عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد؛
رفع تحریم؛نسخه شفابخش اقتصاد ایران نیست
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت رفع تحریم نسخه شفابخش اقتصاد ایران نیست، اقتصاد ایران مشکلات ساختاری دارد و باید برای حل آنها تدابیر جدی اندیشیده شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۵
 
رفع تحریم؛نسخه شفابخش اقتصاد ایران نیست
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت رفع تحریم نسخه شفابخش اقتصاد ایران نیست، اقتصاد ایران مشکلات ساختاری دارد و باید برای حل آنها تدابیر جدی اندیشیده شود.

به گزارش تحریرنو ؛ علی بابایی کارنامی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره روند تدریجی کاهش نرخ ارزو تاثیر آن بر نرخ کالا و خدمات اظهار کرد: به نظر می‌رسد روند کاهشی نرخ ارز بیش از آنکه متاثر از کاهش انتظارات تورمی باشد دستکاری و مداخله‌ای است که در بازار ایجاد شده است.

وی افزود: هنوز به طور عملی هیچ گشایشی در حل مشکلات ناشی از تحریم‌ها ایجاد نشده و توافق نهایی نیز حاصل نشده است بنابراین ارز هم به چرخه اقتصادی کشور وارد نشده و کاهش انتظارات تورمی نمی‌تواند بر کاهش ارز تاثیر داشته باشد بلکه قیمت‌گذاری که در صرافی‌های دولتی انجام می‌شود به نوعی تعیین کننده نرخ ارزها در بازار شده است.

بابایی کارنامی خاطرنشان کرد:‌ مدیریت ارز بر اساس عرضه و تقاضای واقعی انجام نمی‌شود و این نقدینگی است که به نوعی توسط بازارگردان‌ها مدیریت شده و در این میان نوسانات نرخ ارز را نیز تعیین می‌کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد:‌ برخی معتقدند تاثیر مذاکرات به عنوان ابزاری برای کنترل بازارهای مختلف عمل می‌کند و این درحالی است که عملا هیچ اتفاق خاصی به وجود نیامده است.

بابایی کارنامی عنوان کرد: رفع تحریم نسخه شفابخش اقتصاد ایران نیست و اگرچه می‌تواند در حل برخی از مشکلات موثر باشد اما اقتصاد ایران مشکلات ساختاری دارد که باید برای حل آنها تدابیر جدی اندیشیده شود.

وی با انتقاد از پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار کرد: ۲۷ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی در اقتصاد پرداخت شد اما هیچ تاثیری در کنترل کالاهایی که این ارز با هدف تعادل در قیمت آنها پرداخت شده نداشته است و به ازای ۱۷ میلیارد دلار از این ارز نیز کالایی به کشور وارد نشده است.
کد مطلب: 21084