بزرگداشت "فرهاد توحیدی" و "تورج منصوری" در جشنواره فیلم فجر
در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر بزرگداشت چهار سینماگر برگزار خواهد شد که دو بزرگداشت به فرهاد توحیدی فیلمنامه‌نویس و تورج منصوری مدیر فیلمبرداری اختصاص دارد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۵
 
بزرگداشت "فرهاد توحیدی" و "تورج منصوری" در جشنواره فیلم فجر
 
در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر بزرگداشت چهار سینماگر برگزار خواهد شد که دو بزرگداشت به فرهاد توحیدی فیلمنامه‌نویس و تورج منصوری مدیر فیلمبرداری اختصاص دارد.

به گزارش تحریرنو، به پاس یک عمر فعالیت هنری "فرهاد توحیدی" فیلمنامه‌نویس و "تورج منصوری" مدیرفیلمبرداری و کارگردان سینمای ایران، بزرگداشت این دو هنرمند سینمای ایران در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر برگزار خواهد شد.

گفتنی است در افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر، بزرگداشت چهار هنرمند برگزار می‌شود و به جز توحیدی و منصوری، اسامی دو هنرمند دیگر که در این بخش مورد تجلیل جشنواره قرار می‌گیرد، متعاقبا اعلام خواهد شد.

بنا بر این گزارش، فرهاد توحیدی، متولد: ۱۳۳۵، رشت، دانش‌آموخته رشته ادبیات دراماتیک است. او فعاليت هنري را در تئاتر و سينما سال ۱۳۵۵ آغاز و اوايل دهه ۶۰ به طور حرفه‌اي نگارش فيلمنامه را در سينما و تلويزيون ادامه داد. نگارش فیلمنامه‌های سینمایی همچون مرد عوضی، مربای شیرین، دنیا، گاهی به آسمان نگاه کن، پاداش سکوت، توکیو بدون توقف، شهر موش‌ها۲، ۵۰ کیلو آلبالو، امکان مینا را در کارنامه دارد و دو بار برای گاهی به آسمان نگاه کن و امکان مینا (کمال تبریزی) نامزد سیمرغ بلورین بوده است. از مسئولیت‌های توحیدی طی دهه‌های اخیر می‌‌توان به ریاست هیات مدیره خانه سینما و دبیری سیزدهمین و چهاردهمین جشن سینمای ایران اشاره کرد.

تورج منصوری، متولد: ۱۳۳۵، تهران، دانش‌آموخته سینما از دانشگاه اشلند ایالت اورگان آمریکاست. وي فعاليت هنري را از سال ۱۳۵۰ با عكاسي شروع كرد و سپس در چند فيلم كوتاه تلويزيوني به عنوان دستيار كار كرد و چند فيلم كوتاه براي تلويزيون مشهد ساخت. منصوری از سال ۵۹ فیلمبرداری در سینمای کوتاه را آغاز کرد. از آثار شاخص او به عنوان مدیر فیلمبرداری می‌توان به جاده‌هاي سرد، درمسيرتندباد، هامون، ابليس، بانو، جنگ نفتكش‌ها، بلندي‌هاي صفر، چهره، نان وعشق و موتور۱۰۰۰، قارچ سمي، مهمان مامان، دست‌هاي خالي، آواز گنجشك‌ها، محاكمه در خيابان، دعوت، آينه‌هاي روبرو، جرم، گشت ارشاد، پل چوبي و... اشاره کرد. او کارگردانی فیلم‌های سینمایی هواي تازه، بازيچه، فرارمرگبار و انتخاب را در کارنامه دارد و از مسئولیت‌هایش در دهه‌های گذشته می‌توان به ریاست هیات مدیره و مدیرعاملی خانه سینما و ریاست انجمن فیلمبرداران سینمای ایران اشاره کرد. او در زمینه تهیه‌کنندگی و بازیگری نیز فعالیت داشته است. از آخرین کارهای او می‌توان به ایران برگر، فصل نرگس، سینمانیمکت و ملي و راه‌هاي نرفته‌اش اشاره کرد. منصوری برای جاده‌های سرد و هامون دو بار جایزه فیلمبرداری را از جشنواره فجر دریافت کرده و بارها نامزد این جایزه بوده است.

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود.
کد مطلب: 9507