گزارشی از بررسی دلایل افت و خیز شاخص در بازار سرمایه؛
در پس پرده رشد و سقوط ناگهانی شاخص بورس
معاملات تالار شیشه‌ای روز گذشته نیز با کاهش بیش از ۳۰۶۳ واحدی شاخص کل بورس و رسیدن این متغیر به ۳۰۲ هزار و ۷۹۵ واحد به پایان رسید. حالا باید پرسید چه عاملی در پس افزایش و کاهش معاملات بازار بورس موثر است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۹
 
در پس پرده رشد و سقوط ناگهانی شاخص بورس
 
معاملات تالار شیشه‌ای روز گذشته نیز با کاهش بیش از ۳۰۶۳ واحدی شاخص کل بورس و رسیدن این متغیر به ۳۰۲ هزار و ۷۹۵ واحد به پایان رسید. حالا باید پرسید چه عاملی در پس افزایش و کاهش معاملات بازار بورس موثر است.

به گزارش تحریرنو ؛ اکثر شاخص‌های بورس با ریزش دسته جمعی مواجه شدند به طوری که شاخص کل با (۳۰۶۳) واحد ریزش معادل (۱) درصد به ۳۰۲ هزار ۷۹۵ واحد، شاخص قیمت «وزنی - ارزشی» با (۸۲۰) واحد افت معادل (۱) درصد به ۸۱ هزار ۱۲۱ واحد، شاخص کل «هم وزن» با (۹۱۲) واحد افت معادل (۱.۰۶) درصد به ۸۵ هزار و ۳۳۹ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با (۶۱۰) واحد ریزش، معادل (۱.۰۶) درصد به ۵۷ هزار و ۶۲ واحد، شاخص آزاد شناور با (۳۸۰۴) واحد کاهش، معادل (۱.۰۷) درصد به ۳۵۱ هزار و ۸۱۲ واحد، شاخص بازار اول با (۲۱۲۶) واحد افت معادل (۰.۹۶) درصد به ۲۱۹ هزار ۸۹۰ واحد و شاخص بازار دوم با (۶۶۸۲) واحد ریزش معادل (۱.۰۷) درصد به ۶۱۶ هزار و ۵۷۸ واحد رسید.

امیرحسین شریعتی در اظهارنظری پیرامون این موضوع گفت:‌ بسیاری از بازارها از جمله ارز، طلا و سکه در وضع کنونی تلاطمی ندارد و حباب قیمت در حداقل است. در عمل بالا و پایین‌شدن قیمت‌ها در بازار بورس شک برانگیز است.

وی افزود: شرکت‌های بورسی می‌خواستند ازمابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش یا قیمت ارز بهره‌مند شوند که این اقدام روی بازار تاثیرگذار بوده است. شرکت‌ها اکنون برای واردات ارز با مشکلی مواجه نیستند و در عمل فراز و فرود شاخص در این بازار دلیل منطقی ندارد.

۵۰ شرکت برتر بورسی در یک ماه گذشته مشکل عمده و جدیدی نداشته‌اند

وی ادامه داد: ۵۰ شرکت برتر بورس در یک ماه گذشته هیچ مشکلی نداشته‌اند بنابراین نمی‌توان دلیل بالا و پایین‌شدن‌های ناگهانی در بازار بورس را درک کرد و به نظر می‌رسد که این اقدام‌ها بیشتر در جهت کنترل کردن نقدینگی در بازار است.

کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: تلاش می‌شود تا سهام شرکت‌ها در سطح بالا تنزل قابل توجه داشته باشد و چون بسیاری از افراد حدی از زیان را در بازار بورس برای خود تصور کرده‌اند و اگر زیان آنها از حد قابل توجهی بیشتر باشد حاضر به فروش سهام خود نیستند.

وی ادامه داد: اگر یک خریدار سهام برای خود حد زیان ۱۰ درصدی را فرض کرده باشد اما در فاصله چندین ساعت با یک زیان بیش از ۴۰ درصدی مواجه شود حاضر نیست که سهام خود را بفروشد. البته برخی ممکن است این کار را انجام دهند که همان مارکت میکر یا بازارسازها هستند.

شریعتی تصریح کرد: بخشی قابل توجهی از نقدینگی در بازار بورس مهار و راکد شده است تا بتواند اثر تورمی نقدینگی را کنترل کند.

وی در پاسخ به این پرسش که سیاست‌های انقباظی که بانک مرکزی برای کنترل تورم انجام داده است چه تبعات منفی بر بازارها دارد، گفت: وقتی بخش پولی و مالی کشور با سیاست‌های انقباظی اداره می‌شود در عمل تقاضای کل در بازار کاهش می‌یابد.

کاهش تقاضای کل تقاضاهای مصرفی را کاهش داده است

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: با کاهش تقاضای کل تقاضاهای مصرف کاهش می‌یابد. هر تغییری در بحث مالیات، درآمد افراد یا درآمد و هزینه دولت بر درآمد تعادلی اثر می‌گذارد و در نهایت سیاست‌های انقباضی مهارکننده رشد اقتصادی نیز هست.

وی ادامه داد: کاهش حجم پول و نقدینگی از اثرهای مثبت سیاست‌های انقباظی بانک مرکزی است. هرچه نرخ ذخیره قانونی افزایش یابد و عملیات بازار آزاد افزایش یابد و نرخ تنزیل مجدد کاهش یابد در بازار پول موجب تغییرحجم پول می‌شود این تغییرات یا انگیزه‌های سفته‌بازانه ایجاد می‌کند یا آنکه در نقطه مقابل موجب مهار تورم می‌شوند.

وی تاکید کرد:‌ آنچه مورد توجه است این است که سیاست‌های انقباظی در درازمدت به کاهش نرخ رشد اقتصادی و درآمدهای قابل تصرف مردم منتهی می‌شود.

شریعتی اظهار کرد: کاهش رشد اقتصادی بر فضای کسب و کار تاثیرگذاراست و در این میان واحدهای موفق هستند که با فروش آنلاین، شیوه‌های جدید تجارت و کسب و کار و بهره‌وری زمینه ماندگاری خود را در وضع رکودی فراهم کنند.

وی افزود: همچنین واحدهای تولیدی که نیروی کار بیشتری دارند نیزبا تعدیل نیرو تلاش می‌کنند که نیروی خود را کاهش دهند.در این میان نیروهای کار فعال از گردونه فعالیت خارج می‌شوند و مشکلاتی به وجود می‌آید که بر معیشت افراد جامعه تاثیرهای منفی به دنبال دارد.

بازار سهام در تمام جهان بازاری پرنوسان است


همایون دارابی، کارشناس مسائل اقتصادی نیز می‌گوید بازار سهام در تمام جهان بازار پر نوسانی است که دلایل آن سیاسی، مالی و اقتصادی و یا دلایل داخلی بازاری است که در حال حاضر دلایل ریزش بازار بورس دلایل داخلی است زیرا یک آرامش نسبی در تمام بازارها حاکم است.

وی افزود: زمانیکه بازار از ابتدای سال شروع به رشد کرد قیمت دلار در حال افزایش بود، ولی اکنون علاوه بر بازاردهی عالی بورس از سایر بازارهای نیز پیشی گرفته و این نشانه‌ای بر شروع استراحت و اصلاح قیمتی بر بازار سرمایه است و در این میان افرادی که در سود هستند، سود خود را شناسایی و سهم‌ها مجددا به محدوده قمیت‌های اصلی باز می‌گردند.
کد مطلب: 19869