فیلم‌برداری از موزه‌ها و بناهای تاریخی ممنوع!
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تاکید کرد: تا اطلاع ثانوی، ورود گروه‌های فیلم‌برداری به موزه‌ها و بناهای تاریخی کشور ممنوع است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۷
 
فیلم‌برداری از موزه‌ها و بناهای تاریخی ممنوع!
 
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تاکید کرد: تا اطلاع ثانوی، ورود گروه‌های فیلم‌برداری به موزه‌ها و بناهای تاریخی کشور ممنوع است.

تحریرنو: محمدحسن طالبیان با اعتراض نسبت به بدقولی عوامل سریال "معمای شاه" که این سریال را در کاخ گلستان فیلم‌برداری کردند، اظهار کرد: هرچند در سال‌های گذشته، موضوع معرفی موزه‌ها و بناهای تاریخی مغفول مانده بود و گاهی با دادن بناها و موزه‌های تاریخی به گروه‌های فیلم‌برداری، قصد معرفی کردن آن‌ها را داشتیم، اما حالا می‌خواهیم تا زمانی که دستورالعمل مشخصی برای حضور گروه‌های فیلم‌برداری در کاخ موزه‌ها و بناهای تاریخی تدوین نشود‌، از ورود آن‌ها به این‌گونه بناها جلوگیری کنیم.

او ادامه داد: ما جزو آسیب‌خوردگان گروه‌های فیلم‌برداری در بناهای تاریخی هستیم. به‌همین دلیل، این کار دیگر انجام نمی‌شود تا زمانی‌که دستورالعمل مشخصی تدوین و سپس زمان‌بندی و سناریوی مشخصی از سوی عوامل فیلم‌برداری به مسوولان موزه‌ها و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ارائه شود.

وی با اشاره به حضورش در کاخ گلستان در نوروز ۹۳ و دیدن وضعیت این کاخ در زمان فیلم‌برداری سریال "معمای شاه"، افزود: آن زمان اعلام کردیم که این وضعیت باید به سرعت بررسی شود و هرچه زودتر کار این گروه فیلم‌برداری در کاخ گلستان به پایان برسد.

مدیر اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی سازمان میراث فرهنگی نیز در این‌باره اظهار کرد: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در گذشته نیز با این‌که موزه‌ها و اماکن تاریخی لوکیشن فیلم‌ها و سریال‌ها شوند‌، زیاد موافق نبود. با این وجود، این کار کماکان در موزه‌های کشور انجام می‌شد.

محمدرضا کارگر با بیان این‌که ساخت سریال "معمای شاه" در کاخ موزه‌های تهران آغاز شد، افزود:‌ هرچند از ابتدای نوروز مخالف ادامه‌ی این کار بودیم، اما به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام شد با توجه به هزینه شدن میلیاردها تومان اعتبار برای ساخت این سریال تا آن زمان، باید با این موضوع کنار بیاییم. بنابراین برای حفظ مصلحت‌ها اجازه دادیم این کار به پایان برسد.

او در پایان اضافه کرد: از این به بعد، در این زمینه تصمیم‌های محکم و بنیادین گرفته خواهد شد.
کد مطلب: 317