رئیس سازمان نظام پزشکی خبر داد؛
آمار کاهش جمعیت ایران سیر نزولی دارد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۰۲
 
آمار کاهش جمعیت ایران سیر نزولی دارد
 
رئیس سازمان نظام پزشکی گفت:آمار کاهش جمعیت ایران سیر نزولی دارد اما هنوز به مرحله گذر نرسیده ایم.

به گزارش تحریرنو ؛ محمد رئیس زاده رئیس سازمان نظام پزشکی امروز در بیستمین کنگره بیماری های زنان، گفت: در حوزه دستاوردهای علمی زنان و زایمان در دنیا جلو هستیم و آفت کار ما این است که وارد جزئیات می شویم و از موضوع اصلی غافل می مانیم.

رئیس زاده با اشاره به اینکه پزشکی عامل اصلی سلامت در جامعه است و تاریخ نشان داده که ما در این بخش بر تارک دنیا می درخشیم، ادامه داد: هیچ کدام از تمدن های جهان به اندازه ما تاریخ پزشکی ندارند.

رئیس سازمان نظام پزشکی معتقد است: متخصصین زنان و زایمان با زنانی روبرو هستند که ضامن بقای نسل هستند. نفس طبیعت وابسته به زن است.

وی با تاکید بر اینکه با ابر بحران سالمندی روبرو هستیم، افزود: آمار کاهش جمعیت سیر نزولی داشته اما هنوز به مرحله گذار نرسیده ایم؛ به همین دلیل باید نگاه متولیان به بحث سلامت زنان در اولویت باشد.

رئیس زاده با تاکید بر اینکه بحث افزایش جمعیت نباید در حد شعار باقی بماند، خاطر نشان کرد: اگر نگاه مسولان به سیاست گذاری ها، درمان ها و بودجه های بخش فرزند آوری معطوف باشد آن وقت است که می توان به این نتیجه رسید که موضوع افزایش جمعیت در اولویت قرار گرفته است.

وی ابراز کرد: سلامت مادر سلامت جامعه را می تواند در بر داشته باشد و به دنیا آمدن یک فرزند می تواند خوشایند ترین اتفاق یک خانواده باشد.

رئیس سازمان نظام پزشکی با اشاره به شاخص های سلامتی هر جامعه افزود: در بحث جلوگیری از فوت مادران در دوران زایمان ما به اعداد قابل قبولی رسیدیم؛ در دوره ای شاخص ما در این بخش به ۱۸ رسید اما دوباره افزایش پیدا کردیم و در حال حاضر در حدود ۲۲ تا ۲۵ هستیم.

رئیس زاده با اشاره به اینکه با وجود این افزایش باز هم وضعمان بد نیست، ادامه داد: همین یک شاخص می تواند سند افتخار ما در حوزه زنان و زایمان باشد چرا که دنیا در چشم انداز ۲۰۳۰ تلاش دارد تا این شاخص را به زیر ۷۰ برساند.

وی اضافه کرد: این در حالی است که ما یک سوم عددی هستیم که برای چند سال آینده دنیا تلاش دارد به آن برسد.
کد مطلب: 21392