بانک توسعه صادرات با ۱۲۲بانک از۵۳ کشور روابط دارد
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از برقراری روابط کارگزاری اگزیم بانک ایران با ۷۰ بانک اروپایی در ۲۴ کشور این قاره خبر داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۷
 
بانک توسعه صادرات با ۱۲۲بانک از۵۳ کشور روابط دارد
 
مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از برقراری روابط کارگزاری اگزیم بانک ایران با ۷۰ بانک اروپایی در ۲۴ کشور این قاره خبر داد.

به گزارش تحریرنو ؛ مدیر عامل بانک توسعه صادرات ایران با اشاره به این که میزان رشد ضمانت نامه های صادره توسط این بانک در سال ۹۵ به میزان دوبرابر سال قبل از آن رسیده گفت: طی سال ۹۴ میزان ضمانت نامه های صادره توسط بانک ۴۵۰ فقره بود که این رقم در سال گذشته به ۸۰۳ فقره رسید.

به گفته دکتر علی صالح آبادی تعداد ضمانت نامه های ارزی نیز که در سال ۹۴ رقم ۲۲ ضمانت نامه بود با رشد بیش از ۱۰۰ درصدی به ۴۶ مورد در سال گذشته افزایش یافت.

وی در ادامه اعلام کرد: طی سال ۹۴ معادل ۶ میلیون دلار ضمانت نامه های ارزی صادر شده بود که این رقمدر سال گذشته ۵۴۲ درصد رشد را تجربه کرده و به ۳۸.۵۰ میلیون دلار رسید. این در حالی است که از نظر تعداد ضمانت های صادره شاهد رشد ۱۰۹ درصدی بودیم.

صالح آبادی افزود: از نظر ضمانت نامه های ریالی هم ۷۶ درصد رشد را از منظر ارزشی و ۷۸ درصد رشد را از بعد تعداد تجربه کردیم.

وی با اشاره به این که مبلغ ضمانت نامه های ریالی صادره توسط بانک در پایان سال ۹۴ حدود ۱۰۷۴ میلیارد ریال بوده گفت: این رقم در سال ۹۵ به حدود ۲۲۵۳ میلیارد ریال رسید که رشد ۱۰۹ درصدی را نشان می دهد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات اعتبار اسنادی داخلی این بانک را در سال ۹۴ رقم ۸۶۰ میلیارد ریال اعلام کرد که در سال ۹۵ با ۲۵۵ درصد رشد به ۳۰۶۱ میلیارد ریال رسید.

به گفته صالح آبادی در بحث ال سی وارداتی اما با کاهش روبرو بوده ایم و اعتبار اسنادی وارداتی ۲ میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار بوده و حالا به حدود ۸۵۸ میلیون دلار کاهش یافته و دلیل آن این است که در سال ۹۴ ما یک بخش ال سی بوشهر را داشته ایم که رقم زیادی بوده است.

وی افزود: در بخش صادراتی هم همین وضعیت را شاهد بودیم به طوریکه این موضوع از ۶۱۸ میلیون دلار به ۸۴ میلیون دلار رسیده است.

وی با اشاره به این که ما در سال ۹۵ با حدود ۱۲۰ کارگزار خارجی رابطه بانکی برقرار کردیم گفت: سال های قبل تر از آن به دلیل تحریم ها روابط خیلی محدودی داشتیم اما با رفع تحریم ها شرایط بهبود یافت. به گفته وی بانک توسعه صادرات در اروپا با ۲۴ کشور و ۷۰ بانک در ارتباط است که پیش از این و در شرایط تحریم چنین رابطه ای در بین نبود.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: در آسیا نیز ۱۹ کشور و ۴۱ بانک در حال حاضر روابط کارگزاری خود را با بانک توسعه صادرات آغاز کرده اند و این در حالی است که روابط کارگزاری ما با ۹ کشور آفریقایی با ۱۰ بانک این منطقه نیز از سر گرفته شده است.

دکتر صالح آبادی ادامه داد بیشترین روابط کارگزاری بانک توسعه صادرات در شرایط کنونی با کشورهای ایتالیا، روسیه و آلمان است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران در ادامه با اشاره به این که بعد از تحریم ها بخشی از پول هایی که در بانک های خارجی بلوکه شده بود نیز آزاد شد، مثلا در ای آی اچ پول داشتیم که بلوکه بود و الان آزاد شده و همچنین منابع قابل دسترس ما که در تحریم ها بسته شده بود الان باز شده و می توانیم از آنها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: البته هنوز مشکلاتی با بانک های بزرگ وجود دارد به عنوان مثال دویچه بانک آلمان به صورت محدود با ما در ارتباط است اما در مقایسه با زمان تحریم ها شرایط بهتر شده است. با این حال آمریکا تلاش می کند با ایجاد هراس و تهدید حضور کشورهای مختلف را دچار تأخیر کند. با این حال اما روابطی که تاکنون توانسته ایم ایجاد کنیم همیشه در حال بهبود بوده است.
کد مطلب: 12528