پرکار‌ترین تصویربرداران جشنواره فیلم فجر ۹۷ چه کسانی هستند
در میان تصویربرداران فعال جشنواره فیلم فجر امسال هومن بهمنش و تورج اصلانی جمعا ۹ فیلم جشنواره سی و هفتم را فیلمبرداری کرده اند.
تاریخ انتشار : شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۶
 
پرکار‌ترین تصویربرداران جشنواره فیلم فجر ۹۷ چه کسانی هستند
 
در میان تصویربرداران فعال جشنواره فیلم فجر امسال هومن بهمنش و تورج اصلانی جمعا ۹ فیلم جشنواره سی و هفتم را فیلمبرداری کرده اند.

تحریرنو : فیلمبرداران فیلم‌های سینمایی یکی از مهم‌ترین عواملی هستند که نقش مهمی در موفقیت یک فیلم ایفا می‌کنند؛ در این مرحله علاوه بر فیلم‌برداری، نورپردازی، کارگردانی، صدابرداری، بازیگری و برخی جلوه‌های ویژه، نیز هم‌زمان انجام می‌شوند؛ بنابراین فیلمسازان همواره در انتخاب مدیر تصویربرداری پروژه خود به دنبال استخدام بهترین‌های این حوزه هستند. مدیران تصویربرداری باید علاوه بر آگاهی از علم فیلم‌برداری و آشنایی کامل با ابزار مورد استفاده، از دیدی درست به سینما و به آنچه کارگردان از آن‌ها می‌خواهد، برخوردار باشند، تا بتوانند به ذهنیات او به درستی عینیت ببخشند.

هومن بهمنش رکوددار جشنواره ۳۷

در میان فیلم‌های حاضر در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، هومن بهمنش با تصویربرداری ۵ فیلم پرکارترین تصویربردار جشنواره است.

فیلم‌های «سال دوم دانشکده من» به کارگردانی رسول صدرعاملی، «سرخپوست» به کارگردانی نیما جاویدی، «سمفونی نهم» به کارگردانی محمدرضا هنرمند، «متری شش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی و «جان دار» به کارگردانی حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری فیلم‌های بهمنش در این دوره از جشنواره هستند.

هومن بهمنش متولد ۱۳۵۹ لاهیجان همسر سابق هدیه تهرانی بازیگر سینما است. وی در رشته کارگردانی سینما تحصیل کرده و عضو انجمن مدیران فیلمبرداری سینمای ایران، انجمن فیلم کوتاه سینمای ایران، بنیاد ملی نخبگان ایران، آکادمی علوم و فنون سینمایی آسیا پاسیفیک-استرالیا است. او از سال ۱۳۷۴ فعالیت خود را در سینما از انجمن سینمای جوانان ایران آغاز کرد و در سال۱۳۸۴ با فیلم سینمایی آن سه بصورت مستقل مدیریت فیلمبرداری را آغاز کرد.

بهمنش افتخارات بسیاری در کارنامه هنری خود دارد که سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری برای فیلم «تابستان داغ» از سی و پنجمین دوره جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۵ و سیمرغ بلورین برای فیلم «دربند» از سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از آن جمله‌اند.

تورج اصلانی و تصویربرداری ۴ فیلم

تورج اصلانی دومین رکورددار جشنواره امسال است که با فیلمبرداری ۴ فیلم «درخونگاه» از سیاوش اسعدی، «قسم» از محسن تنابنده، «زهرمار» از جواد رضویان و «معکوس» از پولاد کیمیایی در جشنواره فیلم فجر ۳۷ حضور دارد.

تورج اصلانی، مدیر فیلمبرداری، نویسنده و تهیه‌کننده سینما متولد سال ۱۳۵۲ کرمانشاه است. وی فارغ‌التحصیل رشته‌ گرافیک و رشته‌ کارگردانی سینما از دانشگاه سوره تهران است. او فعالیت عکاسی را از سن ۱۰ سالگی در کانون پرورش فکری کودکان‌ و نوجوانان شهرستان سنقر، همچنین شروع فیلمبرداری را از سن ۱۴ سالگی با دوربین ۸ میلی‌متری، فعالیت فیلمسازی را از سال ۱۳۶۹ در انجمن سینمای جوان کرمانشاه و فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۷۹ با فیلم «خواب سفید» آغاز کرد. از مهم‌ترین آثار تورج اصلانی می‌توان به فعالیت در فیلم سن پطرزبورگ، فیلم «ساعت ۵ عصر» و فیلم «توکیو بدون توقف» اشاره کرد.

اصلانی مدیر فیلمبرداری بیش از ۳۵ فیلم بلند سینمایی از محصولات سینمای ایران و کردستان عراق و ترکیه است.

در ادامه فهرست فیلمبرداران فعال جشنواره، مسعود سلامی با فیلمبرداری ۲ فیلم «آشفتگی» ساخته فریدون جیرانی و «مردی بدون سایه» ساخته علیرضا رئیسیان و پیمان شادمانفر با فیلمبرداری ۲ فیلم «طلا» ساخته پرویز شهبازی «سونامی» میلاد صدرعاملی در جایگاه سوم قرار گرفته اند.

شادمانفر برنده سیمرغ بلورین سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم «خشم و هیاهو» شده است.

تک فیلمی‌ها

امسال برخی مدیران تصویربرداری با یک فیلم در جشنواره حاضرند که از آن میان می‌توان به مرتضی قیدی «۲۳ نفر»، علیرضا زرین دست «تیغ و ترمه»، فرهاد صبا «بنفشه آفریقایی»، مسعود امینی تیرانی «پالتو شتری»، مجید گرجیان «جمشیدیه»، حمید خضوعی ابیانه «غلامرضا تختی»، مرتضی هدایی «قصر شیرین»، هادی بهروز «ماجرای نیمروز۲: ردخون»، علی قاضی «مسخره باز»، همایون پایور «ناگهان درخت»، حسن اصلانی «حمال طلا»، فرشاد محمدی «روزهای نارنجی» اشاره کرد.
کد مطلب: 17840