در دومین نشست جشنواره سی و ششم صورت گرفت؛
اظهار پشیمانی کارگردان جاده قدیم از حضور در جشنواره
منیژه حکمت با اعتراض به اختصاص بلیت‌های سینماهای مردمی به نهادها و ارگان‌ها، از حضور در جشنواره فیلم فجر اظهار پشیمانی کرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۲
 
اظهار پشیمانی کارگردان جاده قدیم از حضور در جشنواره
 
منیژه حکمت با اعتراض به اختصاص بلیت‌های سینماهای مردمی به نهادها و ارگان‌ها، از حضور در جشنواره فیلم فجر اظهار پشیمانی کرد.

به گزارش تحریرنو ؛ عوامل فیلم «جاده قدیم» به کارگردانی منیژه حکمت ۱۳ بهمن ماه پس از نمایش این فیلم در پردیس سینمای ملت، سینمای رسانهها حاضر شدند و در نشست خبری به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

در این نشست که همه عوامل فیلم حاضر در این نشست با لباس مشکی حضور پیدا کرده بودند، کارگردان «جاده قدیم» در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره علت این نوع پوشش،‌ گفت: مشکی پوشیده‌ایم و زمان اکران آن را کامل می‌کنیم و اجازه بدهید در آن زمان برای شما یک سوپرایز داشته باشیم.

حکمت همچنین در پاسخ به سوالی درباره وجود پلان‌هایی در فیلم که در آن رسانه‌ها در حال انتشار اخبار مربوط به انرژی هسته‌ای هستند،‌ گفت: من قرار بود این فیلم را سال ۹۴ بسازم و آن زمان بحث انرژی هسته‌ای داغ بود، به هر حال شرایط اجتماعی و اقتصادی و به طور کلی شرایطی که ما در آن قرار داشتیم، در فیلم بی‌تاثیر نبود و ما هم در فیلم به آن عکس‌العمل نشان دادیم.

این کارگردان همچنین درباره موضوع فیلم که مربوط به تجاوز است، گفت: بازگو کردن این قصه سخت است و ما سعی کردیم در فیلم به نوعی عمل کنیم که علیه خودش نباشد.

او همچنین درباره تغییرات احتمالی در فیلم با توجه به موضوع آن نیز گفت: فیلمنامه جرح و تعدیل خاصی نداشت، همان فیلمنامه‌ای که نوشتم ساختم.

در ادامه این نشست از مهتاب کرامتی درباره نقشش در این فیلم سوال شد که او پاسخ داد: تجربه کردن را دوست دارم و فکر می‌کنم برای یک بازیگر شگفت‌انگیز است که پیشنهاد چنین نقشی به او بشود.

او افزود: برای انجام این نقش تحقیقات میدانی داشتم، ضمن اینکه خانم حکمت اطلاعاتی را که در خصوص این نقش داشتند در اختیار من گذاشتند، خود من با کسانی که تجربه‌هایی شبیه به اتفاقاتی که برای نقش می‌افتد حرف زدم و فکر می‌کنم که تعداد بی‌نهایت سوژه در این زمینه داریم که با آنها صحبت نمی‌شد.

منیژه حکمت درباره موضوع فیلم، گفت: تم فیلم پنهان‌کاری است و پنهان‌کاری در جامعه ما به قدمت تاریخ ماست و در اندرونی‌های همه ما وجود دارد و از دوران‌های گذشته این پنهان‌کاری آسیب‌زننده بوده است، مساله دوم فیلم تجاوز است و پلان آخر فیلم است، معتقدم تا وقتی با صدای بلند هر نوع خشونت و تعرض را اعلام نکنیم سونامی خواهد آمد و آقایان را در بر می‌گیرد.

حکمت درپاسخ به پرسش خبرنگار تحریرنو پیرامون تعدد اسپانسر ها و ربط یکی از آنها به موضوع فیلم هم گفت:ما در این فیلم اسپانسری به آن معنی نداشتیم و همه اینها فقط در حد یک کمک در تهیه وسایل داشتند و من از همه این دوستان تشکر میکنم.

در ادامه نشست از حکمت درباره موضوع فیلم و جسارت‌آمیز بودن این موضوع سوال شد که او در جواب گفت: مسئولان از ارائه داده‌های مربوط به معضل‌ها و ناهنجاری‌هایی که در جامعه وجود دارد خودداری می‌کنند، بنابراین تحقیقات ما برای این فیلم با همه بایدها و نبایدها باید میدانی صورت بگیرد.

این کارگردان با ابراز گلایه از اختصاص سینماهای مردمی به ارگان‌ها و نهادها،‌ گفت: فکر می‌کنم سناریوی این جشنواره از قبل نوشته شده، متاسفانه همه بلیت‌های سینماهای مردمی که من روز گذشته به آنها سر زده‌ام به ارگان‌ها فروخته شده و سهمیه هر سینما برای مردم حدود ۱۰ بلیت است. جایزه مردمی نوش جان کسانی که چنین سناریویی برای جشنواره نوشتند، باید بگویم این فیلمنامه‌ای که از قبل نوشته شده خوب دارد پیش می‌رود، من همین جا اعلام می‌کنم که دیگر در جشنواره حضور پیدا نمی‌کنم و به خاطر این حضورم می‌گویم اشتباه کردم که به این جشنواره آمدم.

او همچنین در پاسخ به سوالی گفت: من فیلم ضد مرد بلد نیستم، بسازم و در این فیلم مثل فیلم‌های قبلی‌ام از شعار پرهیز کردم، در فیلم برخورد متفاوت شخصیت‌ها را با یک معضل نشان داده‌ام.

برپایه این گزارش چند بار از سوی خبرنگاران به موضوع پوشیدن لباس مشکی عوامل فیلم در این نشست اشاره شد که آن را با اتفاقاتی که در سینمای هالیوود افتاده است مقایسه می‌کردند اما منیژه حکمت از پاسخ دادن سر راست به این سوال خودداری کرد.
کد مطلب: 14737