«جواد عزتی» مرد هزارچهره سینمای ایران
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۴
 
«جواد عزتی» مرد هزارچهره سینمای ایران
 
تحریرنو ؛ یکی از مشکلات بزرگ سینمای ایران، کلیشه شدن بازیگر پس از ایفای چند نقش موفق در یک ژانر خاص است که همین امر استعدادهای فراوانی را سوزانده است. اما معدود نمونه هایی نیز در همین سینما داریم که با هوشمندی خاصی از کلیشه شدن گریخته و در ژانرهای مختلف به ایفای نقش پرداخته اند.

«جواد عزتی» یکی از شاخص ترین آنها است که در سال های اخیر به بازیگری پرکار بدل شده و طیف متنوعی از آثار را در کارنامه اش دارد. او به موازات ایفای نقش در فیلم های کمدی که تبحر خاصی هم در آن دارد، در ملودرام های تلخی همچون: «جان دار» و «شنای پروانه» ایفای نقش کرده و در فیلم دفاع مقدسی «تنگه ابوقریب» هم حضوری درخشان داشته است، به بهانه ۳۹ سالگی این بازیگر بااستعداد نگاهی به سه فیلم از کارنامه بازیگری وی در سه ژانر متفاوت می اندازیم که چشم انداز روشنی پیش روی خود داشته و می تواند در سال های آینده به چهره ای کلیدی و بسیار شاخص در بازیگری سینمای ایران تبدیل شود.

♦️«آینه بغل»
قرار گرفتن موانع مختلف پیش پای قهرمان فیلم، ایده ای کلاسیک و امتحان پس داده به حساب می آید که کمدی ها بسیار از آن سود جسته اند و «آینه بغل» یکی از آنها است. مرتضای این فیلم به واسطه تصادف و شکستن آینه بغل یک مازراتی وارد ماجراهای پیچیده و بانمکی شده که بدون شک بخش مهمی از جذابیت آن به حضور عزتی در این نقش باز می گردد. او بهترین گزینه برای جان بخشیدن به آدم های مستاصلی است که انواع و اقسام شوخی ها روی آنها انجام شده، محور فیلمنامه به حساب آمده و در نهایت گیشه فیلم را تضمین می کند.

♦️«ماجرای نیمروز»
تریلر سیاسی تماشایی محمدحسین مهدویان به لحاظ بازیگری هم چنته پری داشته و غافلگیرکننده ترینشان هم حضور جواد عزتی در نقش صادق است. یک ماموریت امنیتی که مغز متفکر گروه به حساب آمده و در سکوت کارش را پیش برده و به همه مظنون است. عزتی که گریم خوبی هم در فیلم دارد، این لایه لایه بودن صادق را به نحو احسن به تصویر کشیده و نشان داد که تنها بازیگری برای ایفای شخصیت های تیپیک و تک بعدی فیلم های کمدی نبوده و می تواند لقب مرد هزارچهره این روزهای سینمای ایران را به خود اختصاص دهد.

♦️«شنای پروانه»
فیلم محبوب منتقدان در جشنواره سال گذشته که یک جواد عزتی درخشان را در بطن خود دارد. در نقش قهرمان فیلم که برای رسیدن به حقیقت از دل آتش عبور کرده و در آخر به آرامش و رستگاری می رسد. وی دوگانگی حجت را در دو نیمه فیلم به خوبی درک کرده و به تصویر کشیده بدون آن که فاصله ای عمیق میان این دو بخش حس شود. عزتی برای این نقش تکیه فوق العاده ای به چشمان خود کرده و نگاه ناباورانه اش وقتی که اعتراف دوست برادرش را می شنود، قلب تماشاگرانش را می لرزاند و همین بازی هاست که او را تا قله های سینمای جهان خواهد کشاند.
کد مطلب: 20893