در نشست خبری جشنواره فجر ۹۷ مطرح شد؛
داروغه‌زاده: فیلم‌های دارای سرمایه‌گذاری مشکوک اجازه نمایش نخواهند داشت
ابراهیم داروغه‌زاده از قوه قضاییه و دادستانی درخواست کرد اگر اطلاعاتی درباره سرمایه‌های مشکوک دارند به جشنواره مکتوب اعلام کنند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۴
 
داروغه‌زاده: فیلم‌های دارای سرمایه‌گذاری مشکوک اجازه نمایش نخواهند داشت
 
ابراهیم داروغه‌زاده از قوه قضاییه و دادستانی درخواست کرد اگر اطلاعاتی درباره سرمایه‌های مشکوک دارند به جشنواره مکتوب اعلام کنند.

به گزارش تحریرنو ؛ نشست رسانه‌ای سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور ابراهیم داروغه‌زاده دبیر این جشنواره و اصحاب رسانه امروز دوشنبه ۸ بهمن‌ماه ۹۷ در پردیس سینمایی ملت برگزار شددر این نشست ابراهیم داروغه‌زاده با اشاره به چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، گفت: خیلی خوشحالم که امروز در کنار این جشنواره هستم که در چهلمین سالگرد پیروزی حتما جشنواره خاصی خواهد بود. از دوستانمان در سازمان سینمایی و وزارت ارشاد تشکر می کنم.

وی ادامه داد: چه حوزه ای سراغ داریم مانند سینما که در جهان قابل دفاع باشد و طی ۴۰ سال بتوانیم به آن افتخار کنیم. مهمترین دستاورد انقلاب در عرصه فرهنگ و هنر بود که سینما یکی از این دستاوردها بود. سینما هم تحت تاثیر انقلاب و رهنمودهای رهبر انقلاب بود تا ما به یک سینمای اخلاقی و انسانی برسیم.

داروغه زاده با اشاره به بخش های مختلف این رویداد هنری اظهار کرد: اطلاعات کامل جشنواره پیش از این ارائه شده است و بخش سودای سیمرغ و فیلم اولی ها و سه انیمیشن داریم. سیمرغ بهترین فیلم کوتاه و مستند به جشنواره برگشته است. برای انتخاب بهترین فیلم مردمی با کمک همراه اول روش ساده‌تری را انتخاب کرده‌ایم تا تعداد و دقت آرا بیشتر باشد.

وی افزود: اکران مردمی در شهرستانها داریم و حقوق پخش اکران مردمی در تهران به صاحبان آثار پرداخت می‌شود. افتتاحیه و اختتامیه را داریم و تمام سینماگران سیمرغ دار ۳۷ دوره قبل در مهمانی جشنواره حضور خواهند داشت.

دبیر جشنواره درباره تعداد حضور فیلمها در بخشهای مختلف گفت: در آیین نامه هیچوقت تعداد مشخص نشده است و انتخاب با هیات داوران است. ما تعداد فیلمهایی را که رزرو هستند مشخص کردیم و اگر بخواهند خارج از مسابقه نمایش داده شود باید خودشان درخواست کنند.

مهمترین دستاورد انقلاب در عرصه فرهنگ و هنر بود

دبیر جشنواره درباره هیأت داوران تصریح کرد: رئیس هیات داوران نداریم و حرف آخر را کسی نمی‌زند اگر در مواردی به اجماع نرسند با رای اکثریت تصمیم گیری می‌شود. کار داوران هم کمی زودتر آغاز شده است و هر سال هم به همین شکل بوده است.

داروغه زاده درباره آماده نبودن برخی فیلمها توضیح داد: هیچ فیلمی که آماده نشده باشد و دی سی پی کامل نداشته باشد داوری نخواهند شد. نسخه داوران کامل است مگر اینکه اصلاح صدا یا رنگ بخواهند و بعد به لابراتوار می‌روند.

وی افزود: رسانه‌ها باید این فرهنگ را گسترش دهند که مهمترین رکن جشنواره هیأت داوران است و نباید زیر سوال بروند. در حال حاضر داوران در شرایط سختی به سر می‌برند و باید ۸۰ فیلم را بازبینی کنند. شاید می‌گویند برخی فیلم‌ها در حد تلویزیونی هستند که این نوعی توهین است.

وی در ادامه درباره پرداخت سهم فیلمها از فروش در جشنواره فجر گفت: سال گذشته هم به صورت منظم بخش نمایش شهرستانها را داشتیم و یکی از تفاهم‌نامه‌های سازمان سینمایی نمایش فیلم‌های فجر در استان‌هاست. هیچ رقمی از طریق استانداری‌ها پرداخت نمی‌شود. سهم تهیه‌کنندگان هم یک توافق است که با خانه سینما بسته شده و یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون به صاحبان آثار پرداخت می‌شود.

فیلم‌های دارای سرمایه مشکوک اجازه نمایش نخواهند داشت


داروغه‌زاده درباره شفاف‌سازی مالی جشنواره تصریح کرد: از قوه قضاییه و دادستانی درخواست می‌کنم اگر اطلاعاتی درباره سرمایه‌های مشکوک دارند به ما مکتوب اعلام کنند و فیلم‌های مبتلا به اجازه نمایش نخواهند داشت. فیلم‌های سینمایی برخی نهادها که به سینما کمک می‌کنند مورد کم لطفی قرار می‌گیرند و هیات داوران هم اجازه نمی‌دهند کسی در نظر آنها دخالت داشته باشد. هیچ نهادی هم از ما نخواسته که فیلمی را سفارش کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباه لزوم تاسیس کاخ جشنواره برای رویداد های هنری گفت:باید اول تعریفی از کاخ جشنواره ارائه داد. هیچ جای دنیا محلی نداریم که همه منتقدان و صاحبان آثار و بقیه با هم فیلم ببینند. در همه جای دنیا محلی داریم به عنوان سالن خبرنگار برای حضور اهالی رسانه. به خاطر اینکه جشنواره همزمان با جشن پیروزی انقلاب است امکان متمرکز کردن آن در یک منطقه خاص وجود ندارد. همه جای دنیا مکانهای فرهنگی و هنری توسط شهرداری‌ها ساخته می‌شود و امیدوارم شهرداری تهران این مسئولیت را قبول کند.

دبیر جشنواره فجر در ادامه درباره چگونگی انتخاب داوران جشنواره فجر اظهار کرد: ما برای داوری با سینماگران صحبت می‌کنیم و هرکدام شرایطی دارند که باید بین خود ما باقی بماند. زمانی که با داوودی برای داوری صحبت کردیم ۵ نفر داور انتخاب شده بودند و نمی‌توانستیم تغییری در داوران ایجاد کنیم. هیات داوران هم باید با هم هماهنگ باشند و فیلمی در جشنواره نداشته باشند.

داروغه‌زاده درباره انتخاب سینما برای کم‌توان‌ها و نابینایان نیز توضیح داد: متاسفانه امکانات لازم برای استفاده این عزیزان وجود ندارد و ما امسال در جشنواره امکان یک سانس نمایش رایگان تختی برای نابینایان و همراهانشان فراهم کردیم اما امیدوارم در سالهای بعد امکانات بیشتری داشته باشند.

دبیر جشنواره با اشاره به انصراف حضور برخی فیلم‌ها در جشنواره تصریح کرد: جشنواره فجر وظیفه حمایت از سینما دارد و هر چیزی که به نفع سینماگر باشد ما از آن استقبال می‌کنیم و نام کسانی که در جشنواره ثبت نام می‌کنند اعلام نمی‌کنیم چون به نفع خودشان است. تمام فیلمسازانی که احتمال می‌دادند فیلمشان به جشنواره برسد ثبت نام کردند و هر فیلمسازی که می‌گوید از جشنواره انصراف داده ما سعی می‌کنیم سکوت کنیم.

وی درباره فیلم‌های کوتاه جشنواره گفت: ما در آیین‌نامه مشخصه‌های فیلم‌های کوتاه حاضر در جشنواره را اعلام کرده‌ایم. امسال مدیر انجمن با من تماس گرفت و دربار زمان فیلم‌های کوتاه مذاکره کردیم.

ایران مال می‌تواند برای سال‌های بعد گزینه خوبی باشد

داروغه‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود درباره برگزاری مراسم افتتاحیه در پردیس تئاتر تهران گفت: پردیس خوبی در جنوب شهر تهران ساخته شده و باید به هنر و فرهنگ در این مناطق هم رسیدگی شود و چه اشکالی دارد این جشنواره در این مناطق افتتاح شود؟

دبیر جشنواره درباره تفاوت‌های جشنواره فجر با جشنواره‌های سایر دنیا و عدم برگزاری جشنواره در ایران مال که حاشیه زیادی در نشست به همراه داشت توضیح داد: مهمترین جشنواره سینمایی در ایام جشن انقلاب را برگزار می‌کنیم. طبق نظرسنجی برگزاری در پردیس ملت گویا نظرها موافق بود و انتقادها به آنتن‌دهی و پارکینگ باز می‌گشت که این دو مشکل را سعی کردیم برطرف کنیم. پردیس ایران مال هم بسیار با کیفیت هست و امسال برای اولین بار دو سالن را به عنوان بخش مردمی وارد جشنواره کردیم که بررسی شود تا در صورت مناسب بودن امکانی خواهد بود برای سالهای بعد. ایران مال بسیار امکانات خوبی برای جشنواره دارد و می‌تواند برای سال‌های بعد گزینه خوبی باشد اما تنها ایرادش بحث مسافت است، البته ایران مال توقع داشت که به عنوان حامی معرفی شود اما گزینه منتخب همراه اول بود.

شرایط روحی جامعه فیلمهای طنز و کمدی را می‌خواهد

دبیر جشنواره در پاسخ به سوالی درباره فیلم هایی که به سمت ابتذال رفته اند،گفت: من معتقد به این نیستم که سینمای ما سراسر ابتذال است و فیلمهایی که خواهیم دید در تعریف ابتذال نمی‌گنجد. سینما و فیلمساز هم از حال جامعه دریافت احساس می‌کند. شرایط روحی جامعه فیلمهای طنز و کمدی را می‌خواهد. ۳۰ فیلم جشنواره فیلمهای خوبی است. اینطور نیست که ما از فیلمسازی فیلمسازان مستقل حمایت نکنیم. سیاست سازمان سینمایی این است که اگر هم سانسوری قرار است بر فیلمها اعمال شود در زمینه ابتذال اخلاقی است و فیلمی با مشکل سیاسی و اعتقادی روبه‌رو نبوده‌است البته خود رسانه‌ها هم باید با ابتذال به صورت جدی برخورد شود. تمام فیلمها از نظر ما شریف هستند و بهتر است نامی از فیلم‌ها برده نشود.

وی درباره بخش انیمیشن گفت: سیاستهای سازمان سینمایی حمایت از انیمیشن است. در همین راستا جشنواره یک فیلم سینمایی انیمیشن را وارد بخش سودای سیمرغ کرد و امسال هم سه فیلم وارد این بخش شدند و دبیر جشنواره با اختیار خود به منظور حمایت از انیمیشن وارد بخش اصلی کردیم و مورد داوری قرار می‌کیرد.
کد مطلب: 17866