از سوی انجمن منتقدان موسیقی‌ ضبط‌ شده آلمان؛
"هاونیاز" کلهر چهره برتر موسیقی ملل ۲۰۱۶ شناخته شد
انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده آلمان جایزه خود را در دسته "موسیقی فولک/ ملل" در سال ۲۰۱۶ به آلبوم "هاونیاز" اثر کیهان کلهر اختصاص داد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۰
 
"هاونیاز" کلهر چهره برتر موسیقی ملل ۲۰۱۶ شناخته شد
 
انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده آلمان جایزه خود را در دسته "موسیقی فولک/ ملل" در سال ۲۰۱۶ به آلبوم "هاونیاز" اثر کیهان کلهر اختصاص داد.

به گزارش تحریرنو، کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده صاحب‌نام و بین‌المللی کمانچه، که این روزها نام او به علت دو برنامه برگزاری تور کنسرت‌های "پردگیان باغ سکوت" و کنسرت "دو نوازی" همراه با اردال ارزنجان، نوازنده باغلاما از ترکیه مدام تکرار می‌شود، برنده جایزه انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده(ریکورد) آلمان«Preis der deutschen Schallplattenkritik» یا به انگلیسی (The German Record Critics' Award) برای آلبوم «هاونیاز» Hawniyaz)) در دسته "موسیقی فولک/ ملل" در سال ۲۰۱۶ شده است و این خبر را ۱۵ نوامبر(دو روز پیش) انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده آلمان بر روی سایت خود درج کرده است.

اشتفان فرانزن، از اعضای هیات داوری برروی وب سایت این انجمن در ذیل خبر اعلامی چنین ابراز داشته است : هارمونیا موندی/ Harmonia Mundi، ناشر، با لیبل لتیتیود/Latitude سری آثاری جدیدی را منتشر ساخته است تا هنرمندانی که از طریق "زبان و دید شاعرانه" با تمام مردم دنیا "فارغ از زبان و نژاد" صحبت می‏‌کنند را معرفی کند و با "هاونیاز" به موفقیت بزرگی رسیده است؛ چرا که این کوارتت شامل موزیسین‌‏های کرد، فارس و آذربایجان، "راه‌های جدیدی" از "نفوذ سنت خاورمیانه‏‌ای" را در ۵ سوئیت بلند می‏‌کاود.

پیش از نیز در سال ۲۰۱۳، آلبوم «Kulakulik Yakisirmi» کلهر به همراهی اردال ارزنجان، به دریافت این جایزه نایل شده بود.

"هاونیاز" نام آخرین آلبوم رسمی منتشر شده از کلهر با آهنگ‌سازی و نوازندگی اوست که خوانندگی آن را آینور دوغان، خواننده و موسیقیدان کُرد اهل کشور ترکیه برعهده داشته و البته آن را در ابتدای تابستان ۹۵ در خارج از ایران منتشر کرده است.

پرآوازه‌‏ترین چهره بین‏‌المللی موسیقی ایران، کیهان کلهر، هاونیاز را به‌صورت موسیقی ترکیبی ساخته که متشکل از: موسیقی فولکلور کُردی، با گویش کرمانجی با خوانندگی آینور دوغانAynur Dogan)) و آهنگ‌سازی و نوازندگی شاه‌کمان توسط خود او، که در آن سلمان قمبرف (Salman Gambarov) نوازنده اهل آذربایجان با پیانو و جمیل گوچگیری (Cemil Qocgiri) نوازنده ترکیه‌ای تنبور همراه کلهر هستند.

جایزه انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده آلمان«Preis der deutschen Schallplattenkritik» از سال ۱۹۸۰ برای تنظیم نمودن "دقیق‏ترین استانداردها درزمینه دستاوردهای ممتاز و باکیفیت" در حوزه موسیقی ضبط‌ شده (ریکورد) تأسیس‌شده است.

جایزه انجمن منتقدان موسیقی ضبط شده آلمان شامل ۱۵۶ نفر از منتقدان موسیقی، نویسندگان، موسیقی شناسان و سردبیران در آلمان، اتریش و سوئیس است که به‌طور فعال در ارزیابی سی‏دی‏ها و دی‏وی‏دی‏ها نقش دارند.
کد مطلب: 8549