یک متخصص اورولوژی مطرح کرد؛
درد دفع سنگ کلیه به اندازه یک زایمان است
متخصص اورولوژی و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دفع سنگ های کلیه بسیار شدید است و فرد به اندازه یک زایمان درد می کشد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۰۹
 
درد دفع سنگ کلیه به اندازه یک زایمان است
 
متخصص اورولوژی و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دفع سنگ های کلیه بسیار شدید است و فرد به اندازه یک زایمان درد می کشد.

به گزارش تحریرنو ؛ ناصر سیم فروش متخصص اورولوژی و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:ما در کشوری زندگی می کنیم که روی خط سنگ کلیه قرار گرفته ایم.در واقع این کشورها به عنوان کشورهای گرم و خشک به شمار می روند که شرایط محیطی و اقلیمی این کشورها سبب می شود، افراد بیشتر دچار مشکلات سنگ کلیه شوند.

وی با اشاره به آیه من الما علی کل حی گفت :آب مایه حیات است و برای جلوگیری از مشکلات کلیه بهترین کار مصرف و نوشیدن مداوم آب است. این در حالی است که برخی افراد نوشیدنی های دیگر مانند آب میوه هاو چای را جایگزین آب می کنند که این موضوع اشتباه است ، زیرا مصرف برخی از نوشیدنی ها خودش سنگ ساز است.

سیم فروش با تاکید بر اینکه حدودا ۵ درصد افراد در جامعه دچار مشکلات سنگ کلیه می شوند خاطر نشان کرد: مصرف آب تا حدود زیادی می تواند مشکلات کلیه را برطرف کند اما باید در مصرف آب نیز تعادل داشت زیرا مصرف زیاد آب نیز می تواند مشکل ساز شود.

سیم فروش معتقد است که افرادی که فعالیت بدنی زیاد دارند یا اینکه با مشاغلی مانند معدن سرو کار دارند ،کشاورزان،افرادی که در کنار کوره کار می کنند یا در مناطقی کار می کنند که تعرق زیادی دارند باید مصرف آب در انها بیش از دیگران باشد.

وی با اشاره به اینکه مصرف کم آب در بدن اصولا با علایمی همراه است تاکید کرد: یکی از علائم آشکار مصرف کم آب پر رنگ شدن رنگ ادرار است. در چنین مواقعی با توجه به شرایط اقلیمی و محیطی فرد ،هسته اولیه تشکیل سنگ در فرد ایجاد شده و کم کم به سنگ کلیه مبتلا می شود. بنابر این توصیه اکید این است که در زمانی که فرد فعالیت بالای بدنی و تعرق بالا دارد حتما مصرف آب نیز افزایش پیدا کند.

این متخصص خاطر نشان کرد :در واقع باید گفت رنگ ادرار زنگ خطر را برای بیمار به صدا در می آورد. اگر رنگ ادرار روشن باشد این نشان می دهد میزان مصرف آب متعادل است اما وقتی رنگ آن به سمت زرد شدن می رود یعنی بدن دچار کم آبی است و ممکن است املاح در مجاری کلیه گرفتار شوند و هسته اولیه سنگ تشکیل و کم کم سنگ بزرگ تشکیل شود.یا همان سنگ ریز دفع شود که باید گفت درد آن بسیار شدید و در حد یک زایمان است.در واقع سنگ های کوچک زودتر اما با درد شدید و فراوانی دفع می شوند.

سیم فروش با تاکید بر آنکه در فصول مختلف میزان مصرف آب متفاوت است تصریح کرد: برای مشاغل مختلف در فصول متفاوت میزان مصرف آب فرق دارد. در فصول گرم باید مصرف آب بیشتر باشد و در فصل های سرد می توان مصرف آب را کاهش داد.اما افرادی که سنگ ساز هستند در تابستان ها باید هر دو ساعت یکبار یک لیوان آب مصرف کنند و در زمستان ها هر سه ساعت یکبار باید آب بنوشند.

وی با اشاره به اینکه آب آشامیدنی که در حال حاضر در دسترس قرار دارد برای پیشگیری از بیماری های کلیه مناسب است ادامه داد: املاح آب خیلی مهم نیست بلکه میزان مصرف آب است که در جلوگیری از شیوع سنگ های کلیه موثر است.

سیم فروش با تاکید بر اینکه در مردان ابتلا به سنگ کلیه بیشتر از زنان است تصریح کرد: شاید علت این ماجرا این باشد که تعرق و فعالیت بدنی مردان به واسطه مشاغل آنها بالاتر از زنان است و کمتر نسبت به زنان آب می نوشند.
کد مطلب: 21349