لیان کنسرت طنز برگزار می‌کند
نشست خبری گروه لیان با حضور سرپرست گروه لیان و برگزارکننده کنسرت این گروه و اهالی رسانه در تالار وحدت برگزار شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۹
 
لیان کنسرت طنز برگزار می‌کند
 
نشست خبری گروه لیان با حضور سرپرست گروه لیان محسن شریفیان و برگزارکننده کنسرت این گروه سیدعلی میرمحمدی و اهالی رسانه در تالار وحدت برگزار شد.

تحریرنو: سیدعلی میرمحمدی در ابتدای این نشست گفت: در راستای حمایت از موسیقی بومی کشور از شریفیان درخواست کردیم با توجه به نیازی که مخاطب دارد، این کنسرت را برگزار کند. خوش‌بختانه اجراهای لیان تا به امروز با استقبال خوبی مواجه شده که امیدواریم ادامه هم داشته باشد.

شریفیان در ادامه این نشست با اشاره به اجرای گروه لیان که در تاریخ ۱۵ و ۱۶ اردی‌بهشت‌ماه برگزار می‌شود گفت: سعی می‌کنیم در این کنسرت لیان به نقش طنز در موسیقی و فرهنگ مردم بوشهر بپردازیم. طنز عنصری است که می‌تواند در راحت کردن سختی‌های زندگی برای مردم نقش موثری داشته باشد.

وی افزود: ما سعی خواهیم کرد که در این اجرا به طنز و کاربردهای آن اشاره کنیم و می‌خواهیم فضای پرنشاط مثل بقیه‌ی کنسرت‌های گروه لیان داشته باشیم. در بوشهر بیش‌تر طنز تلخ وجود دارد و بذله‌گویی نقش مهمی در زندگی این مردمان دارد. در بوشهر کمی نسبت به شهرهای دیگر این ویژگی بارزتر است.

سرپرست گروه لیان خاطر نشان کرد: همین طنزها است که می‌تواند دردها را تسکین دهد و به‌خاطر همین هم هست که این طنز در زندگی مردم جریان دارد. یکی از اهداف ما در این اجرا این است که نشان دهیم کنسرت طنز خیلی چیز بزرگ و پیچیده‌ای نیست. البته این را هم باید بگویم که فعالیت در حوزه موسیقی با شرایط کنونی خود به نوعی طنز است.

شریفیان درباره انتخاب اشعار قطعات این کنسرت گفت: اشعاری که در قطعات کنسرت اجرا خواهد شد برگرفته از فرهنگ شفاهی موسیقی بوشهر و با تکیه بر ادبیات عامه است.

شریفیان در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی دریافت مجوز این کنسرت گفت: خوش‌بختانه هیچ‌گاه برای برگزاری کنسرت در تهران مشکلی نداشتیم. پیش از این هم صحبت‌هایی شد که در بوشهر هم اجرا داشته باشیم که متاسفانه با واکنش برخی گروه‌ها این امکان میسر نشد.

وی ادامه داد: البته این مشکل مربوط به این دولت و آن دولت نیست و همیشه یک عده آدم هستند که با بخشی از موسیقی بوشهر مشکل دارند. این تفکرات همیشه بوده و ما هم به تفکرات این چنینی احترام می‌گذاریم و تنها خواسته‌ی ما این است که آن‌ها هم کمی به ما احترام بگذارند.

شریفیان با اشاره به برگزاری جشنواره خلیج‌فارس در سال گذشته گفت: دفتر موسیقی از ما دعوت کرد که در این جشنواره برنامه اجرا کنیم و ما هم به‌همین خاطر حضور پیدا کردیم. اما الان که حدود یک سال از این موضوع می‌گذرد هنوز پولی بابت این اجرا به ما داده نشده است.

وی یادآور شد: متاسفانه فقط بلدیم شعار خلیج‌فارس را بدهیم و کار عملی در این حوزه نمی‌کنیم. گروه لیان از سال ۹۰ آواهای دریانوردان خلیج فارس را ضبط کرد اما هنوز که هنوز است این کار منتشر نشده و در همین دفتر موسیقی مانده است. اقدامات فرهنگی از این دست را کشورهای حوزه خلیج‌فارس انجام می‌دهند. اما ما فقط بلدیم شعر بدهیم.

شریفیان در پایان این نشست در خصوص حواشی که پیرامون آلبوم "دینگومارو" پیش‌آمد گفت: بگذارید این آلبوم منتشر شود و بعد از آن پیرامون این موضوع سخن خواهم گفت و با دلایلی مستند از جریان‌ها و لایه‌های کثیفی که در موسیقی کشور جریان دارد، پرده بر خواهم داشت.
کد مطلب: 190