همه‌ی آثار جشنواره از "فروشنده" فرهادی تا "بادیگارد"حاتمی‌کیا
صدای پای جشنواره‌ی فیلم فجر مثل همیشه از نیمه‌های پاییز به گوش می‌رسد. جشنواره‌ای که امسال خیلی‌ها در آن حضور دارند از مهرجویی و حاتمی‌کیا گرفته تا شهبازی و درمیشیان که همگی درپی رساندن آثارشان به این رویداد بزرگ هستند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۰۰
 
همه‌ی آثار جشنواره از "فروشنده" فرهادی تا "بادیگارد"حاتمی‌کیا
 
صدای پای جشنواره‌ی فیلم فجر مثل همیشه از نیمه‌های پاییز به گوش می‌رسد. جشنواره‌ای که امسال خیلی‌ها در آن حضور دارند از مهرجویی و حاتمی‌کیا گرفته تا شهبازی و درمیشیان که همگی درپی رساندن آثارشان به این رویداد بزرگ هستند.

به گزارش تحریرنو، فیلم‌سازان و عوامل تولید آثار سینمایی با شتاب و سرعتی غیرقابل وصف درصدد آماده‌سازی و رساندن فیلم‌ها به جشنواره‌ی فیلم فجر هستند. جشنواره‌ای‌ که ویترین و نمایشگاه اصلی فیلم های ایرانی است.

باتمام این تفاسیر امسال به‌نظر می‌رسد با حضور تعداد زیادی از فیلم‌سازان و چهره‌های سرشناس عالم سینما، جشنواره‌ی فیلم فجر نسبت به چند دوره‌ی اخیر از جذابیت بالاتری برخوردار باشد. جشنواره‌ای که باحضور فیلم‌سازانی چون مهرجویی، کیمیایی، حاتمی‌کیا، اصغر فرهادی و بسیاری دیگر از چهره‌های سرشناس به جشن سینمایی باشکوه و میدان رقابتی گرم بدل شود.

هرچند بیان این نکته ضروری است که در طی سی‌وچهار سالی که از تولد جشنواره‌ی فیلم فجر می‌گذرد چه بسیار سال‌هایی که با وجود اسامی مطرح سینما جشنواره از کیفیت بالایی برخوردار نبوده است و درسال‌هایی که عدم چهره‌های مطرح پیش‌بینی جشنواره‌ای آرام و متوسط را به‌وجود می‌آورد درعمل جشنواره‌ای گرم و پویا را شاهد بوده‌ایم. با این وصف آن چه اکنون حائز اهمیت به‌شمار می‌آید این است که با توجه به حضور اسامی مطرح در جشنواره‌ی امسال لااقل روی کاغذ می‌توان انتظار جشنواره‌ای سطح بالا و متفاوت از سال‌های اخیر را داشت.

مهم‌ترین فیلم‌های جشنواره‌ی سی‌وچهارم

بادیگارد

ابراهیم حاتمی‌کیا را حتی اگر ازنظر فنی فیلم‌سازی متوسط به‌شمار آوریم اما حضور او در جشنواره با استقبال طیف وسیعی از علاقه‌مندان به سینما و تفکرات او هم‌راه خواهد شد. او که آخرین بار با فیلم "چ" در جشنواره‌ی فیلم فجر حضور یافته بود با وجود نقدهای منفی که از سوی کارشناسان و منتقدان دریافت کرد به‌جهت روحیه و شخصیت خود او و طیف وسیع علاقه‌مندانش یکی از دلایل گرم شدن جشنواره بود. او امسال هم با "بادیگارد" به جشنواره‌ی سی‌و‌چهارم پا می‌گذارد و بعید نیست هم‌چون تمامی دوره‌های قبل این‌بار نیز فیلم حاتمی‌کیا محلی برای بحث‌ها و جدل‌های جشنواره‌ای شود. در این فیلم چهره‌های آشنای فیلم‌های حاتمی‌کیا چون پرویز پرستویی، مریلا زارعی، بابک حمیدیان، محمود عزیزی، فرهاد قائمیان و البته کامران نجف‌زاده! به ایفای نقش می‌پردازند.

فروشنده

اصغر فرهادی با آگهی که برای جذب بازیگر برای آخرین فیلمش منتشر کرد از هم‌اکنون یکی از چهره ‌های خبرساز جشنواره خواهد ضمن این که حضور کارگردانی که آثار مطرحی در سینمای ایران تولید کرده و مجموعه‌ی جوایز مطرح جهانی چون اسکار و گلدن گلوب را در کارنامه‌اش دارد به خودی خود می‌تواند بر اعتبار جشنواره‌ی امسال بی‌افزاید.

فرهادی همان‌طور که گفته شد برای انتخاب بازیگر از چهره‌های ناآشنا و براساس تست تلگرامی دراین فیلم استفاده کرده است ضمن این‌که شهاب حسینی و ترانه علیدوستی نیز در فیلم "فروشنده" ایفای نقش خواهند کرد.

مینا

حمید نعمت‌اله، فیلم‌ساز کاربلد و مطرح سینمای ایران که در دوره‌های قبل همواره در میان بهترین‌های جشنواره بوده است امسال فیلمی را براساس فیلم‌نامه‌‌ای نوشته همسرش با نام "مینا" برای جشنواره‌ی فیلم فجر آماده کرده است.

این فیلم هنوز درمرحله‌ی تولید قرار دارد اما رسیدن آن به جشنواره می‌تواند میدان رقابت برای کسب سیمرغ‌های بلورین را گرم‌تر از همیشه کند. حمید نعمت‌اله این فیلم را سکوت خبری کامل ساخته و کم‌تر کسی از شرایط تولید و عوامل آن باخبر است با این‌حال حضور نعمت‌اله یعنی به احتمال زیاد حداقل یک فیلم خوب و جذاب در جشنواره‌ی امسال خواهیم دید.

رسوایی، کار تکنیکی از آقای همه‌فن حریف

مسعود ده‌نمکی که هم‌چنان به‌عنوان یک همه‌فن حریف فیلم‌های خودش را نویسندگی و تهیه‌کنندگی می‌کند از همین حالا به اکران نوروز ۹۵ چشم دوخته و بی‌خیال سیمرغ و دیپلم افتخار، فیلمش را برای فروش میلیاردی نوروز در سینماها آماده می‌کند. داستان "رسوایی ۲" حدود ده‌سال بعد از قسمت اول این فیلم می‌گذرد و این‌بار اکبر عبدی که گفته شده برای ایفای نقشش در این فیلم ۲۰۰‌میلیون تومان دست‌مزد گرفته دنبال گرفتن رضایت از خانواده‌ی یک مقتول است.

خود ده‌نمکی گفته مکان فیلم اشاره مستقیم به شهری مثل تهران ندارد و شاید به‌همین خاطر باشد که بخش قابل توجهی از فیلم‌برداری در منطقه‌ی چیتگر انجام شده است. "رسوایی ۲" از یک نظر یک نقطه‌ی پررنگ در کارنامه‌ی فیلم‌سازی ده‌نمکی به‌حساب می‌آید چرا‌که او برای پرداخت این داستان تخیلی به کارهای تکنیکی جدیدی روی آورده و از حدود ۵۰ متخصص استفاده کرده است. در این فیلم ظاهرا متفاوت از ده‌نمکی‌، سحر قریشی جای الناز شاکردوست را گرفته و خودش گفته متفاوت‌ترین نقش دوران کاری‌اش را ایفا کرده است. در این فیلم که با بودجه‌ی گزافی تولید شده محمدرضا شریفی نیا، اسماعیل خلج و فخرالدین صدیق‌شریف هم حضور دارند.

آخرین بار کی سحر را دیدی، جنایی بازی از جنس موتمن

بعد از موفقیت "خداحافظی طولانی" در جشنواره‌ی سی‌و‌سوم پیش‌بینی میشد موتمن باز‌هم فیلم‌های اجتماعی بسازد اما او با شیفت کردن روی درام جنایی دنبال ارائه‌ی کار تازه‌ای است. فیلم همان‌طور که از نامش پیداشت ماجرای گم شدن دختری به‌نام سحر را روایت می‌کند و ظاهرا امیر عربی پیچیدگی‌هایی در فیلم‌نامه‌اش دارد که می‌تواند آخرین اثر موتمن را جذاب‌تر کند.

ساخت این اثر که همین روزها فیلم‌برداری‌اش به پایان می‌رسد و هم‌زمان تدوین می‌شود در میانه‌ی راه به‌دلایل ناشخصی قطع شد اما موتمن کارش را پی گرفت و فیلمش را به جشنواره خواهد رساند تا باز‌هم دنبال کاندیداتوری سیمرغ‌ها باشد. فریبرز عرب‌نیا، سیامک صفری، آتیلا پسیانی و ژاله صامتی از بازیگران اصلی فیلم هستند.

هفت ماهگی، بازی بهداد را ببینید

هاتف علیمردانی از جمله کارگردان‌های جوان و موفق سال‌های اخیر بوده که می‌شود در هر فیلم تازه‌اش نشانه‌های پیش‌رفت را پیدا کرد. بعد از دیده‌شدن "به‌خاطر پونه"، "کوچه بی‌نام" و "مردن به‌وقت شهریور" حالا وقت خلق اثر تازه‌ای به‌نام "هفت ماهگی" است.

از خط داستانی این فیلم تقریبا هیچ چیز به رسانه‌ها نرسیده اما همین دو هفته پیش بود که اعلام شد فیلم‌برداری اثر در شمال کشور به پایان رسیده است. این فیلم البته بیش‌تر از آن‌که به‌خاطر جذابیت‌های احتمالی و کنج‌کاوی‌های هنری مورد توجه قرار گیرد با یک تصادف نامش در اخبار پیچید. تصادف شدید باران کوثری یکی از بازیگران اصلی فیلم در محل فیلم‌برداری با یک تریلی کار را برای مدتی متوقف کرد. حتی همین حالا که فیلم‌برداری اثر به پایان رسیده قرار است چند سکانس مربوط به باران کوثری که نیازمند تحرک بیش‌تری از سوی اوست فیلم‌برداری شود.

حامد بهداد و پگاه آهنگرانی از دیگر بازیگران اصلی این فیلم هستند که گفته شده بازی بهداد در آن متفاوت و چشم‌گیر بوده است و دوست‌داران او باید این فیلم را ببینند.

خرمگس، هنرمند وارد می‌شود

جشنواره‌ی فجر فقط یک هنرمند آن‌هم از نوع محمدرضایش را کم داشت که او هم آمد. استاد بعد از ۱۴ سال دوری از سینما و سرزدن گاه و بی‌گاه به تلویزیون با سریال هایی مثل "آشپز باشی" می‌خواهد در جشنواره‌ی خودی نشان دهد.

هنرمند آخرین فیلمش را سال ۸۰ ساخته بود که "من کوک نیستم" نام داشت. "خرمگس" هم مثل این فیلم و بقیه‌ی آثار هنرمند مثل "مومیایی ۳"، "مرد عوضی" و "دزد عروسک‌ها" یک کار کمدی است. قرار بود این کارگردان باسابقه "خواهران نازنین" را بسازد که از این‌کار انصراف داد.

از جزئیات فیلم تازه‌ی هنرمند خبر زیادی در دسترس نیست و او در سکوت کارش را پیش برده اما اگر دیدید پرویز پرستویی در این فیلم هنرمند هم بار اصلی اثر را به دوش می‌کشد اصلا تعجب نکنید!

قاتل اهلی، پولاد نیست‌!

شگفتی و ویژگی بزرگ این فیلم غیبت پولاد کیمیایی به‌خاطر حضورش در فیلم دیگری است اما جدا از این اتفاق مهم امیدواریم بیست‌و‌هشتمین فیلم مسعود کمیایی مثل "متروپل"، "جرم"، "محاکمه در خیابان" و تمام فیلم‌های ۱۳-۱۴ سال اخیر او نباشد.

کیمیایی که تازه چند روزی است پیش‌تولید این کار را آغاز کرده مصمم است "قاتل اهلی" را به جشنواره برساند و تجربه می‌گوید برای کارگردانی مثل او این‌کار چندان هم سخت نیست به‌خصوص این‌که بدانیم کل کار در تهران فیلم‌برداری می شود و لوکیشن‌های زیادی ندارد.

می‌گویند "قاتل اهلی" شبیه فیلم‌های قبلی کیمیایی نیست اما با وجود ناامیدی‌های هر ساله برخی منتظرند ببینند استاد این‌بار به آثار درخشان قبلی‌اش نزدیک می‌شود یا نه. ظاهرا این فیلم چهار بازیگر اصلی دارد که فقط نام یکی از آن‌ها لو رفته، عزت‌اله انتظامی.

هم‌چنین از مدت‌ها قبل گفته شد کیمیایی می‌خواهد از یک خواننده در فیلمش بازی بگیرد که با توجه به علاقه‌ی او به رضا یزدانی تصور می‌شد این خواننده‌ی راک به‌غیر از خواندن برای کیمیایی این‌بار برای او بازی هم خواهد کرد که این‌گونه نشد چرا‌که خبر رسید همایون شجریان نقش خودش را بازی می‌کند، هر‌چند این خبر هم تکذیب شد.

فیلم تازه خالق "قیصر" و "رضا موتوری" باز هم یک درام اجتماعی است که البته یک رانت‌خوار در مرکز درام قرار دارد. برخی می‌گویند کیمیایی با الهام از شخصیت بابک زنجانی کاراکتر بازیگر اصلی "قاتل اهلی" را خلق کرده که باید برای پیدا کردن وجوه تشابه تا پایان ساخت فیلم و حضور احتمالی‌اش در جشنواره صبر کرد.

کفش‌هایم کو، قصه‌ی فراموشی بی‌بی

کیومرث پوراحمد که برای ساخت "پنجاه قدم آخر" کلی سختی کشید و البته با وجود زحمات و مرارت‌ها شکست خورد حالا دنبال یک تجربه‌ی راحت‌تر شهری است و به‌همین خاطر از شهرستان‌های استان اصفهان و کهگیلویه‌و‌بویراحمد به شمال تهران و منطقه‌ی نیاوران آمده تا فیلمش را با آرامش بسازد و با یک قصه سرراست پیش ببرد.

در نوزدهمین اثر پوراحمد بازیگرانی مثل رضا کیانیان، مجید مظفری، رویا نونهالی و بهاره کیان‌افشار حضور دارند که مقابل دوربین علیرضا زرین‌دست ایفای نقش می‌کنند.

در خلاصه داستان فیلم آمده ماجرای آلزایمر و تبعات مهاجرت را روایت می‌کند اما ظاهرا پوراحمد از فراموشی مادر مرحومش پروین‌دخت یزدانیان برای این کار تاسی گرفته است. حدود بیست‌در‌صد فیلم تازه‌ی این کارگردان اصفهانی گرفته شده و هم‌زمان تدوین هم انجام می‌شود تا حتما به جشنواره برسد.

دراکولا، خون‌آشام معتاد در تهران

زوج عطاران و سرتیپی این‌بار دنبال خلق یک کمدی پرفروش هستند که بیش‌تر از موفقیت در جشنواره به اکران نورروز پیش رو چشم دوخته است. چندی قبل عطاران ساخت سومین فیلم خود را در سکوت رسانه‌ای آغاز کرد اما کم‌کم خبرهایی از دراکولادی او منتشر شد.

گفته شده عطاران با ساخت یک دکور عظیم و پرهزینه در خیابان پاسداران تهران بخش‌های عمده‌ی فیلمش را دراین محل خواهد گرفت. سیامک انصاری، ژاله صامتی و ویشکا آسایش از بازیگران اصلی دراکولا هستند و خود عطاران هم نقش اصلی را ایفا می‌کند.

ظاهرا عطاران که همان خون‌آشام یا ومپایر اصلی ماجراست با حضور در تهران در انتخاب اولین طعمه‌اش دچار اشتباه شده و خون یک معتاد را می‌مکد تا خودش هم معتاد شود. حالا تصور کنید یک دراکولای معتاد در سطح شهر تهران چه ماجراهای با نمکی می‌تواند خلق کند.

نفس، دوباره آبیار، دوباره اقتباس

دوسال قبل نرگس آبیار با "شیار ۱۴۳" مهم‌ترین و شاید تنها پدیده‌ی جشنواره بود که البته جایزه هم برد‌. آبیار که در شیار کتاب خودش را تبدیل به فیلم کرده بود باز هم یک اثر اقتباسی از داستان‌های خودش را در مدیوم سینما روایت کرده با این تفاوت که موضوع فیلم کاملا در حال‌و‌هوای متفاوتی خواهد بود.

این‌بار به‌جای روایت قصه‌ی سرگشتگی یک مادر شهید، زندگی رویاگونه‌ی چهار کودک که در کنار مادربزرگ و پدربزرگ‌شان زندگی می‌کنند و رویا می‌بافند روایت می‌شود. قصه‌ی فیلم در دهه‌ی ۵۰ می‌گذرد و همین می‌تواند کنج‌کاوی‌ها را در خصوص اثر تازه‌ی آبیار بیش‌تر کند.

عجیب این‌که آبیار برای ساخت این فیلم زحمت زیادی کشیده و از حدود ۴۰ لوکیشن استفاده کرده است. او برای ساخت اثرش از تهران و شهرهای اطراف تا یزد رفته است و باید دید می‌تواند دوباره نظر داوران جشنواره را به فیلم خود معطوف کند یا نه. گلاره عباسی و مهران احمدی مثل شیار در نفس هم ایفای نقش می‌کنند علاوه بر این‌که سیامک صفری و جمشید هاشم‌پور هم جزو بازیگران اصلی این فیلم هستند.


صاف کننده، با کمدی نو دنبال جایزه؟

مصطفی کیایی قبل از این چهار فیلم ساخته که بیش‌ترشان هم در جشنواره‌ها هم در اکران عمومی موفق بودند. "بعدازظهر سگی"، "ضدگلوله"، "خط ویژه" و "عصر یخبندان"، کیایی را به یکی از شناخته‌شده‌ترین کارگردان‌های جوان سال‌های اخیر بدل کرده که هر‌سال با هدف درو کردن جایزه‌ها و بردن دل مخاطب عادی و حتی خاص فیلم می‌سازد و البته به‌شدت علاقه دارد به خط قرمزها نزدیک شده یا حتی برای جذاب‌تر شدن داستان‌هایش از آن عبور کند.

او بعد از این‌که اجازه نیافت پارازیت را کارگردانی کند سراغ "صاف‌کننده" رفت که باز‌هم به معضلات جامعه‌ی امروز می‌پردازد و حال‌و‌هوایی شبیه به "خط ویژه" دارد. کیایی با این فیلم‌نامه‌ی پر سروصدا و ارائه‌ی سبک خاصی از کمدی دنبال تجربه‌ای متفاوت است اما هیچ‌جا درباره‌ی داستان فیلمش چیزی نگفته است.

مثل همیشه محسن برادر آقای کارگردان اولین بازیگر انتخاب شده برای ایفای نقش در ساخته‌ی کیایی است و ظاهرا بهرام رادان و سحر دولتشاهی نیز مثل "عصر یخبندان" جزو بازیگران اصلی "صاف‌کننده" هستند.

لانتوری، دیگر عصبانی نیستم

همین اسم فیلم می‌تواند اولین فاکتور برای جذاب شدن اثر تازه‌ی کارگردان جوانی باشد که بر‌عکس بسیاری از هم‌نسلانش روی خط شروع خشکید. درمیشیان که بعد از "بغض" با "عصبانی نیستم" خودی نشان داده بود به‌خاطر حاشیه‌های این فیلم و اکران نشدنش تا حدودی دچار سرخوردگی شد اما به‌نظر می‌رسد دیگر عصبانی نیست وحالا با "لانتوری" به جشنواره برگشته است.

او باز‌هم از نوید محمدزاده که در فیلم قبلیش درخشیده بود به‌عنوان بازیگر اصلی استفاده کرده و به‌غیر از او پگاه آهنگرانی و البته مریم پالیزبان بازیگر دور از سینما افتاده "نفس عمیق" را هم جلوی دوربین برده است.

درباره‌ی داستان این فیلم هم چیزی در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته اما به تصویر کشیدن صحنه‌هایی از اسیدپاشی و مسائل مربوط به این ناهنجاری اجتماعی باعث شد موضوع لانتوری و حاشیه‌های احتمالیش برای برخی رسانه‌ها جذاب باشد. فیلم‌برداری این اثر حدود دو هفته پیش به پایان رسید و تدوینش هم آغاز شد و اگر دچار حاشیه نشود در جشنواره حاضر خواهد بود.

دختر

رضا میرکریمی نیز در جشنواره‌ی امسال با فیلم "دختر" حضور خواهد یافت. رقابت میرکریمی و اصغر فرهادی و از سوی دیگر حامیانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا می‌تواند از مهم‌ترین و جذاب‌ترین اتفاقات جشنواره‌ی امسال باشد. میرکریمی که رئیس خانه‌ی سینما هم هست و البته گفته می‌شود حضورش در جشنواره باعث خواهد شد تا جوایز به‌سوی فیلم‌های او روانه شود امسال فیلمی را درسکوت خبری ساخته و هنوز از ماجرای اصلی تولید این فیلم خبر زیادی در دسترس نیست. تنها می‌دانیم که نقش اول این فیلم را مریلا زارعی بازیگر محبوب ابراهیم حاتمی‌کیا بازی خواهد کرد.

نسیم

اما جشنواره‌ی امسال یک کارگردان سرشناس دیگر هم دارد و آن پرویز شهبازی است که فیلم‌هایش به‌شدت با ذائقه‌ی منتقدان جور درمی‌آید. او بعد از فیمل پرحاشیه‌ی "خانه دختر" امسال با فیلمی به‌نام "نسیم" در جشنواره حاضر خواهد بود.

این فیلم محصول مشترک ایران و لهستان است و ساعد سهیلی، آذرخش فراهانی، آزاده نامداری و ساغر قناعت درآن بازی می‌کنند. باید دید آیا شهبازی می‌تواند موفقیت‌های قبلی‌اش با نفس عمیق و دربند را باردیگر در این جشنواره تکرار کند.

امکان مینا

کمال تبریزی یکی دیگر از فیلم‌سازانی است که همواره فیلم‌هایش درجشنواره با سروصدای زیادی هم‌راه بوده اند. او بعد از سریال عجیب و پرهزینه‌ای که در شبکه‌ی خانگی ساخت برای حضور در جشنواره فیلمی به‌نام "امکان مینا" را می‌سازد.

تبریزی هرچند در سال‌های اخیر موفقیت‌های گذشته‌اش را تکرار نکرده است اما او با فیلم "طبقه حساس" در جشنواره‌های فقیر دوره‌های قبل یکی از پرفروش‌های سینمای ایران را تولید کرد. او اما برخلاف فیلم‌های قبلی‌اش سعی کرده تا به‌جای استفاده از بازیگران سرشناس از چهره‌های جوان و جویای نام استفاده کند و  بازیگران سرشناس فیلمش میلاد کی‌مرام، مینا ساداتی، شاهرخ فروتنیان هستند.

سنتوری، مرد پائیزی

هرچند که گفته می‌شود داریوش مهرجویی در سال‌های اخیر تمام اعتباری را که سال‌ها در سینما به‌دست آورده را با فیلم‌هایی ضعیف به حراج گذاشته است اما حضور مهرجویی در جشنواره همواره این امیدواری را در دل علاقه‌مندان پرشمارش به‌وجود می‌آورد که شاید باردیگر یک فیلم بزرگ را از او ببینند. او امسال با فیلمی به‌نام "مرد پاییزی" قراراست در جشنواره حضور یابد فیلمی که آذرماه کلید خواهد خورد.
کد مطلب: 3515