قطب علمی جراحی‌های مغز و اعصاب کشور کجاست؟
مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات عملکردی مغز و اعصاب دانشگاه شهید بهشتی توضیحاتی درباره اهداف و برنامه‌های این مرکز به عنوان قطب علمی جراحی‌های مغز و اعصاب کشور ارائه داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۷
 
قطب علمی جراحی‌های مغز و اعصاب کشور کجاست؟
 
مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات عملکردی مغز و اعصاب دانشگاه شهید بهشتی توضیحاتی درباره اهداف و برنامه‌های این مرکز به عنوان قطب علمی جراحی‌های مغز و اعصاب کشور ارائه داد.


به گزارش تحریرنو ؛ دکتر سارا رحمتی، مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات عملکردی مغز و اعصاب دانشگاه شهید بهشتی اظهارداشت: مرکز تحقیقات جراحی مغز واعصاب عملکردی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در سال 1387 با تصویب شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این مرکز در محل بیمارستان شهدای تجریش تاسیس شد.

وی افزود: این مرکز دارای فعالیت‌های گوناگون تحقیقاتی در زمینه تشخیص و درمان بیماریهای مغز و اعصاب است همچنین در زمینه سلول‌های بنیادی برای بررسی درمان ضایعات نخاعی و فلج مغزی با مراکز تحقیقات فن آوری بن یاخته و شرکت فن آوری رویان همکاری دارد.

مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات عملکردی مغز و اعصاب دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: پذیرش، حمایت، ساماندهی و ثبت طرح­‌های تحقيقاتی ارسال شده به مرکز و برگزاری سمینارها، همایش­ها، کنگره­ ها و سمپوزیوم­های علمی و آموزشی کشوری و بین­ المللی پذیرش و چاپ مقالات علمی در مجله علمی و پژوهشی مرکز، حوزه های فعالیت مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب است.

رحمتی درباره توانمندی های متمایز مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملکردی گفت: شاخص بودن مركز در سطح كشور و منطقه با داشتن اساتید مجرب و بنام، وجود بخش فعال استريوتاكسی در بيمارستان شهدای تجريش، وجود الكترودگذاری و دستگاه DBSجهت بيماران مبتلا به پاركينسون و ديگر بيماريهای حركتی، وجود درمانگاه استريوتاكسی و لینک بودن مرکز به بخش و اساتید مجرب نورولوژی بیمارستان شهدای تجریش همچنین انجام پروژه های تحقيقاتی نورویورولوژی با مرکز مهراد ، و تحقیقات مربوط به بيماران مبتلا به تومور مغزی، پاركينسون و اختلالات حرکتی از توانمندی های متمایز مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملکردی است.

وی بیان داشت: همچنین این مرکز در زمینه سلول‌های بنیادی برای درمان ضایعات نخاعی، فلج مغزی، دیسکوپاتی ها و ژن درمانی در زمینه تومورهای مغزی نیز فعالیت منحصر به فرد دارد.

مدیر پژوهشی مرکز تحقیقات عملکردی مغز و اعصاب دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: از شاخص های مهم این مرکز وجود قطب علمی جراحی مغز و اعصاب کشور، دفتر شبکه جهانی آموزش و پژوهش علمی"یوسرن" و برنامه ثبت بیماری پارکینسون در محل مرکز است.

وی گفت: ماهیت قطب علمی جراحی مغز و اعصاب چند رشته ای بوده و بنابراین در کنار بخش اصلی جراحی مغز و اعصاب، از سایر گروه های تخصصی و نیروهای توانمند در حوزه های داخلی مغز و اعصاب مانند نورولوژی، روانپزشکی و رشته های علوم پایه مرتبط در جهت برطرف کردن مشکلات فراسوی جراحی مغز و اعصاب کشور استفاده شده است.

وی درباره اهداف این مرکز گفت:تحلیل علمی و شناسایی وضعیت موجود بیماری های مغز و اعصاب کشور، بررسی بیماران به صورت کمی و کیفی، ساماندهی مشکلات جراحی مغز و اعصاب در قالب پروتکل ملی، ارائه راهکارهای کاربردی در جهت پیشگیری از افزایش آمار مشکلات تخصصی مانند سکته ها و خونریزی های مغزی، آسیب های نخاعی، تومورهای مغزی همچنین جذب، تربیت و حمایت از نخبگان در این رشته تخصصی از دیگر اهداف است.

وی درباره دفتر شبکه جهانی آموزش و پژوهش علمی"یوسرن" گفت: چهل و نهمین دفتر شبکه جهانی آموزش و پژوهش علمی"یوسرن" در مرکز تحقیقات جراحی مغز و اعصاب عملکردی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تاریخ سیزدهم مارس سال 2021 به ریاست دکتر علیرضا زالی افتتاح شد.یوسرن شبکه جهانی آموزش و پژوهش علمی است که مخفف Universal Scientific Education and Research Network است که این شبکه در سال 2015 توسط پرفسور نیما رضایی (استاد برجسته ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران) تاسیس شده است.

وی با بیان اینکه یوسرن با هدف گسترش آموزش و پژوهش علمی اخلاق محور و بشر دوستانه و در نهایت پیشرفت علم برای اهداف غیر نظامی و مصالح عمومی در دنیا و در تمام 22 رشته علمی ایجاد شده است، یادآور شد: اجرای پروژه های علمی بین المللی، بین رشته ای و ایجاد بستری برای ارتباط بهتر میان پژوهشگران جوان و دانشمندان مجرب در تمام دنیا از برنامه های پیش روی این شبکه بوده و شعار یوسرن علم بدون مرز است.


به گفته وی تا کنون بیش از ۳۷۰ نفر از دانشمندان یک درصد برتر دنیا و 18 نفر از برندگان نوبل و آبل عضو گروه مشاورین این شبکه هستند.


بیماری‌های پنهان در پشت مشکلات اورولوژیک

در ادامه دکتر مهری مهراد ، متخصص ارولوژی و مسئول دپارتمان نورویورولوژی مرکز تحقیقات عملکردی مغز و اعصاب بیمارستان شهدای تجریش گفت: بیماری‌های پنهان زیادی در پشت مشکلات ادراری و اورولوژیک وجود دارند که بسیاری از مردم از آنها بی‌خبر هستند.

دکتر مهری مهراد در این خصوص توضیح داد: مشکلات ادراری نشانگر بیماری های نهفته ای مانند دیابت، پارکینسون، ام اس و غیره است که مبتلایان از آنها بی خبر بوده و دچار عوارض زیادی در سیستم عصبی می شوند.

وی اظهار داشت: دیابت بیماری است که چشم، کلیه و مثانه را درگیر می کند و باید آموزش بدهیم به افراد مبتلا به این بیماری که اگر دچار مشکلات ادراری شدند، باید به پزشکان اورولوژی نیز مراجعه کنند.

این متخصص اورولوژی تصریح کرد: پارکینسون بیماری است که مغز را درگیر می کند و می تواند مثانه را نیز تحت تاثیر قرار دهد ،یا دیسک های کمری و تومور نخاع نیز باعث بی اختیاری ادرار می شوند.

مهراد افزود: آموزش نورویورولوژی پزشکان جوان اورولوژی نیز به زودی در کشور آغاز می شود و قرار است با ایجاد مرکزی کشورهای همسایه در زمینه نورو یورولوژی از ما آموزش ببینند.
کد مطلب: 21096