قانون طلایی ۱۵-۱۵ را فراموش نکنید؛
راهکارهایی برای افراد دیابتی در هنگام افت قند خون
معاون آموزش، پژوهش و مشاوره انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک توضیحاتی درباره افت قند خون در افراد دیابتی و راه‌های کمک به این افراد هنگام وقوع این مشکل ارائه داد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۲۲
 
راهکارهایی برای افراد دیابتی در هنگام افت قند خون
 
معاون آموزش، پژوهش و مشاوره انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک توضیحاتی درباره افت قند خون در افراد دیابتی و راه‌های کمک به این افراد هنگام وقوع این مشکل ارائه داد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر سارا صداقت، معاون آموزش، پژوهش و مشاوره انجمن اطلاع‌رسانی دیابت گابریک و يكي از اعضاي پروژه ديپ شركت نوو نورديسك پارس درباره موضوع دیابت گفت: قند خون همیشه تمایل به کاهش دارد. اگر بیماران مبتلا به دیابت دوز انسولین را درست محاسبه نکنند یا تغذیه بد داشته باشند یا فعالیت بدنی شدید کنند قند خون پایین می‌آید.

وی در برنامه deep talk که روز سه‌شنبه ۲۷ آبان‌ماه طی یک گردهمایی مجازی برگزار شد و در آن، تعدادی از افراد دیابتی نوع یک كه به پروژه ديپ ایران ملحق شده‌اند، تجربیات خود را در خصوص افت قند خون به اشتراک ‌گذاشتند؛ گفت: حداقل استاندارد میزان قند خون به‌صورت قراردادی ۷۰ میلی‌گرم در هر دسی‌لیتر است و البته این سطح در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد، اما به‌طورکلی عدد ۷۰ خط قرمز است یعنی قند خون نباید از این رقم پایین‌تر بیاید. تجربه افت قند خون یکی از ترسناک‌ترین تجربه‌هایی است که ممکن است برای افراد دیابتی رخ دهد و افت قند خون، اتفاق حادی است که به بدن تحمیل می‌شود و فرد دیابتی در برابرش واکنش نشان می‌دهد.

دكتر صداقت ادامه داد: وقتی قند خون پایین می‌آید، باید قند سریعا بالا برود بنابراین در چنین شرایطی آب قند و نوشابه اکسیر حیات هستند. باید همدلی شود و اطرافیان بدانند دیابت چیست و در زمان افت قند، افراد دیابتی را سرزنش نکنند. اگر افت قند خون را درست کنترل کنیم، اعتماد به نفس بیشتری برای ادامه کنترل دیابت پیدا می‌کنیم.

وي درباره خودکنترلی بیماری دیابت گفت: افراد دیابتی در بهبود و کنترل بیمار‌ی‌شان نقش زیادی دارند، امروزه دیدگاه دیابت، بیمارمحور شده است. انسولین‌های انسانی و آنالوگ با هم تفاوت‌های زیادی دارند. در مداخلات دیابت، آن مداخله‌ای موفق تلقی می‌شود که A۱C را کنترل کرده و هایپوگلایسمی را کم کند. باز هم تاکید می‌کنم افت قند خون بزرگ‌ترین استرسی است که می‌تواند به بدن از نظر فیزیولوژیکی وارد شود.

وی درباره قانون ۱۵- ۱۵ گفت: هر فرد دیابتی و خانواده‌اش باید این قانون را بلد باشند. این قانون به بیماران دیابتی توصیه می‌کند، اگر فردی افت قند خون یا قند خون کمتر از ۷۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر را تجربه کرد، ۱۵ گرم کربوهیدرات ساده و زودجذب مصرف کند و بعد ۱۵ دقیقه صبر کند. سپس دوباره قند خود را اندازه بگیرد، اگر باز هم کمتر از ۷۰ بود این کار را تکرار کند تا سطح قند خون نرمال شود. در این شرایط باید مواد غذایی قندی ساده و سریع‌اثر مانند نوشابه، قند ساده، آب‌میوه، عسل، شکر محلول در آب مصرف شود.

برنامه دیپ يكي از پروژه‌هاي جهانی شركت نوو نورديسك است كه تلاش مي‌كند تا افراد درگیر بیماری‌های مزمنی مانند دیابت یا چاقی طی آن امکان انتقال تجربیات خود به مردم، مسئولان و تصمیم‌سازان و متخصصان مربوطه را داشته‌باشند. در ايران نيز اعضاي ديپ توسط انجمن‌هاي فعال در حوزه آن بيماري معرفي مي‌شوند.
کد مطلب: 20805