با نزدیک شدن به زمان جشنواره اعلام شد؛
بزرگداشت «محمدعلی نجفی» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر
بزرگداشت «محمدعلی نجفی» کارگردان پیشکسوت سینمای ایران در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲
 
بزرگداشت «محمدعلی نجفی» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر
 
بزرگداشت «محمدعلی نجفی» کارگردان پیشکسوت سینمای ایران در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی جشنواره فیل فجر، یکی از بزرگداشت‌های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به «محمدعلی نجفی» کارگردان ۷۲ ساله سینمای ایران و نخستین مدیر سینمایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اختصاص دارد. این سینماگر اصفهانی در دارالفنون تهران دیپلم خود را به دست آورد و دانش‌آموخته کارشناسی ارشد شهرسازی و معماری از دانشگاه ملی است.

نجفی فعالیت هنری خود را با کارگردانی نمایش سربداران در حسینیه ارشاد شروع کرد. در سال ۱۳۵۶ مؤسسه آیت فیلم را با همکاری انجمن اسلامی مهندسین تأسیس کرد و نخستین فعالیت هنری سینمایی‌اش کارگردانی فیلم «جنگ اطهر» در سال ۱۳۵۸ بود.

«جنگ اطهر» (۱۳۵۸)، لیله‌القدر (۱۳۵۸)، سریال سربداران (۱۳۶۳)، لوحه صفورا – فیلم کوتاه (۱۳۶۴)، گزارش یک قتل (۱۳۶۵)، پرستار شب (۱۳۶۶)، زمین آسمانی (۱۳۷۳)، عشق طاهر (۱۳۷۷)، سریال زمان شوریدگی (۱۳۷۹)، زاگرس (۱۳۸۴)،پیاده‌روهای کلان‌شهر - مستند (۱۳۸۵)، تاریکخانه من – فیلم کوتاه (۱۳۸۹)، پرسه در شهر لاجوردی (۱۳۹۴) از فعالیت‌های فیلمسازی نجفی به شمار می‌رود.

نجفی در فیلم‌هایی چون طپش، قرمز، شیدا و دیگری مشاور هنری یا طراح صحنه و لباس بوده، به عنوان بازیگر در فیلم‌های آنسوی مه، زمین آسمانی و از دوردست و دو مجموعه تلویزیونی معمای شاه و در چشم باد بازی کرده و علاوه بر چند فیلم خودش، در چند اثر سینمایی به عنوان تهیه‌کننده فعالیت داشته است.

گفتنی است سایر بزرگداشت‌های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به مرور از سوی روابط عمومی جشنواره اعلام خواهد شد.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ به دبیری «ابراهیم داروغه‌زاده» برگزار خواهد شد.
کد مطلب: 14276