"یوان" عضوی از باشگاه ارزهای برتر جهان شد
یوان پول ملی چین از امروز شنبه به عنوان یکی از ارزهای منتخب جهان به عضویت باشگاه ارزهای برتر دنیا در صندوق بین المللی پول قرار گرفت.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۷
 
"یوان" عضوی از باشگاه ارزهای برتر جهان شد
 
یوان پول ملی چین از امروز شنبه به عنوان یکی از ارزهای منتخب جهان به عضویت باشگاه ارزهای برتر دنیا در صندوق بین المللی پول قرار گرفت.

به گزارش تحریرنو ، با این حساب تنها گام های اندک دیگری برای چین باقی مانده است تا با برداشته شدن آنها این پول به عنوان یکی از پنج ارز مهم بین المللی دنیا در همه بازارها به طور آزادانه مورد مبادله قرار گیرد.

در چنین شرایطی مردم در سراسر جهان می توانند از ارز "یوان" نیز مانند "دلار" و "یورو" بهره گرفته و با آن مبادلات خود را انجام دهند و خرید و فروش کنند.

یوان، پول ملی چین در حال حاضر یکی از پنج ارز صندوق بین المللی پول و سبد ارزی موسوم به "اس دی آر" است و با انجام اصلاحات تکمیلی از سوی دولت چین ارز بین المللی این صندوق خواهد شد.

صندوق بین المللی پول گروهی را موسوم به ارزهای نخبه و برتر تشکیل داده است که با این حساب یوان بتواند زیربنای لازم را برای تبادلات تجاری در سراسر دنیا در چارچوب پنج ارز مهم بدست آورد.

از همین الان هم بازارهای دنیا می پذیرند که یوان در کنار دلار، یورو، ین ژاپن و پوند انگلستان از جمله پنج ارز مهم بین المللی است.

وضعیتی که از امروز شکل گرفته در واقع آغاز عصر نوینی برای یوان پول ملی چین است که به نام "رن مین بی" هم شناخته می شود؛ جایگاه چین را در نظام مالی دنیا ارتقا خواهد داد.

چین هنوز باید در سال های پیش رو گام های اصلاحاتی را برای بین المللی کردن این ارز بردارد زیرا سبد "اس دی آر" محدودیت های معاملاتی تجاری دارد.

برای نمونه تا زمانی که ارز چین کاملا بین المللی نشود سرمایه گذاران در بازارهای سهام و اوراق بهادار و طرح های سرمایه گذاری نمی توانند از یوان استفاده کنند.

با این وصف حضور یوان در سبد ارزی "اس دی آر" و تبدیل شدن به یک ارز نخبه در دنیا را باید به مثابه آغاز سفر بین المللی یوان پول ملی چین دانست.

پیش بینی ها این است که تا پنج سال دیگر پول ملی چین به یکی از ارزهای بین المللی و بدون محدودیت قابل تجارت و معامله خواهد بود.
کد مطلب: 7720