گردش مالی سینما در فصل پاییز چقدر بود؛
جهش ۵ برابری فروش سینما از تابستان به پاییز چگونه رخ داد
با همه فراز و نشیب‌ها حاصل برنامه‌ریزی منسجم و پیوسته سازمان سینمایی این شد که سینما در فصل پاییز شاهد فروش ۷۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی بود.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۰
 
جهش ۵ برابری فروش سینما از تابستان به پاییز چگونه رخ داد
 
با همه فراز و نشیب‌ها حاصل برنامه‌ریزی منسجم و پیوسته سازمان سینمایی این شد که سینما در فصل پاییز شاهد فروش ۷۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی بود.

به گزارش تحریرنو ؛ فصل پاییز با تدبیر متولیان تازه‌نفس سینما رونق درخوری پیدا کرد و اهالی سینما عموماً از سیاست‌گذاری‌های انجام‌شده ابراز رضایت می‌کنند. درنهایت با همه فراز و نشیب‌ها حاصل برنامه‌ریزی منسجم و پیوسته سازمان سینمایی این شد که سینما در فصل پاییز شاهد فروش ۷۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی بود.

آمار «سمفا» نشان می‌دهد از مجموع فیلم‌های اکران شده در فصل پاییز بیش از ۷۱ میلیارد تومان فروش در سینمای ایران رخ داد و بیش از ۳ میلیون نفر در حدود ۱۱۶ هزار سانس به تماشای فیلم‌ها بر روی پرده نقره‌ای سینما نشستند.

فروش بهاری سینما در فصل پاییز
سهم سه ماه مهر، آبان و آذر از فروش ۷۱ میلیارد تومانی پاییز متفاوت است. گیشه سینماها در ماه مهر فقط ۶ میلیارد تومان فروش داشت و در آبان ماه این فروش به ۱۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان رسید و درنهایت چرخش مالی فیلم‌ها در آذرماه به ۴۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسیده است.

این در حالی است که گیشه سینما در کل سه ماه تابستان فقط ۱۵ میلیارد تومان فروش داشته و این جهش قیمت حکایت از برنامه‌ریزی دقیق متولیان سینمایی در دوران بعد از کرونا دارد.

جهش ۵ برابری فروش سینما از تابستان به پاییز چگونه رخ داد؟
در این دو سالی که سینمای ایران شرایط کرونا زده‌ای را تجربه کرد نه فیلم‌سازها تمایلی برای ساخت فیلم جدید دارند و نه رغبتی برای به نمایش گذاشتن فیلم‌های ساخته شده وجود داشت. بااین‌وجود فیلم‌هایی بودند که در بزنگاه‌های مهم اکران‌ها و در شرایطی که دیگر سالن‌های سینما تماشاچی نداشت، با گذشتن از فیلم‌های مهم و حتی جهانی‌شان توانستند روزنه امیدی در تاریکی سینمای کرونازده ایران ایجاد کنند.
فیلم «گشت ارشاد ۳»، «دینامیت» و «قهرمان» که اکنون سه فیلم پرفروش گیشه سینما هستند هر سه فراز و نشیب و ماجراهای بسیار زیادی را طی کردند تا بالاخره به اکران رسیدند و اکنون از پرفروش‌های سینما هستند.

دینامیتی که در گیشه کرونایی سینما منفجر شد
سینماداران دینامیت را تافته جدا بافته از سایر فیلم‌ها خطاب می‌کنند زیرا این فیلم با اعتمادبه‌نفس حتی منتظر بهبود اوضاع هم نشد و در همان تیرماه و زمانی که هنوز در اوج و پیک پنجم کرونا بودیم به صف اکران پیوست. این شهامت بی‌جهت نبود زیرا دینامیت تاکنون توانسته است به فروش باورنکردنی ۳۳ میلیارد تومانی دست یابد و علی‌رغم اینکه مدت‌زمان زیادی از اکرانش گذشته و فیلم‌های شناخته‌شده‌ای به گیشه آمده‌اند اما به نظر نمی‌رسد که ترمز آن فعلاً به فکر گرفته شدن باشد و همچنان فروش رو به صعود را تجربه می‌کند.

«دینامیت» در شکل ساختاری یادآور اجاره‌نشین‌های مهرجویی، روایت ماجراهای خانه‌ای است که افرادی مختلف در آن سکونت دارند. دو دختر جوان، یک ساقی، دو طلبه و… ازجمله ساکنان خانه «دینامیت» هستند که تضادهای فکری آن‌ها به سمت‌وسوی وقوع اتفاقات طنازانه می‌رود.

گشت ارشاد ۳ نیامده رکورد زد
فیلم «گشت ارشاد ۳» بعد از حاشیه‌هایی که منجر به توقف چندساله این فیلم شده بود در همان ابتدای ورودش به سینما توانست رکورد بزند و اکنون با بیش از ۲۵ میلیارد فروش در رتبه دوم پرفروش‌های گیشه قرار گرفته است.

«سعید سهیلی» کارش را با سینمای دفاع مقدس آغاز می‌کند و اولین فیلمش به نام «مردی از جنس بلور» با بازی ابوالفضل پور عرب بسیار دیده شد اما بعدازاین فیلم تا مدت‌ها شکست در گیشه را تجربه می‌کند تا بالاخره توانست ردای فیلم‌سازی خاص خودش را بر تن سینما بپوشاند. وی با «چارچنگولی» بر سر زبان‌ها افتاد و از آن پس در سبک سینمایی خودش فیلم ساخت و هربار علی‌رغم حاشیه‌هایی که فیلم‌هایش داشت فروش‌های خوبی را در گیشه تجربه کرد. فیلم‌هایی مانند «ازدواج در وقت اضافه»، «گشت ارشاد» و «کلاشینکف» ازجمله آثار سعید سهیلی است.

سینمای سعید سهیلی از سال ۹۱ و بعد از ساخت و اکران «گشت ارشاد» در یک نقطه متوقف می‌شود و آن سه‌گانه گشت ارشاد است. سهیلی هربار برای ساخت گشت ارشادهایش با حواشی بسیاری روبرو می‌شود و اتفاقاً همین حواشی کمک می‌کند تا بعد از اکران رکورددار گیشه شود. فیلم سینمایی «گشت ارشاد» در سال ۹۱ و «گشت ارشاد ۱» در سال ۹۵ ساخته شد و هردو فیلم در گیشه با استقبال خوب مخاطبان همراه شدند و حالا نوبت به اکران «گشت ارشاد ۳» رسیده است.

حالا بعد از ۱۰ سال «گشت ارشاد ۳» سهیلی بعد حواشی که یکی از بازیگران این فیلم به دلیل مهاجرت به ترکیه برای فیلم ایجاد کرده بود و دقیقاً در دوره‌ای که حتی به لحاظ سیاسی انتظار این نبود که این فیلم مجوز بگیرد ناگهان سراز پرده نقره سینما درمی‌آورد و طبق آنچه بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند رکورددار شد.

حضور قهرمانانه اصغر فرهادی بر روی پرده سینما
فیلم «قهرمان» اکنون با فروش ۱۰ میلیاردی در رتبه سوم پرفروش‌های سینما قرار گرفته است. بعد از گذشت دو سال نفس‌گیر کرونایی سرانجام واکسیناسیون سراسری انجام شد و با کاهش آمار فوتی‌ها سیاست‌گذاران سینما در آخرین روزهای حضورشان بر مسند تصمیم گرفتند تکانی به وضعیت سینماهای کشور بدهند و به‌طور ناگهانی خبر از اکران فیلم‌های شناخته شده‌ای دادند که منجر به تعجب همگان شده بود. شورای صنفی نمایش خبر از اکران فیلم‌های تازه‌نفسی داده بود که بسیاری از کارشناسان معتقدند این فیلم‌های برای بازگشت مخاطب به سالن سینما یک فرصت طلایی است.

اولین نشانه‌های بازگشت مخاطب به سالن‌های سینما هم فروش میلیاردی فیلم اصغر فرهادی در دو هفته اکران است. بعد از این موفقیت شورای صنفی نمایش با اعلام خبر اکران فیلم‌های تازه تلاش بر استمرار رونق گیشه‌های سینما دارد. فیلم سینمایی «قهرمان» به کارگردانی اصغر فرهادی، از چهارشنبه، پنجم آبان اکران خود را در سراسر ایران آغاز کرد. این فیلم بامداد چهارشنبه، با هشت سانس فوق‌العاده در سینماهای تهران اکران شد و از پنجشنبه در ۱۵۷ سالن در سراسر ایران، به نمایش درآمد. فروش فیلم قهرمان درحالی‌که فقط دو روز از اکران آن می‌گذشت به عدد ۳۱۹ میلیون و ۸۷۶ هزار تومان رسید که توجه اهالی سینما و رسانه‌ها را به خود جلب کرد.

جدیدترین ساخته اصغر فرهادی، فیلم قهرمان است که اولین بار در تیرماه امسال در جشنواره بین‌المللی و معتبر کن به نمایش گذاشته شد. این فیلم مورد استقبال چشمگیر بینندگان و منتقدان قرار گرفت و جایزه بزرگ هیئت‌داوران را به دست آورد.

پرحشیه این هفته سینما
این هفته ماجرای اکران فیلم «بی همه چیز» حواشی زیادی به همراه داشت. فیلم «بی همه چیز»، ساخته محسن قرایی، با این‌که پنج روز است اکران عمومی شده، ولی روی پرده بیشترِ سینماهای متعلق به حوزه هنری، نیامده است.

در همین ارتباط، پرویز پرستویی که نقش اصلی «بی همه چیز» را برعهده دارد، با لحنی تند، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی را که اجازه اکران این فیلم را در سینماهای خود نداده است، ترسو خواند.

فیلم «بی همه چیز» با بازی درخشان هدیه تهرانی و پرویز پرستویی در یک هفته اکران و علی رغم اینکه تعداد سالن های کمی اکران شده است به فروش یک میلیاردی رسیده است.
کد مطلب: 21191