نایب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عنوان کرد؛
تبلیغات پزشکی در کشور یک بحث حاکمیتی است
نایب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، موضوع تبلیغات پزشکی در کشور را یک بحث حاکمیتی دانست که فراتر از تصمیم گیری های یک وزارتخانه است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۷
 
تبلیغات پزشکی در کشور یک بحث حاکمیتی است
 نایب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، موضوع تبلیغات پزشکی در کشور را یک بحث حاکمیتی دانست که فراتر از تصمیم گیری های یک وزارتخانه است.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر بابک نیکومرام گفت: آنچه در مورد آسیب‌های ناشی از حوادث چهارشنبه سوری باید پذیرفت، اینکه ممکن است برخی از این صدمات جبران ناپذیر باشند.

وی با اشاره به هزینه‌های سرباری حوادث چهارشنبه سوری که متوجه فرد آسیب دیده و نظام سلامت کشور می‌شود، افزود: بعضاً برای درمان سوختگی‌ها باید هزینه‌های زیادی متحمل شد و معلولیتهای دایم نیز داشته باشیم.

نیکومرام با عنوان این مطلب که بیمارستان‌ها و کادر درمان ما درگیر بیماران کرونایی هستند، گفت: تجمع به بهانه چهارشنبه سوری می‌تواند منجر به شیوع بیماری کرونا شود.

نایب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران ادامه داد: امسال برپایی مراسم چهارشنبه سوری با دو آسیب همراه است. نخست، انتقال ویروس از طریق تجمع است و دوم، سوختگی‌های و صدمات ناشی از حوادث چهارشنبه سوری است.

نیکومرام با اشاره به خستگی کادر درمان بیمارستان‌ها، گفت: باید بدانیم که کادر درمان بیش از یک سال است که درگیر مبارزه با این بیماری است و خسته اند. بنابراین، بهتر است بار مضاعف بر دوش آنها تحمیل نکنیم.

نایب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، با اشاره به هزینه‌های سنگین سوختگی، افزود: بیماران دچار سوختگی شدید غالبا نیاز به اعمال جراحی متعددی و بستری طولانی مدت دارند و از طرفی تهیه پانسمان‌های گران قیمت که شاید بیمه‌ها هم نتوانند حمایت کنند، تنها یکی از هزینه‌های سوختگی است.

نیکومرام در ادامه به موضوع تبلیغات پزشکی در حوزه زیبایی اشاره کرد و گفت: به طور کلی تبلیغات پزشکی در کشور یک بحث حاکمیتی است که تصمیم گیری در مورد آن فراتر از یک وزارتخانه و یا سازمان نظام پزشکی است.

وی بر ضرورت استفاده از نظرات کارشناسی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی و همچنین سایر انجمن‌هایی که در حوزه زیبایی تجربه‌های آکادمیک و همینطور بین المللی دارند، تاکید کرد و افزود: متأسفانه قوانین بازدارنده در برخورد با تخلفات در این حوزه، از قدرت کافی برخوردار نبوده و کافی نیست و قوانین ما در این خصوص مطابق دنیای امروزی نمیباشد.

نایب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، با عنوان این مطلب که در حال حاضر هیچ گونه اهرم موثر بازدارنده در برخورد با مداخله گران غیر پزشک در این حوزه وجود ندارد، گفت: این افراد با عناوین مختلف و فریبنده و استفاده از عکسهای غیرواقعی آزادانه در فضای مجازی تبلیغ میکنند و مبادرت به جذب بیماران در مراکزی که بعضا فاقد مجوز و استانداردهای لازم است مینمایند.

وی افزود: در حال حاضر فقط در صورتی با تخلفات در حوزه زیبایی می‌توان برخورد کرد که شخص حقیقی شکایت کند و البته با توجه به آنکه در مراکز غیر مجاز و غیر استاندارد پرونده و رد پایی از بیماران موجود نمیباشد گاها شخص انجام دهنده منکر انجام این عمل میگردد و اثبات انجام آن ممکن است سخت باشد. و بعضا دیده شده است که محکومیت صادر شده در این خصوص نیز در صورت اثبات آن چندان بازدارنده نبوده و فرد مجددا در جای دیگر به همان کار خلاف مشغول گردیده است. بنابراین بهتر است که جویندگان این اعمال ابتدا تحقیقات خود را کامل کنند و حداقل با استفاده از ابزار جستجوی پزشک در سایت نظام پزشکی از پزشک بودن فرد و داشتن تحصیلات مرتبط با اعمال زیبایی اطلاع حاصل کنند تا دچار عوارض غیر قابل جبران نگردند.
کد مطلب: 21048