکی صدمه ببیند.

وی خاطرنشان کرد: ثبت نام دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران در تمام این مراحل رایگان خواهد بود و اعضاء هیات علمی علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور نیز با ۵۰ درصد تحفیف صورت خواهد گرفت.همچنین ثبت نام از طریق وب سایت www.academicmedicine.ir انجام می‌شود.
کد مطلب: 15501