نمایشگاه «باغ ایرانی» در صبا رونمایی شد
دوسالانه آبرنگ ایران، این بار با روایت رنگ و قلم نقاشان از «باغ ایرانی» در صبا گشایش یافت.
تاریخ انتشار : شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۴
 
نمایشگاه «باغ ایرانی» در صبا رونمایی شد
 
دوسالانه آبرنگ ایران، این بار با روایت رنگ و قلم نقاشان از «باغ ایرانی» در صبا گشایش یافت.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر این دوسالانه که عصر جمعه ۸ دی با حضور استادان و پیشکسوتان نقاشی آبرنگ و شمار زیادی از علاقمندان در نگارخانه خیال این موسسه گشایش یافت، جلوه هایی از باغ ایرانی را در نگاه نقاشان آبرنگ ایرانی به نمایش گذاشت.

مجموعه ارایه شده، شامل ۸۰ اثراست که در سه بخش، ارائه شده است .دربخش نخست، مجموعه ای از آثار آرمان یعقوب پور در قالب اکرولیک و بصورت انفرادی، عرضه شده و از فضای سفید بوم برای ترسیم فضای مثبت کار و تاکید بر عناصر طبیعت استفاده شده است. سادگی، صراحت و تاثیرگذاری رنگهای زنده در سطح بوم، ویژگی مشترک آثار این هنرمند در روایت خود از «باغ ایرانی» است.

دربخش دوم، ۱۶ اثر از ۱۶ چهره صاحب نام و باسابقه در عرصه نقاشی آبرنگ از جمله: سمندریان، وثوق احمدی، آتشزاد، نیکو، مظلومی پور، و..... در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت.

نمایش آثار منتخب هنرمندان جوان؛ که نوجویی، خلاقیت و بیان فردی، ویژگی عمده این آثار است. بخش سوم نمایشگاه باغ ایرانی را شکل می دهد.

در آیین گشایش، ابتدا متنی از دبیر این دوسالانه قرائت شد که با اشاره به اهمیت موضوع باغ ایرانی، بعنوان محصول پیوند اندیشه و خیال ایرانی با طبیعت و هستی، گزارشی از روند شکل گیری این جشنواره و مراحل انتخاب آثار تا برگزاری آن تشریح شده و بیان نو از باغ ایرانی، همراه با خلاقیت و نوآوری، معیار اصلی گزینش نفرات برتر اعلام شده بود.

در ادامه، استاد سیاوش مظلومی پور از چهره های پیشکسوت و صاحب شیوه در نقاشی آبرنگ معاصر، طی سخنانی از تلاشهای دبیر نمایشگاه باغ ایرانی تقدیر و فعالیتهای او را اصلیترین عامل استمرار این اتفاق ارزشمند در فضای تجسمی کشور و در حوزه نقاشی آبرنگ دانست.

آنگاه با رای هیات داوران این دوره؛ آرمان یعقوب پور و محمود سمندریان، اسامی نفرات برگزیده اعلام و جوایز آنان اهدا شد. مهشید عرب، حمیدرضا سعادتی، ملیکا سادات حسینی، نرگس سعدوندی و آسیه سادات قریشی، نفرات برتر این دوره بودند که جوایز و تندیس های خود را دریافت کردند.

احمد مقدسی دبیر دوسالانه آبرنگ ایران نیز با اشاره به اینکه هدف ما گرد هم آوردن همه نگاهها و سلیقه ها- هم در قدرت اجرا و تکنیک کار و هم در دریافت مفهومی- بوده است خاطرنشان کرد: قدرت قلم، ایده های جدید، فضاهای مفهومی یا استعاری، از عوامل مهمی بودند که برای گزینش و راه یافتن آثار به نمایشگاه در نظر گرفته بودیم. وی افزود: هدف ما به هیچوجه اشاره صرف به طبیعت و ترسیم طبیعت نبود. هریک از این نقاشان، به یکی از اجزا و عناصر طبیعت، از حیوانات موجود در طبیعت تا عناصر باغ ایرانی و حتی عناصر انتزاعی پرداخته اند.

گفتنی است همزمان با گشایش نمایشگاه، کتاب آثار این دوره نیز با عنوان «باغ ایرانی» رونمایی و عرضه شد.

«باغ ایرانی» که تجلی مکاشفه معنا و عرصه شکفتن خیال و خلاقیت هنرمند ایرانی در طول قرنهاست، این بار در قلم آبرنگ نگاران ایرانی و در شیوه های متفاوت، تا تاریخ۱۴ دی ماه همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ۱۰ تا ۱۸میزبان عموم علاقمندان تجربه های نو در نقاشی معاصر خواهد بود.
کد مطلب: 14362