ارکستر سازهای ملی ایران به‌یاد حسین دهلوی نواخت
نخستین اجرای ارکستر سازهای ملی ایران به رهبری ارکستر اسماعیل تهرانی با اجرای آثاری ایرانی و به‌ویژه با یاد حسین دهلوی روی صحنه رفت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۳
 
 
نخستین اجرای ارکستر سازهای ملی ایران به رهبری ارکستر اسماعیل تهرانی با اجرای آثاری ایرانی و به‌ویژه با یاد حسین دهلوی روی صحنه رفت.

تحریرنو: ارکستر سازهای ملی ایران شام‌گاه ۲۷ تیرماه بدون حضور معاون هنری وزیر ارشاد و سرپرست دفتر موسیقی نخستین کنسرت خود را به مدیریت هنری علی رهبری و رهبری ارکستر اسماعیل تهرانی در هشت قطعه در قالب دو بخش برای علاقه‌مندان اجرا کرد.

علی رهبری، محمد سریر، بهرام جمالی، کامبیز روشن‌روان، بیژن بیژنی، کریم قربانی، مانی جعفرزاده از مهمانان ویژه‌ی نخستین اجرای رسمی ارکستر سازهای ملی ایرانی بودند.

اسماعیل تهرانی قبل از شروع این برنامه با حضور در صحنه ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی زنده‌یاد استاد منصور نریمان (پدر عود ایران) از تماشاگران خواست تا به‌مدت یک‌دقیقه به احترام درگذشت این هنرمند فقید ایستاده سکوت کنند.

"نخست گلبانگ مضرابی" به آهنگ‌سازی حسین دهلوی، تصنیف "گریه کن" با ملودی عارف قزوینی، تنظیم رهام شناسا و خوانندگی حسین علیشاپور، تصنیف "خوشه چین" با ملودی روح‌اله خالقی، تنظیم بهزاد عبدی و خوانندگی وحید تاج، رنگ "پریچهر و پریزاد" با ملودی غلام‌حسین درویش و تنظیم امیرآهنگ هاشمی، تصنیف "کاروان" با ملودی مرتضی محجوبی، تنظیم صحاب علم و خوانندگی وحید تاج و تصنیف "بسته دام" با ملودی علی‌نقی وزیری، تنظیم اسماعیل تهرانی و خوانندگی وحید تاج و حسین علیشاپور قطعاتی بودند که در بخش اول کنسرت اجرا شدند.

در بروشوری که ابتدای برنامه مقابل در ورودی تالار در اختیار تماشاگران گذاشته شده بود و البته بعد از دقایقی جمع آوری شد، تصنیف "از خون جوانان وطن" با ملودی عارف قزوینی و تنظیم فرامرز پایور به خوانندگی حسین علیشاپور گنجانده شده بود که این قطعه به‌گفته‌ی اسماعیل تهرانی بنا به‌دلایلی اجرا نشد.

در بخش دوم کنسرت نیز که با حضور حمید متبسم نوازنده و آهنگ‌ساز با سابقه‌ی کشورمان هم‌راه بود قطعه‌های "ونوشه برای سه‌تار به‌هم‌راهی ارکستر به آهنگ‌سازی و تک‌نوازی حمید متبسم و "چنگ رودکی" با ملودی روح‌اله خالقی، تنظیم اسماعیل تهرانی و خوانندگی وحید تاج و حسین علیشاپور اجرا شد که قطعه‌ی اول بخش دوم کنسرت با استقبال قابل توجه تماشاگران روبه‌رو شد.

اسماعیل تهرانی بعد از پایان برنامه خطاب به حاضران در سالن گفت: آن‌چه ما در این کنسرت با بخش مضرابی شروع کردیم متعلق به یکی از آثار بزرگان موسیقی ایران زمین استاد حسین دهلوی بود که سال ۷۲ اقدام به راه‌اندازی ارکستر مضرابی کرد اما متاسفانه در دوره‌های گذشته به این ارکستر بی‌توجهی شد که اگر این اتفاق نمی‌افتاد، امروز ما کار ساده‌تری داشتیم و کافی بود فقط بخش سازهای کششی را به‌جمع ارکستر اضافه کنیم. به‌هر حال این موضوع اتفاق نیفتاد اما امیدواریم از این لحظه که شاهد اولین اجرای ارکستر سازهای ملی هستید کسانی‌که دغدغه‌ی ‌چنین مجموعه‌ای را دارند اجازه ندهند این فعالیت متوقف شود، چرا‌که این ارکستر شناسه‌ی فرهنگ ما است.

وی ادامه داد: روز اولی که با حمایت معاون هنری وزیر ارشاد و مدیریت بنیاد رودکی شروع به کار این ارکستر را کلید زدیم آقای رهبری یک جمله‌ی قصار گفت که هیچ‌گاه فراموشش نمی‌کنم. این‌که" "این ارکستر مهم‌تر از تمام ارکسترهایی است که تا به امروز درست شده‌است زیرا در تمام کشورها ارکستری مشتمل بر سازهای بومی همان منطقه وجود دارد که با آن فرهنگ خود را معرفی می کند."

رهبر ارکستر سازهای ملی ایران بیان کرد: از روزی‌که علی رهبری چنین صحبتی را کرد تا امروز فقط ۲۰ روز گذشته است و از شما چه پنهان این رپرتواری که به‌شما پیش‌کش شد در این هفته جمع‌و‌جور شد زیرا ما فقط سه تا چهار روز است که دو خواننده‌ی ارکستر را در اختیار داریم. جالب این‌که وقتی من با چنین فضایی مواجه شدم علی رهبری از ته دل خندید و گفت: می‌دانم زندگی تو را به‌هم ریخته‌ام. به‌هر ترتیب گرچه این ارکستر پشتیبانی خوبی داشت اما خوراک کافی برای ارائه کم داشت اما امروز سعی کردیم قطعاتی را کار کنیم که در خور تک‌تک شما عزیزان باشد. البته جا دارد در این‌جا ضمن تشکر از همه‌ی مسئولان، تشکر خالصانه‌ی خودم را در پیش‌گاه شما تماشاگران به نوازندگان اعلام کنم که واقعا برای این‌کار زحمت کشیدند.

علی رهبری مدیر هنری ارکستر سازهای ملی ایران هم بعد از پایان صحبت‌های تهرانی از جای‌گاه تماشاگران بلند شده و ضمن قدردانی از گروه اجرایی گفت: پشت‌سر تمام این کارها شخصی به نام سجاد پورقناد بود که در تمام این‌روزها عاشقانه کار کرد و زحمت زیادی کشید که جا دارد از او پیش روی شما تقدیر کنم.

علی نجفی‌ملکی‌، علیرضا قاسمی (نی)، مهرداد ناصحی، نگار خارکن، علیرضا دریایی، سینا اعلم، نازنین غنی‌زاده (کمانچه)، آزاده شمس، سمانه باروتی (قیچک آلتو)، ابراهیم قاعدی، مهدی بصیرت (قیچک باس)، مجید کولیوند، مرضیه رحیم‌زاده، علی عابدین (سنتور)، اصغر عربشاهی، سارا رضازاده، هیلا فیض‌پور، مهدی کاروندیان، مسعود آزین، سعید آذرنوش، سهیل کاکاوند (تار)، مونا دهقان، حمیده سعیدی‌نیا (سه‌تار)، حمید خوانساری، مریم خدابخشی، امین گلستانی، ندا چراغیان، مجید یحیی‌نژاد (عود)، صدا صدیفی، حنانه سعیدی، مرجان مهربان (قانون)، محمود فرهمند، کوروش بزرگ‌پور و بامداد ملکی (سازهای کوبه‌ای) گروه اجرایی کنسرت را تشکیل می‌دادند.
کد مطلب: 2865