دکتر غلامعلی عکاشه اعلام کرد؛
انجام سالانه حدود ۲۲هزار جراحی مفصل زانو درایران
رییس انجمن ارتوپدی ایران با اعلام اینکه تعداد افراد نیازمند به جراحی تعویض مفصل زانو در ایران اندک است از انجام سالانه حدود ۲۲هزار جراحی مفصل زانو درایران خبر داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۴
 
انجام سالانه حدود ۲۲هزار جراحی مفصل زانو درایران
 
رییس انجمن ارتوپدی ایران با اعلام اینکه تعداد افراد نیازمند به جراحی تعویض مفصل زانو در ایران اندک است از انجام سالانه حدود ۲۲هزار جراحی مفصل زانو درایران خبر داد.

به گزارش تحریرنو نشست خبری بیست و چهارمین کنگره ارتوپدی ایران با حضور دکترغلامعلی عکاشه رئیس انجمن، دکترمحمد جواد مرتضوی دبیر علمی کنگره و دکتر رضا شهریار کامرانی عضوهیات مدیره انجمن ارتوپدی ایران و جمعی از اصحاب رسانه در مجموعه رایزن انجام شد.

در ابتدای این نشست خبری دکتر غلامعلی عکاشه ضمن اشاره به آمارهای اندک جراحی مفصل گفت: در ۱۵ سال گذشته سالانه کمتر از۱۰۰ مورد جراجی تعویض مفصل در کشور انجام می شد اما با توجه به پیشرفت های پزشکی در این حوزه و افزایش آگاهی مردم سالانه ۲۰ درصد به تعداد جراحی های زانو و ۱۰ تا ۱۲ درصد به تعداد جراحی های لگن افزوده شده است.

وی ادامه داد:کشورهای اروپایی پیشرفت های خوبی در این زمینه داشته اند که به طور مثال در کشور آلمان سالانه سیصد هزار جراحی صورت میگیرد که این آمار در ایران حدود ۲۲هزار جراحی مفصل زانو است و امیدواریم با اطلاع رسانی هایی که صورت گرفته این آمار کمی افزایش بیابد.


در بخش دیگری از این نشست خبری دبیرعلمی بیست وچهارمین کنگره بین المللی ارتوپدی ایران ازتدوین راهنمای بالینی تعویض مفصل در این کنگره خبر داد و گفت:این گایدلاین می تواند راهنمای پزشکان، بیماران و سیاستگذاران در حوزه خدمات ارتوپدی کشورباشد.

دکترمحمد جواد مرتضوی اظهارکرد:این گایدلاین چارچوب درمان بیماران نیازمند به تعویض مفصل را مشخص و به ۳ سوال اصلی چرا، چگونه و چه موقع باید مفصل زانو تعویض شود ، پاسخ می دهد که توجه و پیروی کردن از چارچوب های تعیین شده در این راهنمای بالینی ، در نهایت متوجه بیماران، جامعه پزشکی و نظام سلامت کشور از لحاظ کاهش هزینه های درمانی می شود.

به گفته مرتضوی، پیش نویس این گایدلاین تدوین و در روز آخر برگزاری این کنگره در روز جمعه نهم مهرماه پس از بررسی و اجماع نظر متخصصان ارتوپدی کشور تدوین و منتشر خواهد شد.

در بخش دیگری از این نشست ؛ دکتر رضا شهریار کامرانی عضوهیات مدیره انجمن ارتوپدی ایران درخصوص برگزاری این کنگره گفت:کنگره با حضور جمعی از متخصصان ایرانی و ۱۵ متخصص از کشورهای انگلیس ، کانادا، آلمان، سوییس، آمریکا و عمان برگزار و طی آن مباحثی همچون مشکلات و بیماری های لگن، زانو، شانه، آرنج، دست، ستون فقرات و ارتوپدی کودکان مطرح و بررسی می شود.

وی گفت:۲۶ سمپوزیوم نیز با توجه به میزان بالای تصادفات وآسیب های ارتوپدی با تمرکز بر ضربه "تروما"ها برگزار می شود به نحوی که نتایج آن برای سایر کشورها هم قابل استناد خواهد بود.

بیست و چهارمین کنگره بین المللی ارتوپدی ایران با حضور جمعی از متخصصان داخلی و خارجی از امروز پنجم مهرماه در مرکز همایش های رایزن آغاز شد و تا نهم مهرماه ادامه خواهد داشت.
کد مطلب: 7700