قیمت باورنکردنی نسخه بازنشده کتاب«هری پاتر» در یک حراجی
نسخه بازنشده از چاپ اول کتاب «هری پاتر» در یک حراجی بیش از ۵۰ هزار دلار به فروش رفت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۹
 
قیمت باورنکردنی نسخه بازنشده کتاب«هری پاتر» در یک حراجی
 
نسخه بازنشده از چاپ اول کتاب «هری پاتر» در یک حراجی بیش از ۵۰ هزار دلار به فروش رفت.

به گزارش تحریرنو ؛ زمانی که نخستین کتاب «هری پاترِ» خانم جی کی رولینگ در سال ۱۹۹۷ روی قفسه کتابفروشی‌ها قرار گرفت، تنها ۵۰۰ نسخه از آن منتشر شده بود که نیمی از تیراژ چاپ اول کتاب به کتابخانه‌ها ارسال شد. همان موقع شخص زیرکی یک نسخه بازنشده از چاپ اول کتاب «هری پاتر و سنگ جادو» (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) را درون یک کیف دستی گذاشت و به مدت ۲۰ سال آن را نگه داشت تا دو روز پیش که کتاب را به قیمت ۵۰ هزار دلار در یک حراجی به فروش رساند.

این نسخه کمیاب در اختیار یکی از اهالی لنکشایر انگلیس بود و قرار بود به عنوان یک میراث خانوادگی حفظ شود؛ تا اینکه خبر فروش نسخه‌ای از چاپ اول هری پاتر به قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ یورو (بیش از ۳۱ هزار دلار) به گوششان رسید.

«هری پاتر و سنگ جادو» دو روز پیش در حراجی «هنسن» در بریتانیا به مبلغ ۴۶ هزار یورو چکش خورد. خریدار بعد از اضافه‌شدن مالیات بیش از ۵۷ هزار یورو (۶۲ هزار دلار) برای این نسخه چاپ نخست سری کتاب‌های مشهور جی کی رولینگ می‌پردازد. یکی از کارکنان حراجی به بی بی سی گفت که نسخه بازنشده کتاب کاملا نو بود؛ مثل این بود که تازه از چاپخانه بیرون آمده است. او گفت: «نمی‌توانید تصور کنید نسخه‌ای بهتر از این پیدا شود.»

در سال ۱۹۹۷ زمانی که نخستین کتاب هری پاتر چاپ و منتشر شد، با واکنش شدیدی مواجه شد و حتی عده‌ای آن را تحریم کردند، اما طی این ۲۲ سال به یکی از محبوب‌ترین داستان‌های کلاسیک دنیا تبدیل شد، ۷ داستان از این مجموعه خلق شد، بارها به تجدید چاپ رسید، ۸ فیلم‌ سینمایی و یک نمایشنامه از این داستان‌ها اقتباس شد، همچنین تم‌پارک هری پاتر در نقاط مختلف دنیا احداث شد.

جی کی رولینگ، نویسنده انگلیسی، از نزدیک به ۸ میلیارد دلار درآمد مجموعه فیلم‌های هری پاتر طی سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ تِم‌پارکی در املاک کمپانی یونیورسال در فلوریدا برای طرفداران هری پاتر احداث کرد. یکی از تفریحات این مجموعه ترن هوایی جدیدی با حضور «هگرید» از شخصیت‌های ماجراهای پاتر است.

دنیای شگفت‌انگیز و جادویی رولینگ با سِری « Fantastic Beast» شامل «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» و « جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌والد » و با نقش‌آفرینی «ادی ردمین» در نقش «نیوت اسکمندر» بر پرده بزرگ سینماها ادامه پیدا کرد.
کد مطلب: 19740