داروهای جدید به کمک بیماران دیابتی آمده‌اند؛
مشکلات قلبی و عروقی در کمین مبتلایان به دیابت
دکتر رضا قنواتی با اشاره به اینکه با استفاده از داروهای جدید می‌توان خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت به میزان بسیار زیادی کاهش داد، گفت: تغییر و اصلاح راهنماهای بالینی درمان دیابت ضرورت دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۳
 
مشکلات قلبی و عروقی در کمین مبتلایان به دیابت
 
دکتر رضا قنواتی با اشاره به اینکه با استفاده از داروهای جدید می‌توان خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را در بیماران مبتلا به دیابت به میزان بسیار زیادی کاهش داد، گفت: تغییر و اصلاح راهنماهای بالینی درمان دیابت ضرورت دارد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر رضا قنواتی، متخصص قلب و عروق و رئیس بخش CCU بیمارستان یاس درباره درمان‌های نوین دیابت و ارتباط بیماری‌های قلبی با دیابت اظهار داشت: درمان دیابتی در سال‌های اخیر با تحولات عظیمی همراه شده که سبب می‌شود بیماران دیابتی کمتر گرفتار مشکلات قلبی و عروقی شوند و از بروز این عارضه در آنها پیشگیری شود.

وی افزود: برخی داروهایی که در جهان برای درمان دیابت تا قبل از سال ۲۰۰۰ تجویز می‌شد، سبب کاهش پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی نمی‌شد بلکه حتی برخی از این داروها افزایش بروز بیمارهای قلبی و عروقی را به همراه داشت.

این متخصص قلب و عروق با بیان اینکه، در گذشته از میان داروهای کاهنده قند خون در بیماران مبتلا دیابت، فقط متفورمین بر اساس مطالعات، اثرات مفیدی بر روی پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق داشته است، گفت: اولین علت مرگ بیماران دیابتی، مشکلات قلبی و عروقی ناشی از این بیماری است.

بر همین اساس و در سال ۲۰۰۸ سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) الزامی برای شرکت‌های دارویی مطرح کرد که داروهای تولیدی در حوزه دیابت، باید سبب کاهش مشکلات قلبی و عروقی شود.

دکتر قنواتی با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور ما نیز، داروهای جدید مقابله با مشکلات قلبی عروقی ناشی از دیابت وجود دارد، گفت: برخی از پزشکان و بسیاری از بیماران از داروهای جدید اطلاعی ندارند، در حالی که استفاده از این داروها می تواند جهت افزایش طول عمر بیمار و کاهش عوارض ناشی از دیابت بسیار موثر باشد.

وی در حاشیه رویداد اینکرتین سامیت (INCRETIN SUMMIT) که به کوشش شرکت نوو‌ نوردیسک پارس و با حضور نزدیک به هزار نفر از اساتید و متخصصان حوزه سلامت داخلی و خارجی در روزهای ۳۰ و ۳۱ مردادماه ۹۹ به‌صورت مجازی برگزار شد، خاطرنشان کرد: داروهای جدید نه فقط خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را در میان بیماران دیابتی را کاهش می‌دهد بلکه خطر تکرار عوارض قلبی و عروقی ایجاد شده را در بیماران دیابتی، کمتر می‌کند.

این متخصص قلب و عروق و رئیس بخش CCU بیمارستان یاس گفت: تغییر گایدلاین‌های درمانی در حوزه دیابت یا همان راهنماهای بالینی در حال حاضر بر اساس رویکرد توجه به داروهای نوین ضرورت دارد و در کنار این مسئله بیماران نیز باید اطلاعات جدیدی در مورد این داروها کسب کنند و پزشکان هم داروهای جدید را جایگزین داروهای قدیمی کنند.

وی یادآور شد: زمانی که بیمار آگاهی یابد که اگر از داروهای نوین درمان دیابت استفاده کند، خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی و یا سکته قلبی در وی کاهش می‌یابد، قطعا این مطالبه در او به وجود خواهد آمد که از پزشک خود درخواست تجویز داروهای جدید را داشته باشد.
کد مطلب: 20581