سیمین بهبهانی درگذشت
سیمین بهبهانی بامداد امروز، سه‌شنبه ۲۸ مردادماه بر اثر ایست قلبی درگذشت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۱۰
 
سیمین بهبهانی درگذشت
 
سیمین بهبهانی بامداد امروز، سه‌شنبه ۲۸ مردادماه بر اثر ایست قلبی درگذشت.

تحریرنو: سیمین بهبهانی که مدت‌ها در بیمارستان بستری بود، از ۱۵ مردادماه به کما رفت و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری بود.

سیمین بهبهانی‌ متولد سال ۱۳۰۶ در تهران است. از میان آثار او می‌توان به "سه‌تار شکسته"، "جای پا"، "چلچراغ"، "رستاخیز" و "یک دریچه آزادی" اشاره کرد.

سیمین بهبهانی، فرزند عباس و حاج میرزا حسین حاج میرزاخلیل مشهور به میرزا حسین خلیلی تهرانی (از رهبران مشروطه) است. پدرش به دو زبان فارسی و عربی شعر می‌گفت و حدود ۱۱۰۰ بیت از ابیات شاهنامه‌ی فردوسی را به‌عربی ترجمه کرده‌بود و در ضمن رمان‌های متعددی را هم به رشته‌ی تحریر درآورد که همگی به‌چاپ رسیده‌اند.

سیمین بهبهانی سال‌ها در آموزش‌و‌پرورش با سمت دبیری کار کرد. در سال ۱۳۳۷ وارد دانشکده‌ی حقوق شد، حال آن‌كه در رشته‌ی ادبیات نیز قبول شده‌بود. بهبهانی از سال ۱۳۳۰ تا سال ۱۳۶۰، تنها به تدریس اشتغال داشت و حتی شغلی مرتبط با رشته‌ی حقوق را قبول نکرد. در ۱۳۴۸ به‌عضویت شورای شعر و موسیقی درآمد. او به‌هم‌راه هوشنگ ابتهاج، نادر نادرپور، یداله رویایی، بیژن جلالی و فریدون مشیری این شورا را اداره می‌کردند.

بهبهانی در سال ۱۳۵۷ عضویت در کانون نویسندگان ایران را پذیرفت. در ۱۳۷۸ سازمان جهانی حقوق بشر در برلین مدال کارل فون اوسی یتسکی را به سیمین بهبهانی اهدا کرد. در همین سال نیز جایزه‌ی لیلیان هیلمن/ داشیل هامت را سازمان نظارت بر حقوق بشر (HRW) به‌وی اعطا کرد.
کد مطلب: 1269