بهمن ارک؛
فکر نمی کردیم «پوست» بتواند تا این حد در جشنواره فجر بدرخشد
بهمن ارک کارگردان فیلم «پوست» از تجربه کارگردانی مشترک با برادرش و چالش‌های آن می‌گوید.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۱
 
فکر نمی کردیم «پوست» بتواند تا این حد در جشنواره فجر بدرخشد
 
بهمن ارک کارگردان فیلم «پوست» از تجربه کارگردانی مشترک با برادرش و چالش‌های آن می‌گوید.

به گزارش تحریرنو ؛ بهمن و بهرام ارک دو برادر تبریزی که امسال نخستین فیلم بلندشان «پوست» در بخش نگاه نو و سودای سیمرغ سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، درباره «پوست» و داستان آن می‌گوید: داستان فیلم درباره پسری به نام آراز است که با مادرش زندگی می‌کند. مادر در کار سحر و جادوست و پسر عاشق دختری می‌شود که این عشق او را برسر دوراهی قرار می‌دهد. او باید میان سحر و جادوی مادر و عشق دختر یکی را انتخاب کند. داستان را یک عاشیق روایت می‌کند و در آن از افسانه‌های بومی تبریز استفاده شده است.

این فیلمساز آذربایجانی که فیلم بلند خود را به زبان آذری ساخته درباره ساختار روایی فیلم گفت: یکی از پیرترین عاشیق های آذربایجان را برای نقش راوی داستان پیدا کردیم. نام ایشان عاشیق ولی عبدی که داستان‌های بسیاری در سینه دارد.

وی که در این فیلم از بازیگران چهره استفاده نکرده است درباره انتخاب عوامل جلوی دوربین اینطور توضیح داد: چند بازیگر از تئاتر تبریز دعوت کردیم و چند بازیگر هم با این اثر برای اولین بار وارد عرصه بازیگری می‌شوند. به طور کلی بازیگران ما بازیگران حرفه‌ای سینما نبودند، بنابراین بعضی مشکلاتی که فیلمسازان اول با بازیگران چهره دارند شامل حال ما نشد.

کارگردان «پوست» درباره نقش رابطه کارگردان و بازیگران در ساخت فیلم می‌گوید: به نظر من باید بالانسی بین بازیگر و کارگردان اتفاق بیفتد. در این فیلم ارتباط خوبی میان ما با بازیگران شکل گرفت. در واقع باهم زیست کردیم، تمرین‌های بسیار داشتیم و حتی قبل از ساخت دکورها با بازیگران به دیدن لوکیشن می رفتیم.

ارک درباره حضور در جشنواره فیلم فجر و نقش این رویداد در آینده فیلم گفت: قبلا با فیلم کوتاه در جشنواره فجر بودم ولی حضور در بخش نگاه نو و سودای سیمرغ اتفاق خوبی است که باعث دیده شدن فیلم شد.
راستش فکر نمیکردم فیلم در دو بخش جشنواره راه پیدا کند و این نشان می‌دهد خوشبختانه فیلم راه خود را پیدا کرده است، حتی بعضی جاها از آنچه انتظار داشتم هم بهتر شده است. این فیلم نقطه عطفی در کارنامه کاری ما بود.خوشبختانه توانستیم چند سیمرغ جشنواره فجر را بدست بیاوریم که کار ما را برای فیلم های آینده سخت تر و جذاب تر می کند.

این فیلمساز آذری درباره انتخاب موضوع سحروجادو برای فیلم «پوست» می‌گوید: من رشته نقاشی خواندم و موضوع پایان نامه دانشگاه من آثار نقاشی به نام "محمد سیه قلم" بود که عجیب نگاری می کرد. بعدها افسانه‌های محلی جالبی شنیدم که به این سمت ما را سوق داد و حاصل آن فیلمنامه «پوست» شد.

بهمن ارک همچنین درباره تجربه کارگردانی با برادرش بهرام و چالش‌های این همکاری می‌گوید: من و برادرم همیشه دعوا و جروبحث می‌کنیم ولی در نهایت همیشه به نتیجه می‌رسیم. البته این روزها به همفکری بیشتری دست پیدا کردیم.
کد مطلب: 20281