دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالیانه انجمن اورولوژی ایران مطرح کرد؛
موفقیت در درمان سرطان های دستگاه ادراری تناسلی با تشخیص به موقع
دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالیانه انجمن اورولوژی ایران توضیحاتی درباره سرطان مثانه و کلیه و نقش بررسی های به موقع در موفقیت درمان سرطان ارائه داد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۶
 
موفقیت در درمان سرطان های دستگاه ادراری تناسلی با تشخیص به موقع
 
دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالیانه انجمن اورولوژی ایران توضیحاتی درباره سرطان مثانه و کلیه و نقش بررسی های به موقع در موفقیت درمان سرطان ارائه داد.

به گزارش تحریرنو ؛ دکتر فرزین سلیمان زاده عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالیانه انجمن اورولوژی ایران درباره مباحث این کنگره اظهار داشت: امروزه اورولوژی شامل مباحث وسیعی است و تمام بیماری ها در سیستم ادراری و دستگاه تناسلی مردان را به ویژه بیماری‌هایی که درمان مبتنی بر جراحی دارند شامل می‌شود.

وی با اشاره به تنوع انواع جراحی در حوزه اورولوژی گفت: امروزه با ابزارهای تکنولوژیک، روش های مختلف جراحی مانند لاپاروسکوپی و یا انجام جراحی توسط ربات در دنیا رایج شده است و محدوده وسیع دانش با و بدون تکنولوژی در حوزه ارولوژی و جدیدترین دستاوردهای علمی در این کنگره با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته ایران و جهان مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت.

دبیر علمی بیست و چهارمین کنگره سالیانه انجمن اورولوژی ایران با اشاره به اینکه این کنگره به صورت چهار روزه برگزار می‌شود و دومین سالی است که برگزاری آن به صورت مجازی مدنظر قرار گرفته است، گفت: البته سخنرانانی که در تهران حاصل حاضر هستند با حفظ فاصله اجتماعی در محل کنگره حضور خواهند یافت و سایر سخنرانان که تمایل به حضور فیزیکی در جلسه ندارند و یا در خارج از کشور هستند همچنین شنونده ها می توانند به صورت مجازی در این کنگره شرکت کنند. ما امسال ۲۵ سخنران خارجی از چهار قاره جهان و در مجموع ۱۶۰ سخنران و گرداننده جلسه در طول کنگره داشتیم.

دکتر سلیمان زاده در ادامه به بیماری‌های شایع در حوزه ارولوژی اشاره کرد و گفت: چهار سرطان کلیه، مثانه ،پروستات و بیضه در حوزه اورولوژی سالانه افراد بسیاری را درگیر می‌کنند که در صورت مراجعه به موقع به پزشک می‌توان گفت که حتی این ۴ سرطان در موارد زیادی، درمان قطعی هم می‌تواند به همراه داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به این که سنگ کلیه، بیماری های عفونی کلیه و دستگاه ادراری، همچنین بی اختیاری ادراری از جمله مشکلاتی است که در حوزه اورولوژی شایع بوده و روزانه سبب مراجعه تعدادی از افراد به مطب پزشکان می‌شود گفت: همچنین بیماری های منتقله از راه جنسی و نیز اختلال عملکرد جنسی نیز شایع بوده بنابراین توجه به این مسئله و درمان به موقع آن نیز حائز اهمیت است.

دکتر سلیمان زاده درباره علائم سرطان کلیه گفت: متاسفانه سرطان کلیه در مراحل اولیه علائمی ندارد و می‌تواند در موارد طول کشیده با کاهش اشتها و کاهش وزن همراه باشد ولی در بسیاری از افراد در سونوگرافی هایی که به دلایل دیگر انجام می‌شود به صورت تصادفی متوجه وجود تومور در کلیه می شویم.

وی خاطرنشان کرد: غربالگری در جهت تشخیص به موقع این بیماری ها حائز است و در صورتی که به موقع انجام شود هم از اتلاف منابع مالی جلوگیری به عمل می‌آید و هم کشف به موقع تومور باعث بهبود نتایج درمان می‌شود. در مورد سرطان مثانه و سرطان پروستات نیز به همین صورت است البته دیده شدن خون در ادرار و یا در آزمایش ادرار می تواند از علائم سرطان مثانه باشد. شناسایی سرطان پروستات هم اغلب از طریق آزمایش PSA شروع می شود و در صورت تشخیص به موقع درمان به خوبی و با موفقیت انجام خواهد گرفت.
کد مطلب: 21115