رئیس هیئت مدیره انجمن گوارش شاخه مازندران عنوان کرد؛
نقش میکروبیوم در سلامت بدن / آنچه در مورد میکروبیوم‌ها باید بدانید
رئیس هیئت مدیره انجمن گوارش شاخه مازندران با اشاره به نقش میکروب‌ها در سلامت بدن گفت: باید از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک ها پرهیز کرد چرا که این عمل میتواند سبب آسیب به میکروب‌های مفید در بدن گردیده و مشکلات قابل توجهی را برای فرد ایجاد کند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۸
 
نقش میکروبیوم در سلامت بدن / آنچه در مورد میکروبیوم‌ها باید بدانید
 
رئیس هیئت مدیره انجمن گوارش شاخه مازندران با اشاره به نقش میکروب‌ها در سلامت بدن گفت: باید از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک ها پرهیز کرد چرا که این عمل میتواند سبب آسیب به میکروب‌های مفید در بدن گردیده و مشکلات قابل توجهی را برای فرد ایجاد کند.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر حسن طاهری رئیس هیئت مدیره انجمن گوارش شاخه مازندران درباره موضوع "میکروبیوم" که موضوع اصلی مورد ارائه در برنامه هفته سلامت گوارش سال ۹۹ است ، اظهار داشت: نخستین بار حدود ۲۰ سال قبل مبحث میکروبیوم و میکروبیوتا که درباره میکروب هایی است که به طور طبیعی در بدن انسان زندگی می کنند به طور جدی وارد مباحث مربوط به سلامت دستگاه گوارش و بدن انسان شده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس بررسی‌های انجام شده روی بدن انسان حدود از ۱۰ تا ۱۰۰ تریلیون میکروب زندگی می کنند که تعداد آنها می تواند چندین برابر سلول‌های بدن خود انسان باشد و در یک فرد بالغ حدود 6/0 تا 8/1 کیلوگرم میکروب زندگی می کند.

این فوق تخصص بیماری‌های دستگاه گوارش و کبد در ادامه گفت : این میکروب ها در حال همزیستی با سلولهای بدن بوده و وجودشان برای حفظ سلامتی بدن ضرورت دارد و نبودش ممکن است سبب مشکلاتی چون چاقی و عدم تامین ریز مغذی های بدن و ایجاد نقص در سیستم دفاعی بدن و کارکرد طبیعی دستگاه عصبی مرکزی شود.

دکتر طاهری با اشاره به این مطلب که ساختار ژنتیکی سلول های بدن انسان ها حدود ۹۹% مشابه یکدیگر است گفت: آنچه سبب تفاوت انسان‌ها می شود ساختار ژنتیکی میکروب های بدن آنهاست . بیشتر ژنهای مستقز در بدن انسان مربوط به میکروب ها است وساختار ژنتیکی این میکروب ها در انسانها حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد تفاوت دارد و این تفاوت‌ها در بروز مشکلاتی همچون آلرژی، چاقی، و ... نقش دارد.

وی با بیان اینکه این میکروب‌ها در بخش‌های مختلف بدن از جمله پوست، دهان، اندام‌های جنسی، روده و معده و دستگاه تنفس قرار دارند، گفت: میکروب های موجود در بدن نوزاد از زمان تولد تغییر و تحول و گسترش پیدا می کند.

و پس از حدود 5/2 سال جنس میکروب ها موجود در بدن کودک و انسان بالغ تقریبا مشابه خواهد بود.

رئیس هیئت مدیره انجمن گوارش شاخه مازندران خاطرنشان کرد: باید از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک ها پرهیز کرد چرا که این عمل سبب آسیب به میکروب‌های مفید در بدن گردیده و مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد می کند.

وی با اشاره به اینکه غذاهایی که می‌خوریم بر جنس میکروب‌های موجود در بدن موثر است گفت: با مصرف غذاهای چرب به مرور زمان میکروب‌هایی در بدن تکثیر پیدا می کنند که سبب رسوب چربی و تشدید چاقی می گردند ، لذا نوع غذای مصرفی نیز بر روی جنس میکروب‌های موجود در بدن تاثیر می‌گذارد.

دکتر طاهری در مورد میکروب هلیکوباکتر پیلوری‌هایی که در معده انسان وجود دارد نیز گفت : حتی در مورد این میکروب نیز که در ایجاد زخم اثنی عشر و معده و حتی سرطان معده موثر اسن زمانی باید اقدام به درمان و ریشه کنی کرد که این میکروب به بدن آسیب وارد کند در غیر این صورت برخی از مطالعات نشان داده اند که ریشه کنی بی مورد این میکروب نیز می تواند در اینجاد اشتهای کاذب و چاقی نقش داشته باشد.
کد مطلب: 20437