در راستای انتشار مهم‌ترین محصولات روز سینمای جهان؛
پنج فیلم مهم 2022 در فیلم‌نت
پنج فیلم مهم 2022 در فیلم‌نت پنج فیلم از محصولات مهم سال 2022 سینمای جهان توسط پلتفرم فیلم‌نت در دسترس علاقه‌مندان به سینمای روز دنیا قرار گرفتند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۰
 
پنج فیلم مهم 2022 در فیلم‌نت
 
پنج فیلم از محصولات مهم سال 2022 سینمای جهان توسط پلتفرم فیلم‌نت در دسترس علاقه‌مندان به سینمای روز دنیا قرار گرفتند.

به گزارش تحریرنو؛ پلتفرم فیلم‌نت در راستای انتشار مهم‌ترین محصولات روز سینمای جهان، پنج فیلم مهم «نهنگ»، «حرف‌های زنانه»، «عُمَر مقدس»، «دختر کم‌حرف» و «پسر» را عرضه کرده است که در این مطلب به معرفی این پنج فیلم می‌پردازیم.

نهنگ
فیلم «نهنگ» به‌کارگردانی دارن آرنوفسکی یکی از محصولات مهم 2022 است که به‌تازگی در فیلم‌نت عرضه شده است. آرنوفسکی یکی از مهم‌ترین فیلمسازان هزاره جدید است که آثار بحث‌برانگیزی همچون «مرثیه‌ای برای یک رویا»، «کشتی‌گیر» و «قوی سیاه» را در کارنامه‌اش دارد. تازه‌ترین فیلم او هم به یکی از فیلم‌های جذاب 2022 تبدیل شده است.

«نهنگ» درامی روانشناسانه در مورد یک معلم زبان انگلیسی منزوی است که به طرز بیمارگونه‌ای چاق است و قادر به انجام همه فعایت‌های روزمره نیست. او تلاش می‌کند تا با دختر نوجوان خود که از او جدا شده، ارتباط برقرار کند. این خط داستانی از جنبه‌ای یادآور فیلم تحسین‌شده «کشتی‌گیر» است که در آن هم رابطه ازهم‌گسیخته شخصیت اصلی و دخترش یکی از محورهای اصلی بود.

در فیلم «نهنگ»، برندن فریزر نقش این معلم را بازی کرده است و سیدی سینک، تای سیمپکینز، هانگ چاو و سامانتا مورتن نیز در جمع بازیگران این فیلم حضور دارند. فیلمنامه «نهنگ» را ساموئل دی. هانتر بر اساس نمایشنامه‌ای به قلم خودش به همین نام نوشته است.

«نهنگ» برای اولین بار در بخش مسابقه جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد و از همان زمان به فیلم مهم و بحث‌برانگیزی تبدیل شد. بازی برندن فریزر یکی از ویژگی‌های برجسته «نهنگ» بوده است و خیلی‌ها او را یکی از بخت‌های کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد می‌دانند. همچنین نقش‌آفرینی هانگ چاو حسابی به چشم آمده و او را نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن هم کرده است.

سه نامزدی اسکار در رشته‌های بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین چهره‌پردازی، چهار نامزدی در جوایز بفتا، دو نامزدی در انجمن بازیگران آمریکا، نامزدی گلدن‌گلوب در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم‌های درام، دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم پالم اسپرینگز، نامزدی جایزه بهترین فیلم از انجمن تهیه‌کنندگان آمریکا و دریافت چهار جایزه جنبی از جشنواره فیلم ونیز از دستاوردهای «نهنگ» محسوب می‌شوند.

حرف‌های زنانه
«حرف‌های زنانه» درام تحسین‌شده‌ای به‌کارگردانی سارا پولی است. مخاطبان ایرانی سارا پولی را با ایفای نقش اصلی سریال محبوب «قصه‌های جزیره» به‌یاد می‌آورند. پولی در سال‌های اخیر تجربه‌های ارزشمندی را در عرصه‌های کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی انجام داده است که اکثرا با استقبال منتقدان روبه‌رو شده‌اند. «حرف‌های زنانه» هم از این امر مستثنی نیست.

«حرف‌های زنانه» داستان زنان منزوی یک گروه مذهبی است که از جامعه دور هستند و حالا در کنار هم تصمیم گرفته‌اند با واقعیت‌های جامعه روبه‌رو شوند. رونی مارا، کلیر فوی، جسی باکلی، بن ویشاو، جودیت آیوی، امیلی میچل، کیت هالت و لیو مک‌نیل از بازیگران اصلی «حرف‌های زنانه» محسوب می‌شوند. حضور فرانسیس مک‌دورمند، یکی از ستارگان بزرگ دهه‌های اخیر سینمای آمریکا، در مقام تهیه‌کننده نیز از نکات جالب «حرف‌های زنانه» است. مک‌دورمند نقش کوتاهی را هم در این فیلم ایفا کرده است.

«حرف‌های زنانه» امتیاز 79 را در وبسایت متاکریتیک کسب کرده است که این امر را می‌توان نشان‌دهنده استقبال عمومی منتقدان از تازه‌ترین ساخته سارا پولی دانست. «حرف‌های زنانه» همچنین یکی از فیلم‌های فصل جوایز بوده و دستاوردهای فراوانی را به دست آورده است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: دو نامزدی اسکار در رشته‌های بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اقتباسی، نامزدی جایزه بهترین بازیگری از انجمن بازیگران آمریکا، دریافت جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی از جوایز انتخاب منتقدان، دو نامزدی گلدن‌گلوب در رشته‌های بهترین فیلمنامه و بهترین موسیقی متن، دریافت جایزه کارگردان سال از جشنواره فیلم پالم اسپرینگز، نامزد دریافت جایزه فیلم برگزیده مردم از جشنواره فیلم تورنتو، و نامزدی جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی از انجمن فیلمنامه‌نویسان آمریکا.

عُمَر مقدس
درام فرانسوی «عُمَر مقدس» به کارگردانی آلیس دیوپ داستان رمان‌نویسی به نام راما است که در محاکمه لارنس کولی در دادگاه جنایی عمر مقدس شرکت می‌کند. لارنس فرزندش را کشته است و راما می‌خواهد با اقتباس از این اتفاق، داستانی مدرن بنویسد اما روند دادگاه طبق انتظار او پیش نمی‌رود. کایجه کاگامه، گوسلاژی مالاندا، والری درویل، اورلیا پتیت و خاویر مالی در «عمر مقدس» نقش‌آفرینی کرده‌اند.

«عمر مقدس» با استقبال قابل‌توجه منتقدان روبه‌رو شده و امتیاز 91 را در وبسایت متاکریتیک دریافت کرده است. این درام تحسین‌شده فرانسوی در جشنواره ونیز توانست جایزه بزرگ هیات داوران را به‌دست بیاورد و در ماه‌های اخیر هم با دستاوردهایی چون کسب جایزه بهترین فیلم بین‌المللی از انجمن منتقدان فیلم تورنتو، دریافت دو جایزه از جمله جایزه فیپرشی بهترین فیلم بین‌المللی از جشنواره فیلم پالم اسپرینگز، انتخاب به‌عنوان یکی از پنج فیلم برتر بین‌المللی سال توسط هیات ملی نقد آمریکا، چهار نامزدی (بهترین فیلم، بهترین فیلمبرداری، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نوظهور) از جوایز لومیر فرانسه، نامزدی در رشته بهترین کارگردان فیلم‌اولی از انجمن کارگردانان آمریکا، و چهار نامزدی (بهترین فیلم اول، بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی، بهترین فیلمبرداری و بهترین بازیگر نوظهور) از جوایز سزار، جایگاه خود را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فیلم‌های اروپایی سال 2022 تثبیت کرده است.

دختر کم‌حرف
درام جمع‌وجور ایرلندی «دختر کم‌حرف» را کولم بایرید کارگردانی کرده است. این فیلم داستان دختری ساکت و گوشه‌گیر است که در شهری کوچک در ایرلند زندگی می‌کند. والدینش او را نزد اقوام دور در روستایی می‌فرستند و او آنجا رازی را کشف می‌کند که نباید درباره‌اش چیزی بداند. کری کراولی، اندرو بنت، مایکل پاتریک، جوآن شیهی و کاترین کلینچ بازیگران اصلی «دختر کم‌حرف» هستند.

در سالی که رقابت سنگینی میان فیلم‌های بین‌المللی برای نامزدی این رشته در جوایز اسکار وجود داشت و فیلم‌های مهمی چون «تصمیم به جدایی» (پارک چان ووک) و «آرآرآر» (اس. اس. راجامولی) از رسیدن به این مهم بازماندند، «دختر کم‌حرف» توانست به جمع پنج نامزد نهایی جایزه بهترین فیلم بین‌المللی در نودوپنجمین دوره اسکار راه یابد. هرچند در حضور رقبای مهمی چون «در جبهه غرب خبری نیست» و «آرژانتین 1985» به‌نظر نمی‌رسد که این فیلم کوچک ایرلندی بخت چندانی برای دریافت جایزه اسکار داشته باشد، اما همین نامزدی را می‌توان بزرگ‌ترین دستاورد «دختر کم‌حرف» در فصل جوایز قلمداد کرد. نامزدی در رشته‌های بهترین فیلم بین‌المللی و بهترین فیلمنامه اقتباسی در جوایز بفتا، دریافت دو جایزه از جشنواره فیلم برلین، دریافت جوایز بهترین فیلم و بهترین فیلم ایرلندی از حلقه منتقدان فیلم دوبلین، دو جایزه فیلم برگزیده تماشاگران و جایزه کارگردان کشف‌شده سال از جشنواره فیلم دوبلین، دریافت جایزه بهترین فیلمبرداری از جوایز فیلم اروپایی، دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان از حلقه منتقدان فیلم لندن و نامزدی جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان از جشنواره فیلم پالم اسپرینگز را می‌توان از دیگر موفقیت‌های مهم «دختر کم‌حرف» دانست.

پسر
فیلم «پسر» از دیگر محصولات کنجکاوی‌برانگیز سال 2022 است که پیش از این با زیرنویس فارسی در فیلم‌نت عرضه شده بود و از 2 اسفند 1401 با دوبله اختصاصی در این پلتفرم در معرض تماشای علاقه‌مندان به سینمای روز دنیا قرار گرفته است.

«پسر» را فلوریان زلر کارگردانی کرده که یکی از رمان‌نویسان، نمایشنامه‌نویسان، فیلمنامه‌نویسان و کارگردان‌های مطرح تئاتر و سینما است. زلر در سال 2020 فیلم تحسین‌شده «پدر» را بر اساس نمایشنامه‌ای از خودش کارگردانی کرد که با تحسین همه‌جانبه منتقدان روبه‌رو شد و جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی را نیز برای زلر به ارمغان آورد.

هیو جکمن، ونسا کربی، فلیکس گدارد، مکس گدارد و لورا درن در «پسر» نقش‌آفرینی کرده‌اند. این فیلم، داستان زندگی پیتر را روایت می‌کند که با شریک جدید زندگی‌اش و نوزادشان زندگی عادی خود را می‌گذرانند که ناگهان سر و کله همسر سابق و پسرش پیدا می‌شود و آرامش آنها به هم می‌خورد.

از جمله موفقیت‌های «پسر» می‌توان به حضور در بخش مسابقه جشنواره فیلم ونیز و نامزدی گلدن‌گلوب برای هیو جکمن در رشته بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم‌های درام اشاره کرد.
کد مطلب: 21265