با فعالیت ٢٥٦ مركز مشاوره ژنتيک در کشور؛
تشکیل يک ميليون پرونده مشاوره ژنتیک
٢٥٦ مركز مشاوره ژنتيک در سطح كشور توسط پزشكان دوره ديده (دوره هایی كه توسط سازمان بهزيستی و به كمک اساتيد برنامه ريزی و اجرا می شود) اداره می شوند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۴
 
تشکیل يک ميليون پرونده مشاوره ژنتیک
 
۲۵۶ مركز مشاوره ژنتيک در سطح كشور توسط پزشكان دوره ديده (دوره هایی كه توسط سازمان بهزيستی و به كمک اساتيد برنامه ريزی و اجرا می شود) اداره می شوند.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر مینو رفیعی رئیس سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها گفت امروزه با توجه به پیشرفت قابل توجه علوم پزشکی و بهداشتی به دنبال پیشگیری از بیماریهای عفونی و رعایت بهداشت فردی و بهبود تغذیه، بیماریهای ارثی - ژنتیکی و معلولیتهای ناشی از آن بخش قابل توجهی از بیماریها را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر الگوی آینده کشورها انتقال دانش پزشکی از درمان به سوی پیشگیری است.

وی تصریح کرد: سالیانه کودکان معلول بسیاری در کشور ما متولد می‌شود و عواملی چون درصد بالای ازدواجهای فامیلی، شیوع بالای بیماریهای خونی ارثی مثل تالاسمی، عدم آگاهی مردم دربارۀ پیشگیری از بسیاری از بیماریها و ناتوانائیها و ... در بروز آن ها نقش دارند. و نیمی از موارد معلولیتهای مختلف مانند نابینایی‌ها، ناشنوایی‌ها و موارد عقب‌ماندگی ذهنی شدید به دلیل اختلالات ژنتیک ایجاد می‌شوند.

رفیعی ادامه داد: علاوه بر اهداف علمی ،دو اتفاق در اين كنگره ازجمله بزرگداشت بيستمين سال ارايه خدمات مشاوره ژنتيک به جامعه توسط سازمان بهزيستی، ورود به فعاليتهای پيشگيری از معلوليت ها بدليل انكه يک ماموريت مهم سازمان بهزيستی بود از سال ٧٤ در قالب طرح پيشگيری از تنبلی چشم شروع شده بود.

ليكن شروع برنامه تخصصی پيشگيری از معلوليت های ناشی از اختلالات ژنتيک از سال ٧٦ آغاز شد و ادامه يافت و ارتقا پيدا كرد به گونه ای كه امروز ٢٥٦ مركز مشاوره ژنتيک در سطح كشور داريم كه توسط پزشكان دوره ديده (دوره هایی كه توسط سازمان بهزيستی و به كمک اساتيد برنامه ريزی و اجرا می شود) اداره ميشوند.

وی افزود: در طول اين بيست سال بيش از يک ميليون پرونده تشكيل شده و مشاوره ژنتيک ارايه شده است.

رئیس این سمینار افزود: اتفاق مهم دوم تصويب قانونی براي اجباری شدن غربالگری زوجين پيش از ازدواج به منظور شناسایی ازدواجهايی است كه نسبت به بقيه خطر بيشتری براي تولد فرزند با مشكل ژنتيكی دارند.

اين قانون در برنامه ششم توسعه با پيشنهادسازمان بهزيستی و همت رياست محترم سازمان جناب آقاي دكتر محسنی بندپی و تصويب مجلس گنجانده شده است.

گفتنی است: ششمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها ۱۰ و ۱۱ آبان ماه ۹۶ در سالن همایش های رازی برگزارمی شود.

مهلت ارسال مقاله به اين سمينار تاپايان شهريورماه می باشد،علاقمندان جهت اطلاعات بيشتر ميتوانند به سايت bgcn.ir و يا با شماره ٨٨٢٤٩٧٧٥ تماس حاصل نمايند.
کد مطلب: 12943