عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مطرح کرد ؛
۱۱.۵ تا ۱۳ درصد از جامعه ایرانی مبتلا به دیابت هستند
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه ۱۱.۵ تا ۱۳ درصد از جامعه ایرانی مبتلا به دیابت است، گفت: بهترین درمان دیابت با فعالیت تیمی گروهی از پزشکان قابل انجام است و در کنار آن باید دانش مردم هم در جهت پیشگیری از این بیماری ارتقا یابد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۵
 
۱۱.۵ تا ۱۳ درصد از جامعه ایرانی مبتلا به دیابت هستند
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه ۱۱.۵ تا ۱۳ درصد از جامعه ایرانی مبتلا به دیابت است، گفت: بهترین درمان دیابت با فعالیت تیمی گروهی از پزشکان قابل انجام است و در کنار آن باید دانش مردم هم در جهت پیشگیری از این بیماری ارتقا یابد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر سعید کلباسی، فوق تخصص غدد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، هم‌زمان با برگزاری وبینار رویکردهای بیمارمحور در مدیریت دیابت و چاقی که به همت شرکت نوو نوردیسک پارس با حضور اساتید برجسته غدد درون‌ریز، متابولیسم و تغذیه کشور جهت ارائه راهکارهای بهبود تبعیت از درمان در این حوزه برگزار شد، اظهار کرد: دیابت بیماری سیستمیک محسوب می‌شود و به‌نوعی می‌توان آن را نیز بیماری عروقی دانست. زمانی که فردی مبتلا به دیابت می‌شود نه فقط خود بیمار، بلکه خانواده، جامعه و سیستم بهداشت و درمان نیز به نوعی درگیر این بیماری خواهند شد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: چشم، کلیه، عروق و بسیاری از اعضای بدن فرد مبتلا به دیابت به‌دلیل مشکل قند خون، دچار اختلال می‌شوند؛ بنابراین هنگامی که فرد از بیماری خود اطلاع یافت باید حتما تحت‌نظر پزشک متخصص تغذیه، کلیه، چشم، طب ورزشی و روان‌شناس، متخصص غدد و داخلی و ... باشد. به نوعی درمان فرد مبتلا به دیابت به صورت تیمی انجام می‌گیرد.

دکتر سعید کلباسی خاطرنشان کرد: در گذشته مرکزیت درمان فرد مبتلا به دیابت، پزشک بود ولی در حال حاضر مشخص شده که بیمار، مرکزیت و محوریت درمان دیابت را برعهده دارد به نوعی که باید دانش و آگاهی فرد مبتلا به دیابت را ارتقا داد و جهت موفقیت در درمان برای انجام مشاوره گام برداشت. بیمار باید نسبت به مشکل دیابت آگاهی کامل داشته باشد و بداند که چه موقع باید چه اقدام موثری را انجام دهد و با پزشک مربوطه مشورت کند.

این فوق تخصص غدد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه انجام رژیم غذایی و ورزش از راهکارهای موثر کاهش اضافه وزن و درمان چاقی جهت کمک به بیماران مبتلا به دیابت به شمار می‌رود، گفت: زمانی که آگاهی بیمار بیشتر شود و بداند که از طریق کاهش وزن و تغذیه مناسب می‌تواند وضعیت بیماری خود را بهبود دهد دیگر فقط به دنبال داروی خارجی نمی‌گردد. برخی از پزشکان نیز در حال حاضر فقط به عدد قند سه ماهه بیمار توجه می‌کنند در حالی که درمان بیمار دیابتی باید به صورت جامع باشد و بررسی وضعیت وی به صورت دقیق مورد ارزیابی و رصد قرار گیرد تا بتوان از این طریق، عوارض دیابت را در فرد کاهش داد و در جهت بهبودی بیمار گام برداشت.

وی با اشاره به اینکه آمار مبتلایان به دیابت نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است، گفت: در سال‌های پیش حدود ۳ تا ۴ درصد از جامعه مبتلا به دیابت بودند، ولی این آمار روز‌به‌روز افزایش یافته‌است و در حال حاضر ۱۱.۵ تا ۱۳ درصد از جامعه مبتلا به دیابت است که این موضوع هزینه‌های سیستم بهداشتی و درمانی را افزایش داده و هرچه بتوانیم آموزش‌های پیشگیرانه به افراد را گسترش دهیم قطعاً نه فقط صرفه‌جویی در منابع مالی اقتصاد سلامت صورت می‌گیرد، بلکه شاهد کاهش آمار مبتلایان نیز خواهیم بود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی با ابراز نگرانی اظهار کرد: دیابت در حال حاضر شایع‌ترین علت نابینایی و انجام دیالیز در جهان است. همچنین پس از حادثه تصادف بیشترین علت قطع پا، بیماری دیابت است که این موضوعات نشان می‌دهد توجه به پیشگیری از دیابت با گسترش آموزش به مردم بسیار حائز اهمیت است.
کد مطلب: 20556