با ادامه کنش ها درباره حضور در جشنواره؛
دعوا بر سر بازبینی شدن یا نشدن «قاتل و وحشی» در سال ۹۸
پس از آن که روابط عمومی چهلمین جشنواره فیلم فجر با انتشار اسامی و امضاها صورتجلسه بازبینی فیلم «قاتل و وحشی» اعلام کزد این فیلم دیده شده؛ همایون اسعدیان با تأکید بر اظهارات پیشین خود از وزارت ارشاد می‌خواهد تا زودتر تکلیف فیلم «قاتل و وحشی» را روشن کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۱
 
دعوا بر سر بازبینی شدن یا نشدن «قاتل و وحشی» در سال ۹۸
 
پس از آن که روابط عمومی چهلمین جشنواره فیلم فجر با انتشار اسامی و امضاها صورتجلسه بازبینی فیلم «قاتل و وحشی» اعلام کزد این فیلم دیده شده؛ همایون اسعدیان با تأکید بر اظهارات پیشین خود از وزارت ارشاد می‌خواهد تا زودتر تکلیف فیلم «قاتل و وحشی» را روشن کند.

به گزارش تحریرنو ؛ بعد از اینکه همایون اسعدیان به عنوان یکی از اعضای هیئت انتخاب دوره سی و هشتم جشنواره فجر اعلام می‌کند که فیلم «قاتل و وحشی» به کارگردانی «حمید نعمت الله» به دستور دبیر وقت جشنواره بازبینی نشده است، روابط عمومی چهلمین جشنواره فیلم فجر با انتشار اسامی و امضاها به این خبر واکنش نشان می‌دهد اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. همایون اسعدیان با تأکید بر اظهارات پیشین خود از وزارت ارشاد می‌خواهد تا زودتر تکلیف فیلم «قاتل و وحشی» را روشن کند.

مدتی قبل «همایون اسعدیان» در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرده بود: هیچ برگه یا نوشته‌ای برای ارزیابی درباره فیلم «قاتل و وحشی» امضا نشده است زیرا به دستور دبیر جشنواره هیچگونه بررسی درباره فیلم «قاتل و وحشی» صورت نگرفت و اگر بازبینی شده بود ما حتماً مثل بقیه فیلم‌ها باید به آن نمره می‌دادیم. هیچ سند مکتوبی مبنی بر ارزیابی و نمره دهی به فیلم قاتل و وحشی با نام و امضای اعضای هیئت انتخاب دوره سی و هشتم فیلم فجر وجود خارجی ندارد.

بلافاصله مرکز اطلاع رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر چهلم صورتجلسه بازبینی فیلم «قاتل و وحشی» که به امضای محمد احسانی، محمود اربابی، همایون اسعدیان، یلدا جبلی، رضا درستکار، سید محمود رضوی و حسین کرمی که همگی از اعضای ۷ عضو هیئت انتخاب دوره سی و هشتم جشنواره هستند را منتشر می‌کند.

بر اساس اسناد دبیرخانه جشنواره فیلم فجر، در سال ۱۳۹۸ نسخه‌ای از فیلم «قاتل و وحشی» به مدت ۱۵۶ دقیقه به دبیرخانه جشنواره ارائه شده که در سه دقیقه پایانی این نسخه، کارگردان رو به دوربین، نماهای پایانی فیلم را شرح می‌دهد. تمامی اعضای هیئت انتخاب سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، این نسخه را مورد بازبینی قرار داده و صورتجلسه بازبینی را امضا کرده‌اند.

بر اساس اطلاعات دبیرخانه جشنواره فجر، سال ۱۳۹۸ فیلم «قاتل و وحشی» به‌طور کامل بازبینی شد؛ اما به خاطر مشکلاتی که در مالکیت داشت، با تصمیم دبیر وقت جشنواره کنار گذاشته شد. این فیلم در سال ۱۳۹۹ نیز برای شرکت در جشنواره فجر ثبت نام کرده بود که به دلیل صادر نشدن پروانه نمایش فیلم با این درخواست موافقت نشد.

بعد از انتشار این سند «همایون اسعدیان» عضو هیئت انتخاب سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر در توضیح صورتجلسه منتشرشده از بازبینی فیلم‌های دو سال قبل جشنواره، با اشاره به اینکه پس از دیدن هر فیلم چنین فرمی صرفاً به عنوان دیده شدن آثار امضا می‌شد بیان کرد: حال که آقایان اینقدر روی لغت «بازبینی» و «آییننامه» تکیه می‌کنند باید بگویم تا جایی که من میدانم و در طول این سالهای جشنواره هم شاهد بودیم «بازبینی» یک «فرآیند» است و در آییننامه به دو واژه بازبینی و ارزیابی تقسیم نشده است. وقتی می‌گوییم بازبینی، مراد «دیدن و ارزیابی» است. این فرآیند باید کامل طی شود تا بگوییم یک فیلم بازبینی شده است. درنتیجه صِرف دیدن، به معنی بازبینی نیست و این بازی با کلمات است که دوستان انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه «آنچه ما در آن دوره دیدیم نسخه کاملی از فیلم نبود و حتی سکانس فینال وجود نداشت»، ادامه داد: این که گفتم فیلم را ارزیابی نکردیم و سند مکتوب درباره آن وجود ندارد همچنان به قوت خود باقی است و الان مسئله این است که مسئولان جشنواره چه کشف و شهودی کردند که با انتشار امضای ما که این فیلم را دیده‌ایم، (و خودم هم آن را اعلام کرده بودم) به خیال خود دست به روشنگری و افشاگری زده‌اند و حرف‌های مرا مردود اعلام کردند؟ ای کاش دقت بیشتری داشتند و گفت‌وگو را با دقت بیشتری می‌خواندند. امیدوارم این بی‌دقتی و این مدل برخوردِ «روشنگرانه» را در طول جشنواره نداشته باشند.

همایون اسعدیان در پایان گفت: بهتر است مسئولان جشنواره به جای آنکه بحث آیین نامه و قوانین جشنواره را پیش بکشند که هر سال هم بنا به مصلحت‌هایی می‌توانند آن را تغییر دهند، از مسئولان وزارت ارشاد بخواهند خیلی صریح تکلیف فیلم «قاتل و وحشی» را روشن کنند، کاری که دولت قبل آن را انجام داد.
کد مطلب: 21201