شانزدهمین دوره جشن دنیای تصویر؛
تقدیرازجمشید هاشم‌ پوردر جشن حافظ
شانزدهمین جشن حافظ(دنیای تصویر) با تجلیل از یک عمر فعالیت هنری سینمایی جمشید هاشم‌پور بازیگر پیشکسوت سینما برگزار می شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۰
 
تقدیرازجمشید هاشم‌ پوردر جشن حافظ
 
شانزدهمین جشن حافظ(دنیای تصویر) با تجلیل از یک عمر فعالیت هنری سینمایی جمشید هاشم‌پور بازیگر پیشکسوت سینما برگزار می شود.

به گزارش تحریرنو، شانزدهمین جشن حافظ ۲۸ تیر ماه در سالن برج میلاد برگزار خواهد شد و در این رویداد از بازیگر فیلم های "تاراج" و "عقاب ها" به پاس یک عمر فعالیت هنری و بازی در حدود یکصد فیلم که در بیش از نیمی از آنها نقش اول را داشته و نیز فیلم‌هایی که مخاطبان زیادی را به سینما کشاندند و برای بازی‌های متفاوت و جذابش قدردانی به عمل می آید.

جمشید هاشم‌ پور با نام هنری "جمشید آریا" متولد فروردین سال ۱۳۲۳ در تهران، مهمترین ستاره دهه ۶۰ سینمای ایران و تنها بازیگر پرکار و صاحب سبک در سینمای اکشن ایران است.

وی فعالیت خود را قبل از انقلاب در دهه ۴۰ با بازی در فیلم "جهنم سفید" ساموئل خاچیکیان شروع کرد،
پیش از انقلاب نزدیک به ۱۰ فیلم بازی کرد اما درست زمانی که می‌توانست نقش اول فیلم‌ها شود کناره گرفت و در یک سازمان امداد و نجات استخدام شد.

سال ۱۳۶۰ با "خط قرمز" مسعود کیمیایی به سینما بازگشت، بخاطر ورزش‌های کونگ‌فو و فول‌کنتاکت بدن ورزیده‌ای داشت و همین باعث شد تا بعد از انقلاب ستاره اول فیلم‌های اکشن شود.

شمایل جمشید هاشم‌پور در فیلم‌هایی چون "تاراج"، "عقاب‌ها" و "پرده آخر" که همه جزو پرمخاطب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران هستند تبدیل به نمادی برای قهرمانی شد که جایش در سینمای ایران خالی بود.

از اوایل دهه ۸۰ با کاهش تولید فیلم‌های اکشن، مسیر بازی هاشم‌پور هم کمی تغییر کرد و در نقش‌های کوتاه تر در فیلم‌های متفاوت‌تر ظاهر شد.

هاشم‌ پور پنج ‌بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر شد و یک ‌بار هم برای بازی در فیلم "مسافر ری" داوود میرباقری برنده تندیس حافظ شد.

آخرین اثر وی مجموعه شبکه نمایش خانگی پرطرفدار "شهرزاد" بود که برای اولین‌بار هاشم‌پور در مدیومی به جز سینما دیده شد.
کد مطلب: 6260