مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن؛
موفقیت مدل تامین مالی مسکن مبتنی بر پس‌انداز
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، شکل‌گیری مدل تامین مالی مسکن مبتنی بر پس‌انداز در بانک مسکن را موفق ارزیابی کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰
 
موفقیت مدل تامین مالی مسکن مبتنی بر پس‌انداز
 
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، شکل‌گیری مدل تامین مالی مسکن مبتنی بر پس‌انداز در بانک مسکن را موفق ارزیابی کرد.

به گزارش تحریرنو ؛ محمدحسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن، با اعلام این مطلب از رشد ۵۲ درصدی رقم تسهیلات پرداختی بانک مسکن در ۹ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

مرادی با اشاره به اینکه تعداد واحدهای مسکونی مشمول تسهیلات خرید این بانک نیز در ۹ ماهه اول امسال با رشد ۲۵ درصدی روبرو شده است، گفت: طی فروردین تا آذر ۹۶ مجموعا ۳۴۹ هزار و ۱۱۲ فقره تسهیلات اعم از تسهیلات از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم و تسهیلات بدون سپرده از محل اوراق مسکن به ارزش کل حدود ۵۲ هزار میلیارد ریال پرداخت شد.

وی در ادامه با اشاره به نقش مهم صندوق پس‌انداز مسکن یکم در تامین مالی مسکن، گفت: صندوق پس‌انداز مسکن یکم محصول اصلی بانک در زمینه کمک به تامین مالی خرید مسکن و خانه‌دار شدن متقاضیان مسکن است.

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با بیان اینکه صندوق پس‌انداز مسکن یکم بر پایه روش تامین مالی مسکن خانوارها مبتنی بر پس‌انداز شکل گرفته است، گفت: در این روش افراد به ازای میزان سپرده‌گذاری مطابق ضوابط تا سقف‌های پیش‌بینی شده مشمول دریافت تسهیلات خرید مسکن می‌شوند.

وی یادآور شد: میزان تسهیلات پرداختی خرید مسکن با پس‌انداز در صندوق مذکور تا سقف ۴۰، ۳۰ و ۲۰ میلیون تومانی برای تهران، شهرهای بزرگ و سایر مناطق شهری مشخص می‌شود به این ترتیب که در هر شش ماه معادل یک برابر موجودی تسهیلات تا سقف ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلیون تومان به صاحب حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم تعلق می‌گیرد.

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن با تاکید بر اینکه راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن یکم با هدف پرداخت ارزان‌ترین شکل تسهیلات خرید مسکن در سیستم بانکی کشور به متقاضیان خانه‌اولی صورت گرفت، خاطرنشان کرد: شخص وزیر راه‌وشهرسازی نیز به دنبال روش مطمئنی مبتنی بر پس‌انداز برای تامین مالی خرید مسکن مصرفی بود و به همین خاطر صندوق پس‌انداز مسکن از ۱۸ خرداد ۹۴ مجددا احیا شد.

مرادی تاکید کرد: تک‌رقمی شدن نرخ سود تسهیلات خرید مسکن و افزایش سقف تسهیلات زوجین خانه اولی تا ۱۶۰ میلیون تومان، از مهم‌ترین دستاوردهای بانک مسکن طی سه سال گذشته است که این بانک را در تحقق اهداف خود در بخش تامین مالی یاری کرده است.

در پاییز امسال و در حالی که حجم معاملات مسکن در تهران به عنوان شهر پیش‌رو در خروج از رونق، طی آبان و آذر با رشد قابل توجهی نسبت به ماه‌های مشابه سال گذشته همراه شد، میزان افتتاح حساب در صندوق پس‌انداز مسکن یکم نیز به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت.

بر اساس تازه‌ترین آمارها در سه ماهه پاییز، بیش از ۴۰ هزار متقاضی دریافت تسهیلات ارزان‌قیمت خرید مسکن در صندوق پس‌انداز مسکن یکم در سراسر کشور سپرده‌گذاری کرند. از سوی دیگر در سال ۹۵ ماهانه به طور متوسط ۱۲ تا ۱۵ هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم افتتاح حساب کردند، این در حالی است که این میزان در سه ماهه پاییز ۹۶ به میانگین ۲۰ هزار افتتاح حساب در ماه افزایش یافت. به این ترتیب همزمان با خروج بازار مسکن از رکود حجم استقبال از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم نیز رو به افزایش است.
کد مطلب: 14659