سخنان وزیر ارشاد در گردهمایی اصحاب فرهنگ و هنر
علی جنتی، وزیر ارشاد که در گردهمایی اصحاب فرهنگ و هنر استان همدان شرکت کرده‌بود، درباره‌ی ادبیات، موسیقی، هنرهای تجسمی، سینما و تئاتر سخن گفت.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۸
 
سخنان وزیر ارشاد در گردهمایی اصحاب فرهنگ و هنر
 
علی جنتی، وزیر ارشاد که در گردهمایی اصحاب فرهنگ و هنر استان همدان شرکت کرده‌بود، درباره‌ی ادبیات، موسیقی، هنرهای تجسمی، سینما و تئاتر سخن گفت.

تحریرنو: علی جنتی شام‌گاه شنبه در گردهمایی اصحاب فرهنگ و هنر استان همدان با اشاره به برگزاری همایش عقلانیت در حکمت سینوی در همدان و با اشاره به شخصیت والای ابوعلی سینا، افزود: استان همدان استانی با پیشینه‌ی فرهنگی و تاریخی و تمدنی چندهزار ساله، مهد عالمان، عارفان و متفکران و خاست‌گاه فرهیختگان و هنرمندان و یار مجاهدان است .

وی با بیان این‌که درمقایسه با سال‌های گذشته در حوزه‌ی فرهنگ نوعی آزادی‌بیان و آزادی‌قلم در حوزه‌های مختلف ایجاد شده تا هنرمندان بدون این‌که با خرده‌گیری نابه‌جا روبه‌رو شوند به فعالیت خود ادامه دهند، اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی که نویسندگان در گذشته داشتند بررسی کتاب توسط افرادی بود که دانش لازم را نداشتند و با خرده‌گیری‌های نابه‌جا نمی‌گذاشتند مجوز کتاب صادر شود.

وزیر ارشاد با بیان این‌که افرادی برای بررسی کتاب در نظر گرفته شده بودند که اگر قرآن وحی منزل نبود به آن‌هم مجوز انتشار نمی‌دادند، عنوان کرد: هیئت نظارت بر کتاب سه‌سال تشکیل نشده‌بود اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید جمع کثیری از شخصیت‌های بارز و برجسته در حوزه‌ی کتاب کودک، سیاست، دین، اقتصاد و سایر مباحث برای نظارت بر چاپ کتاب انتخاب شدند و ‌بسیاری از کتاب‌هایی که مجوز چاپ آن‌ها صادر نمی‌شد به چاپ رسید.

وی با بیان این‌که در دولت یازدهم تلاش شده صدور مجوز چاپ کتاب از حالت متمرکز خارج شود و بسیاری از نهادهایی که دارای شورای علمی هستند کتاب‌های حوزه‌ی خود را به‌چاپ برسانند، اضافه کرد: در این دوره ناشرانی که امتحان خود را پس داده‌اند نشان دادند مراقب رعایت قوانین هستند.

جنتی افزود: در حال حاضر نیز به مانند گذشته کتاب‌های مفید از ناشران خریداری شده و بین سه‌هزار کتاب‌خانه‌ی عمومی کشور توزیع می‌شود اما به‌دلیل مشکلات اقتصادی از کمیت آن کاسته شده‌است.

وی با بیان این‌که بیش‌ترین مشکلات انجمن‌های ادبی و هنری به مسائل مادی باز می‌گردد، عنوان کرد: استان‌دار همدان قول کمک مبلغ قابل ‌توجهی به انجمن‌های ادبی را داده ‌و وزارت ارشاد نیز مبلغی را به انجمن‌های ادبی استان همدان اختصاص خواهد داد تا خون تازه‌ای در رگ انجمن‌ها جریان یابد.

وی با تاکید بر این‌که در بسیاری از حوزه‌های فرهنگی و هنری تفویض اختیار به استان‌ها انجام شده، عنوان کرد: در برخی حوزه‌های هنری مانند موسیقی که حساسیت بیش‌تری به‌ویژه در شهرهای کوچک وجود دارد باید دقت بیش‌تری در ارکان موسیقی پیش از اجرا صورت گیرد.

جنتی ادامه داد: به‌دنبال یافتن راه‌کاری هستیم که بتوانیم به استان‌هایی که توانایی‌های مختلفی در حوزه‌های کاری فرهنگی و هنری دارند تفویض اختیارات را انجام داده و از ارجاع به مرکز جلوگیری شود.

وی هم‌چنین گفت: در حوزه‌های قرآنی نیز معاونتی با عنوان قرآن و عترت با هدف تقویت مجامع قرآنی برای گسترش فرهنگ قرآنی ایجاد شده است.

وزیر ارشاد سیاست دولت را واسپاری اموری اعلام کرد که تصدی‌گری آن‌را در اختیار دارد و یادآور شد: وزارت‌خانه، واگذاری همایش‌ها و جشنواره‌ها را به بخش خصوصی دنبال می‌کند.

وی درباره‌ی عدالت فرهنگی نیز گفت: در حال حاضر وزارت فرهنگ به مناطق محروم بیش‌تر از مناطق برخوردار کمک می‌کند و در حوزه‌ی مطبوعات یارانه‌ی مناطق محروم سه‌برابر مناطق برخوردار است.

جنتی با اشاره به صندوق حمایت از هنرمندان نیز عنوان کرد: در آغاز کاردولت یازدهم صندوق حمایت از هنرمندان به سازمان تامین اجتماعی ۲۴میلیارد تومان در زمینه‌ی بیمه‌ی هنرمندان بدهی داشت که امروز این مبلغ بیش‌تر نیز شده‌است.

وی با تاکید براین‌که صندوق حمایت از هنرمندان باید به‌یک بنگاه اقتصادی سود ده تبدیل شود گفت: برای همین امر نیز برخی از فعالان اقتصادی و مدیران بانک‌ها به‌عضویت هیئت امنای این صندوق درآمدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این‌که هنرمندان باید خودکفا شوند، عنوان کرد: اگر کارهای فاخر در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری صورت گیرد ارزش اقتصادی بالایی نیز نصیب هنر خواهدشد.

وی با بیان این‌که در ماه‌های گذشته تابلوهای نقاشی ایرانیان بازارهای خوبی یافتند، گفت: ۹۰ تابلو با ارزشی به‌مبلغ ۱۳میلیارد تومان به‌فروش رفته و تابلوی سهراب سپهری تنها یک‌میلیاردو۸۰۰میلیون تومان به‌فروش رفت.

جنتی ادامه داد: در حراجی که در دبی نیز برگزار شد در مجموع ۳۰میلیون دلار تابلو فروخته‌شد که ۱۰میلیون دلار آن مختص ایرانیان بوده‌است.

وزیر فرهنگ هم‌چنین با اشاره به این‌که وزارت ارشاد از گذشته ۳.۵‌میلیارد تومان به اهالی تئاتر بدهکار است، گفت: بودجه‌ی معاونت هنری وزارت‌خانه امسال ۱۷میلیارد تومان است که امیدواریم سال آینده ارتقای قابل‌توجهی داشته باشد.

وی با بیان این‌که فیلم‌های ساخته شده در ایران باید نشان دهنده‌ی تمدن و فرهنگ بزرگ مردم این سرزمین باشد، عنوان کرد: سردم‌داران امریکا که دشمنان ملت ایران نیز هستند به فرهنگ و تمدن بزرگ مردم ایران اعتراف می‌کنند.

جنتی در ادامه با اشاره به هفته‌ی دولت و با بیان این‌که حکم‌رانی خوب مبتنی بر عقلانیت و مبتنی بر تدبیر است، عنوان کرد: دولت یازدهم با شعار تدبیر و امید امور کشور را در دست گرفت و اقداماتش براساس عقلانیت و دیدگاه کارشناسان و با مشاوره‌ی اهل نظر و صاحب‌نظران است.

وزیر ارشاد در ادامه با اشاره به فعالیت‌ها و اهداف دولت تدبیر و امید گفت: در سیاست خارجی دولت تلاش می‌کند با همه‌ی کشورها به‌خصوص کشورهای همسایه رابطه‌ی منطقی و عقلانی مبتنی بر منافع ملی کشور برقرار کند.

وی افزود: در یک‌سال گذشته رابطه‌ی ایران با بسیاری از کشورها که دچار تنش بوده بهبود یافته بنابراین دولت تدبیر امید تلاش می‌کند بر اساس منافع ملی با همه‌ی کشورهایی که با ایران خصومت ندارند ارتباط منطقی برقرار کند.

جنتی هم‌چنین گفت: دولت در یک‌سال اخیر در حوزه‌ی اقتصاد با وجود همه‌ی نابسامانی‌ها، فشارهای خارجی، تحریم‌های ظالمانه، رکود اقتصادی و بی‌کاری مزمن کوشیده تورم را مهار کند.

وی با بیان این‌که در زمینه‌ی اقتصاد دولت تصمیمات مهمی اتخاذ کرده و لوایحی در دست تدوین دارد گفت: هم‌چنین لایحه‌ای را تقدیم مجلس شورای اسلامی با فوریتی که می‌تواند تا اندازه‌ی گره‌های اقتصادی را باز کند کرده که امیدورایم با حل‌وفصل هسته‌ای کشور گشایشی در اقتصاد پیدا شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بوعلی سینا را به‌عنوان یکی از فرهیختگان و اندیشمندان همدان و بزرگ‌ترین افتخار برای ایران و دنیای اسلام عنوان کرد.
کد مطلب: 1309