طی مراسمی در ایوان شمس صورت گرفت؛
برگزیدگان بخش «تجلی اراده ملی» جشنواره فیلم فجر معرفی شدند
مراسم معرفی برگزیدگان بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز، امروز در تالار ایوان برگزار شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۶
 
برگزیدگان بخش «تجلی اراده ملی» جشنواره فیلم فجر معرفی شدند
 
مراسم معرفی برگزیدگان بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز، امروز در تالار ایوان برگزار شد.

به گزارش تحریرنو از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، مراسم معرفی برگزیدگان بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر و اهدای جوایز، امروز دوشنبه ۶ اسفندماه با حضور مدیران سینمایی، سینماگران، داورها و نمایندگان سازمان ها و نهادها در تالار ایوان برگزار شد.

انتظامی: دستگاه‌ها از ظرفیت سینما استفاده کنند

حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی در مراسم معرفی برگزیدگان بخش تجلی اراده ملی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر؛ گفت: میلاد بانوی دو عالم به ویژه به خانم های محترم جمع تبریک می گویم. این مراسم خیلی جای سخنرانی نیست، فقط می خواستم یک نکته محوری را بگویم و تشکر کنم از دستگاه ها که نسبت به سینما حساسیت دارند و جلوه آن حضور در چنین مراسمی است.

او افزود: نقطه کانونی این جلسه که به گفته دبیر جشنواره پیشینه داشته، مقطعی قطع شده و دوباره به جریان افتاده است، این فرمایش رهبری است که در دیدار با سینماگران فرمودند کلید حل مشکلات کشور در دست شما سینماگران است. این تعارف نبوده است. یک نگاه راهبردی را نمایندگی می کند.

انتظامی گفت: دستگاه هایی که به ظرفیت فرهنگ هنر و به ویژه سینما توجه می کنند علاوه بر اینکه از زاویه مسئولیت اجتماعی وارد می شوند به این ظرفیت هم توجه دارند. ما به عنوان وزارت فرهنگ از آنها قدردانی می کنیم که هم جانب مسئولیت اجتماعی را نگه می دارند هم از این ظرفیت بی اطلاع نیستند. در چنین رویکردی این دستگاه ها هستند که باید پاسخگو باشند چقدر می توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

رییس سازمان سینمایی گفت: در این رویکرد جای نقد سینما نیست. آن باید در جای خود انجام پذیرد و سینماگران قطعا استقبال می کنند اما در واقع پاسخگویی دستگاههاست که ما چقدر توانسته ایم از این ظرفیت استفاده کنیم. شاید جمله نامناسبی که به اهالی فرهنگ گفته می شود این است که ما در خدمتیم کانه درخواستی از آنها صورت گرفته و آنها باید کاری برای اهالی سینما انجام بدهند. اتفاقا نگاه باید معکوس باشد. یعنی دستگاه ها باید متوجه این باشند که چگونه می‌توانند از ظرفیت سینما استفاده کنند و اعلام وابستگی خود به این جریان را نشان بدهند.

انتظامی تاکید کرد: من از دستگاه هایی که متوجه این نکته هستند تشکر می کنم و امیدواریم دستگاه هایی که در سال‌های بعد از این ظرفیت استفاده می کنند و مشکلات کشور را از طریق سینما حل می کنند -همه دنیا مشکلات دارد اما ما باید از این ظرفیت استفاده کنیم- بیشتر شوند.

داروغه‌زاده: سازمان‌های مدیریتی در جشنواره فیلم فجر، بازویی برای رشد سینما هستند

ابراهیم داروغه‌زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، در آخرین مراسم این دوره از جشنواره در سخنانی گفت: خدمت حضار گرامی هنرمندان عزیز و مسئولین محترم حاضر در آخرین آیین سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر خیر مقدم عرض می‌کنم و میلاد با سعادت حضرت زهرا سلام الله علیها را تبریک می‌گویم و تقارن و این رویداد پایانی با این ایام خجسته را به فال نیک می‌گیریم به نام حضرتش آغاز کردیم و به نام مقدسش به پایان می‌بریم.

او افزود: دومین سالی است که در دوره جدید و در دولت تدبیر و امید میزبان سازمان‌ها و نهادهای مدیریتی کشور در جشنواره فیلم فجر هستیم این رویداد که سابقه دیرینه در جشنواره فیلم فجر دارد در سال‌هایی به دلیل ناکارآمدی آن نسبت به سینما متوقف شده بود و در دو سال گذشته با رویکرد و نگاه تخصصی نهادهای مدیریتی کشور به سینما، دوباره بازویی برای رشد سینما به شمار می‌رود.

داروغه زاده گفت: امسال حدود ۲۰ سازمان در این رویداد حضور پیدا کردند و نکته جالب اینکه برخی از آثاری که از نگاه غیرتخصصی در جشنواره گاه با نقدهای روبرو می‌شدند در نگاه تخصصی این سازمان‌های مدیریتی ویژگی‌هایی ممتاز کسب کردند و این امر حکایت از آن دارد که نگاه سینماگر به موضوعات تخصصی‌تر و کاربردی‌تر است.

او تاکید کرد: این حضور موثر را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم هرچه بیشتر بتوانیم در این جهت گام برداریم توفیق روز افزون سینما و فعالان خدمت به کشور را از درگاه ایزد متعال خواستارم.

معرفی برگزیدگان بخش تجلی اراده ملی

برای اهدای جوایز بخش تجلی اراده ملی، به دعوت فرزاد حسنی مجری مراسم، اصغر دانشیان، سیدفرید موسوی، معصومه ابتکار، جعفر صانعی مقدم، مهدی کرم پور و رضا مقصودی برای اعطای جوایز روی سن حاضر شدند.

سعید ملکان و بهرام توکلی تهیه کننده و کارگردان فیلم «غلامرضا تختی» جایزه بخش تجلی اراده ملی را دریافت کردند.

تندیس تجلی اراده ملی به سبب بیان داستان زندگی صلح جویانه یک انسان با محیط اطرافش به آرش لاهوتی و قاسم خان برای «روزهای نارنجی» اهدا شد.

تندیس تجلی اراده ملی برای توجه توجه درست به فقر به نرگس آبیار و محمدحسین قاسمی برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد.

هیات داوران فراکسیون جوانان دو فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست. مهدی جعفری کارگردان «۲۳ نفر» با این مضمون که «خوش به حال مملکتی که جوانانی مثل شما دارد» و و همچنین تندیس تجلی اراده ملی بابت اینکه بهارستان صرفا نام یک میدان نیست به بهارستان تاریخچه تجلی اراده ملی است به بابک بهداد تهیه کننده و کارگردان مستند «بهارستان خانه ملت» اهدا شد.

هیات داوران معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دو اثر را شایسته تندیس تجلی اراده ملی دانستند: به خاطر چهره باورپذیر زنی موفق در جامعه و زنی در خانواده به علیرضا رئیسیان برای «مردی بدون سایه» تعلق می‌گیرد. همچنین تندیس بهترین فیلم مرتبط با مسائل خانواده به خاطر پرداختن به اهمیت اخلاق و احترام به ویژه سالمندان به مونا زندی برای فیلم «بنفشه آفریقایی» تعلق می‌گیرد.

در ادامه این مراسم برای اعطای تعداد دیگری از جوایز به دعوت مجری، سیدعلیرضا آوایی وزیر دادگستری، محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین المللی وزارت دادگستری، حسین انتظامی ریاست سازمان سینمایی، حجت الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه ،سیدمحمدرضا خوشرو مدیرکل فرهنگ حقوقی و قضایی قوه قضاییه، آیت الله محمدحسین اختری دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت، حسین عرفانی مقدم مدیر کل دفتر حقوق بشر و پیگیری حقوق شهروندی معاونت حقوق بین الملل وزارت دادگستری، محمود عزیزی، سجاده چی، مصطفی رستگاری روی سن حضور یافتند.

هیت داوران حقوق بشر وزارت دادگستری به سه فیلم منتخب تندیس تجلی اراده ملی تقدیم می کند: به خاطر روایت گری زیبا و جذاب از نقض آشکار موازین حقوق بشر رژیم بعث؛ مجتبی فرآورده تهیه کننده «۲۳ نفر» جایزه دریافت کرد.

تندیس تجلی اراده ملی برای به تصویر کشیدن نقض آشکار حقوق بشر توسط گروه های تکفیری و تصویر حقوق کودک توسط مادر ایرانی به محمدحسین قاسمی برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» تعلق گرفت.

تندیس تجلی اراده ملی به سبب پرداختن به موضوع تروریسم به عنوان مصداق نقض فاحش حقوق بشر به سیدمحمود رضوی برای «ماجرای نیمروز؛ رد خون» اهدا شد.

هیات داوران معاونت فرهنگی قوه قضاییه به دو فیلم تندیس تجلی اراده ملی می دهد: تندیس تجلی اراده ملی به فردین خلعتبری و یلدا جبلی برای «جمشیدیه» به دلیل تبیین یکی از موضوعات اصلی آسیب های اجتماعی، ضرورت کنترل خشم به همراه ترویج مفهوم بخشایش و گذشت.

تندیس تجلی اراده ملی به علی مصفا تهیه کننده و مسعود بخشی نویسنده و کارگردان «یلدا» به جهت ترویج مفهوم بخشایش، عفو و گذشت.

هیات داوران مجمع جهانی اهل بیت تندیس تجلی اراده ملی را به سیاوش حقیقی تهیه کننده و مرتضی علی عباس میرزایی کارگردان «خون خدا» برای ابراز ارادت به ساحت حضرت امام حسین(ع) توجه به مفهوم توبه و گذشت و پرداخت هنری به حقیقت سفینه النجاه بودن امام حسین اهدا می شود.

تندیس تجلی اراده ملی به محمدحسین مهدویان کارگردان و سیدمحمود رضوی تهیه کننده «ماجرای نیمروز؛ رد خون» تعلق گرفت.

همچنین از مجتبی فرآورده تهیه کننده و مهدی جعفری کارگردان «۲۳ نفر» به خاطر تصویرگری رشادت های رزمندگان اسلام و آزادگان سرافراز در برابر کفر و استکبار جهانی تقدیر شد.

دومین تقدیر مجمع جهانی اهل بیت از رشید حاجتمند تهیه کننده و هادی حاجتمند کارگردان «مدیترانه» برای نشان دادن رشادت های مدافعان حرم و پرداختن به حجاب و عفاف در قاب سینما.

محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت درمان، مهدی کدخدازاده معاون فرهنگی و دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی، احسان نصیرالسلامی معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ارتش، امیر لله گانی مدیر فرهنگی وزارت بهداشت و فرشته صدرعرفایی برای اعطای باقی جوایز روی سن حاضر شدند.

هیات داوران معاونت فرهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی؛ تندیس تجلی اراده ملی را به خاطر تبیین رسا خلاقانه و تاثیرگذار آسیب های اجتماعی جوانان به سعید روستایی برای فیلم متری «شیش و نیم» اهدا کردند.

هیات داوران سازمان بهزیستی تندیس تجلی اراده ملی را به دلیل پرداخت مناسب به مسوولیت اجتماعی فردی و ترویج روحیه پهلوانی به بهرام توکلی کارگردان «غلامرضا تختی» تقدیم می کند.

دانشگاه علوم پزشکی ارتش جایزه خود را به خاطر تصویر ارائه شده از یک افسر ارتشی که نظامی محکم و آگاه و در عین حال دارای روحیه جنگنده و طالب حقیقت که به استیفای حقوق همرزمان خویش می‌پردازد به مهدی جعفری کارگردان و مجتبی فرآورده تهیه کننده فیلم سینمایی «۲۳ نفر» تقدیم می کند.

هیئت داوران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جایزه خود را به دلیل توجه به ابعاد اجتماعی سلامت، ساختار بصری مناسب، پرکشش و جذاب شخصیت پردازی باورپذیر در مسیر ایجاد درک صحیح از کاراکترهای آسیب‌دیده اجتماعی به جمال ساداتیان تهیه‌کننده فیلم متری «شیش و نیم» اهدا می کند.

در بخش دیگری از این مراسم مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، علی اصغر کاراندیش، شهیندخت مولاوردی دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان، مهدی صالجی رئیس انجمن فرهنگی ویرایش و درست نویسی، حسین ترابی، مسعود محدث برای اهدای جوایز روی سن حاضر شدند.

هیئت داوران معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تندیس تجلی اراده ملی را به دلیل پرداخت به ماجرای واقعی تکفیری که با برداشتی غلط و ناصحیح از قرآن کریم به دنبال تبلیغ و ترویج قرائت متفاوت از دین مبین اسلام هست به نرگس آبیار کارگردان و محمدحسین قاسمی تهیه کننده فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا کرد.

هیات داوران به خاطر داستانی سرشار از مضامین دینی و قرآن و مصداق تلاش و ظلم‌ستیزی جهت بیان داستانی روان و جذاب برای مخاطبین کودک و نوجوان محسن عنایتی کارگردان انیمیشن «بنیامین» را شایسته دریافت تندیس مجله تجلی اراده ملی دانست.

هیات داوران حقوق شهروندی وزارت ارشاد با در نظر گرفتن توامان ارزش های سینمایی و موضوع و محتوا سه اثر را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی می داند. کامران مجیدی تهیه کننده و پدرام پورامیری و حسین امیری دوماری برای فیلم «جاندار»، تندیس تجلی اراده ملی برای علیرضا قاسم خان و آرش لاهوتی برای فیلم «روزهای نارنجی» و جایزه سوم به محسن تنابنده کارگردان فیلم سینمایی «قسم».

هیات داوران وزارت ورزش و جوانان سه فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست، میلاد صدرعاملی برای جسارت در پرداختن به یک سوژه ورزشی و نیم نگاهی به افتخار آفرینی های ورزش زنان برای فیلم «سونامی» جایزه دریافت کرد.

جایزه بعدی به بهرام توکلی کارگردان فیلم «غلامرضا تختی» به خاطر نگاهی جدید و به دور از کلیشه های مرسوم به زندگی و زیست اجتماعی غلامرضا تختی به عنوان یک سرمایه اجتماعی و پرداختن به نقش این اسطوره تاریخ معاصر در تحولات اجتماعی و فرهنگی زمان خود تقدیم شد.

جایزه بعدی به سعید روستایی برای فیلم متری «شیش و نیم» به خاطر تلاش محسوس و غیرکلیشه ای برای ترسیم چرخه کامل آسیب های ناشی از خرید و فروش و مصرف مواد مخدر در جامعه تقدیم شد. این جایزه را سیدجمال ساداتیان تهیه کننده فیلم دریافت کرد.

چهارمین جایزه هیات داوران به مهدی جعفری کارگردان »۲۳ نفر» برای روایتی لطیف و واقعی و به دور از اغراق از ایثارگری ها و فداکاری های جوانان در ۸ سال دفاع مقدس و باز تولید صحیح مفهوم ایثارگری برای مخاطب و جوانان نسل امروز تقدیم شد.

هیات داوران انجمن فرهنگی آموزشی ویرایش و درست نویسی تندیس تجلی اراده ملی را از منظر به کارگیری درست زبان و ادبیات فارسی در سینما به نیما جاویدی کارگردان «سرخپوست» اهدا کرد.

در بخش دیگری از مراسم سادینا آبائی مدیرعامل شبکه علمی ایران، محمدرضا جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری رئیس اداره کل سلامت شهرداری تهران، حجت الاسلامی محمدحسن کاویانی راد معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، محمدرضا منصوری رئیس انجمن صنفی مدیران تولید، زهرا اصلاح چی مدیر حوزه ریاست و ارتباطات شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، نصرالله فروتن فر رئیس هیات مدیره انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، زهرا آیت اللهی رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اعطای جوایز روی سن حضور یافتند.

هیات داوران وزارت ارتباطات دو فیلم را شایسته تقدیر دانست. تندیس اول به رضا میرکریمی کارگردان و تهیه کننده «قصر شیرین» ارائه شد.

تندیس دوم به علی مصفا تهیه کننده «مسخره باز» اهدا شد که برای دریافت این جایزه، علی نصیریان بازیگر پیشکسوت و بازیگر این فیلم روی سن حضور یافت. حضور نصیریان روی سن با تشویق پرشور حاضران همراه شد. نصیریان بعد از حضور روی سن تاکید کرد این جایزه را به گفته علی مصفا به جواد مطوری طراح جلوه های ویژه بصری اهدا می کند. مطوری روی سن آمد و جایزه را از نصیریان دریافت کرد.

هیئت داوران شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی، تندیس تجلی اراده ملی را به خاطر به تصویر کشیدن قصه ای به لطافت زنانگی و مادرانی که در نبود خویش نیز محبت را به اطرافیانش هدیه می‌دهد و عشق و آرامش را به زندگی می بخشد به رضا میرکریمی کارگردان و تهیه کننده فیلم سینمایی قصر شیرین تقدیم می کند.

هیئت داوران معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران دو فیلم را شایسته دریافت تندیس تجلی اراده ملی دانست.

تندیس تجلی اراده ملی به سعید ملکان تهیه‌کننده فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» اهدا شد که نمونه ای از سینمای شریفی است که بدون آنکه سفارشی باشد بازنمایی موفقیت در زندگی شخصیت ملی ارائه داده و دغدغه های والای او را برای کمک به کودکان، اهالی شهر و محله خود نشان می دهد.

هیئت داوران جایزه خود را به واسطه تلاش برای انتقاد از غیاب نهادهای ملی و شهری در ایفای وظایف اجتماعی پیشگیرانه خود در قبال آسیب های اجتماعی از جمله کم توجهی به موضوع برابری به جمال ساداتیان تهیه‌کننده فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» تقدیم کرد.

هیات داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران سه فیلم را به عنوان فیلم منتخب در جهت دریافت تندیس تجلی اراده ملی معرفی کردند:

اولین تندیس تعلق می گیرد به مهدی جعفری، کارگردان فیلم سینمای «۲۳ نفر» برای خلق یک اثر دلنشین و غرور آفرین.

هیات داوران این سازمان جایزه برگزیده بعدی خود را به دلیل پرداخت هنرمندانه عملیات مرصاد و موضوع منافقین به محمدحسین مهدویان کارگردان «ماجرای نیمروز؛ رد خون» اهدا می کند.

هیات داوران این سازمان جایزه برگزیده بعدی خود را به خاطر خلق یک اثر نفس گیر و تاثیرگذار به نرگس آبیار برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» تقدیم می کند.

هیات داوران انجمن صنفی مدیران تولید سینما دو فیلم را به نمایندگی از مدیران تولید کشور که با سختی های بسیار و در شرایط سخت کارهای ماندگار خلق می کند، شایسته تندیس تجلی اراده ملی دانست.

کامران حجازی مدیر تولید فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز؛ رد خون» جایزه این بخش را دریافت کرد.

جایزه دوم به کیومرث عباسی نوده مدیر تولید فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» تقدیم می شود.

هیات داوران انجمن صنفی عکاسان مطبوعاتی ایران، سه عکاس را شایسته تقدیر به عنوان بهترین عکاسان خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر می دانند: مریم کامیاب از خبرگزاری مهر، علی حدادی از خبرگزاری آنا، معین باقری از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر.
کد مطلب: 18014