گزارشی از رخوت معاملات در بازار اجاره؛
گرمی بازار واحدهای کوچک‌متراژ در سردی معاملات بازار اجاره
حسام عقبایی نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: کاهش تقاضا در بازار اجاره قیمت‌ها را تا ۲۰ درصد کاهش داده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۶
 
گرمی بازار واحدهای کوچک‌متراژ در سردی معاملات بازار اجاره
 
حسام عقبایی نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: کاهش تقاضا در بازار اجاره قیمت‌ها را تا ۲۰ درصد کاهش داده است.

به گزارش تحریرنو از پانا ؛ با شروع فصل پاییز معاملات در بازار اجاره نیز کاهش یافته است و اگرچه به گفته نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک این بازار در مهر ماه امسال با کاهش حدود ۲۰ درصدی نسبت به تابستان ۹۸ همراه است اما مستاجران قیمت‌ها را در بازار بالا می‌دانند و از تمایل خود به اجاره واحدهای با متراژ پایین‌تر می‌گویند.

افزایش قیمت‌های ناگهانی در بازار اجاره طی یک سال و نیم گذشته علاوه بر آنکه بخشی از مستاجران را به سمت مناطق پایین‌تر شهر هدایت کرده است تمایل آنان را به اجاره واحدهای با متراژ پایین‌تر که قیمت مناسبتری دارند، نیز افزایش داده است.

گشتی در دفاتر مشاوران املاک در سطح شهر نشان می‌دهد مستاجران با وجود کاهش تقاضای نسبی در بازار اجاره و کاهش معاملات از قیمت‌ها رضایت ندارند و می‌گویند مجبور هستند واحدهای با متراژ پایین‌تر را برای سکونت خود انتخاب کنند.

آمارها نشان می‌دهد مناطق ۷، ۱۳ و ۱۴ تهران از جمله مناطق کانون ساخت و سازها واحدهای کوچک‌متراژ هستند که مقصد مناسبی برای متقاضیان این املاک به شمار می‌آیند. البته در سایر مناطق شهری نیز ساخت و ساز در گروه متراژی ۴۰ تا ۶۰ مترمربع وجود دارد اما تعداد آنها قابل توجه نیست.

۲۰ درصد مستاجران قراردادهای خود با مالکان را تمدید کردند

حسام عقبایی، نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه ۱۵ تا ۲۰ درصد مستاجران در فصل جابه‌جایی‌های امسال قرارداد خود را با مالکان تمدید کرده‌اند، گفت: در نیمه دوم سال به طور معمول تقاضا در بازار اجاره با کاهش همراه است و این موضوع موجب می‌شود تا قیمت‌ها در این بازار با کاهش همراه باشد.

وی ادامه داد: قیمت اجاره بها در نیمه دوم سال یعنی از مهر ۹۸ نسبت به تابستان ۹۸ با کاهش ۲۰ درصدی همراه شده است و پیش‌بینی می‌شود این روند کاهشی با در پیش‌رو بودن فصل زمستان با کاهش بیشتری همراه باشد.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک عنوان کرد: قیمت مسکن نیز در شهرهای بزرگ در واحدهای با متراژ بالا تا ۴۰ درصد و در واحدهای کوچک با ۳۰ درصد کاهش همراه شده است.

بازار مسکن در بخش اجاره و فروش هنوز هم حبابی است

وی افزود: بازار مسکن هنوز هم حباب دارد و در مقایسه با نرخ تورم بازار مسکن در فروش و اجاره هنوز هم حبابی است.

عقبایی خاطرنشان کرد: سرمایه‌های سرگردان و نقدینگی که در اختیار صاحبان نقدینگی است هر از چندگاهی وارد بازار مسکن می‌شود و برخی از معاملات تنها بین این افراد صورت می‌گیرد چون مردم عادی توان این معاملات را ندارند. افرادی که حجم بالای نقدینگی را در اختیار دارند مداخلاتی در بازار مسکن دارند که موجب رشد قیمت‌ها هم در خرید و فروش و هم بازار اجاره می‌شود.

ساماندهی اجاره‌داری حرفه‌ای و ایجاد موسساتی برای تحقق آن

در این میان سیاست دولت برای حمایت از مستاجران چیست؟ محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی درباره سیاست دولت برای حمایت از مستاجران می‌گوید از سیاست‌های کلانی که در دستور کار معاونت قرار دارد علاوه بر بازنگری طرح جامع مدیریت صنعت ساختمان کشور، ساماندهی اجاره‌داری حرفه‌ای و ایجاد موسساتی برای تحقق آن است.

محمودزاده ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی، برخی از دهک‌های درآمدی امکان خرید مسکن را در میان مدت و حتی بلندمدت هم ندارند که برای حل مشکل این افراد که متاسفانه در جامعه کم هم نیستند ساماندهی نظام اجاره‌داری در دستور کار است.

او راه‌اندازی اجاره‌داری حرفه‌ای را در سه فاز قابل انجام دانست و گفت: اجاره بلندمدت با همراهی خیرین و ارگان‌های حمایتی یکی از این برنامه‌ها است و واحدهایی احداث می‌شوند و در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد که این طرح در کلانشهرها اجرا خواهند شد. همچنین ایجاد شرکت‌هایی که کار آنها اجاره‌داری حرفه‌ای است نیز در دستور کار قرار دارد.

محمودزاده با تاکید بر اینکه راه‌اندازی اجاره‌داری حرفه‌ای نیازمند اصلاح آیین‌نامه است، گفت: پیش‌تر در قانون ساماندهی اعلام شده بود که پنج سال اجاره‌داری انجام شود و بعد از آن اجازه فروش داده شود. در اصلاح این بند قانونی از قانون ساماندهی اجازه فروش را نمی‌دهیم. چون سازنده پیش فروش می‌کند و هدف قانون محقق نمی‌شود.
کد مطلب: 19852