مراسم پنجمین شب کانون کارگردانان سینمای ایران
پنجمین شب کانون کارگردانان سینمای ایران با تقدیر از سه نسل سینماگر، خوش‌آمدگویی به یک فیلم‌ساز جوان، تقدیر از یک فعال صنفی و تجلیل از یک فیلم‌ساز فقید با حضور جمع زیادی از کارگردان سینما برگزار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۲۵
 
 
پنجمین شب کانون کارگردانان سینمای ایران با تقدیر از سه نسل سینماگر، خوش‌آمدگویی به یک فیلم‌ساز جوان، تقدیر از یک فعال صنفی و تجلیل از یک فیلم‌ساز فقید با حضور جمع زیادی از کارگردان سینما برگزار شد.

تحریرنو: در این مراسم که شام‌گاه سه‌شنبه ۲۳ اردی‌بهشت‌ماه در محوطه باز فرهنگ‌سرای نیاوران برگزار شد، داریوش فرهنگ از اعضای شورای مرکزی کانون کارگردانان که اجرای مراسم را برعهده داشت با بیان این‌که به‌دنبال برپایی جشن در سال گذشته بودیم اما اجازه برگزاری آن را به ما ندادند، گفت: خوش‌بختانه امسال کانون چنین شبی را رقم زد و برای همه دعوت‌نامه ارسال شد، حتی آن‌هایی که عقاید مخالف دارند که خوش‌بختانه عده‌ای این‌جا هستند و تعداد اندکی هم نیامدند و علت را نمی‌دانیم.

وی تأکید کرد: در شأن کارگردانان نیست دنبال جمع‌کردن امضا و دادن بیانیه باشند. باید زیر یک چتر خانواده را حفظ کنیم و نگذاریم این باران عشق متوقف شود.

اولین بخش جشن کانون کارگردانان به تجلیل از جهانگیر جهانگیری اختصاص داشت که برای اهدای نشان یادبود به خانواده این کارگردان فقید، ابوالحسن داودی، دیگر عضو شورای مرکزی به روی سن آمد و اظهار کرد: جهانگیری یکی از بی‌حاشیه‌ترین کارگردان‌هایی بود که در یک درازای ۴۰ ساله این حرفه را ادامه داد، یکی از کارگردان‌هایی که بدون هیچ حاشیه اضافه‌ای به کارش پرداخت و خیلی زود هم از کنار ما رفت.

پسر جهانگیر جهانگیری که به همراه مادرش به روی صحنه آمده بود با اشاره به دست‌نوشته‌ای از پدرش گفت: او نوشته بود "مدیران عزیز، هنرمند زود می‌میرد. کمک کنید این عمر کوتاه صرف وصال شود نه هجران."

وی افزود: کار نیمه تمام پدر هنوز به اتمام نرسیده و چشم انتظار کمک مسئولان هستیم تا فیلم آخر پدرم ساخته شود.

کمال تبریزی، رئیس شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران دیگر سخنران این مراسم بود.

او در سخنانی گفت: خوش‌حالیم بعد از چند سال توقف باز توانستیم دور هم جمع شویم و جشن کوچکی را برگزار کنیم. خوش‌حالم جایی ما را هم‌راهی کرد که از خود ما است. مهندس جعفری‌جلوه، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، که هزینه‌های این جشن را متقبل شدند.

وی امنیت شغلی و صندوق بیمه‌ی بیکاری را نکته‌ی بسیار مهمی عنوان کرد و ادامه داد: باید در خانه سینما روی آن متمرکز شویم و حالا که می‌توانیم ارتباط بهتری با ارشاد داشته باشیم آن را به سرانجام برسانیم و برای آن‌هایی که بیکارند فکر عاجلی بکنیم.

این کارگردان با اشاره برخی اختلافات بین سینماگران گفت: اختلاف‌نظرها و دعواهایی که ممکن است داخل صنوف بوجود بیاید، بهتر است این اختلاف سلیقه‌ها را به جای مطبوعاتی کردن و میان مردم بردن با خودمان مطرح کنیم. به اندازه‌ی کافی مردم خسته شده‌اند بنابراین ما به آن دامن نزنیم. سعی کنیم گذشته را فراموش کنیم و مجدد دور هم جمع شویم.

وی افزود: باید بحث قدیمی مدیریت را به فراموشی بسپاریم. در کانون تصمیم گرفته‌ایم رئیس شورا بیش‌تر از دو بار این سمت را نداشته باشد و یک‌نفر تنها دو بار بتواند ریاست کند. باید به شکل جدید مدیریت فکر کنیم. فکر کنیم هیچ‌کس رئیس نیست و همه می‌توانند رئیس باشند و در واقع به‌صورت جمعی به ریاست فکر کنیم.

تبریزی تأکید کرد: همه‌ی اعضای کانون هر موقع که بخواهند می‌توانند چه به‌صورت حضوری و چه کتبی در جلسات ما حاضر باشند. ارتباط دو جانبه‌ای باید با مسئولان برقرار باشد. سینمایی که مصیبت‌های زیادی دارد باید آن را برطرف کرد. بیاییم گذشته این سینما را به‌خاطر دعواهای ناچیز از بین نبریم و گذشته را زیر سوال نبریم.

تبریزی در ادامه به روال جشن‌های کارگردانان، دیپلم افتخاری را به مصطفی کیایی به‌عنوان خوش‌آمد به یک کارگردان جوان، اهدا کرد.

در ادامه نوبت به سیروس الوند رسید تا از کامران قدکچیان به‌عنوان یک فعال صنفی تقدیر کند.

الوند با اشاره به سخن امام علی (ع) "بالاترین تفریح، کار است" گفت: سه‌سال است، تفریح نکردم و در این سه سال فهمیدم کار کردن یعنی چه! امیدوارم بتوانم کار کنم و کسان دیگری مثل مجید قاری‌زاده و محمدعلی سجادی هم کار کنند.

وی افزود: پنج فیلم‌نامه‌ی اول کامران قدکچیان را من نوشتم. همیشه با احترام تماشاگر فیلم ساخته و رانت آن تماشاگرانی است که بلیت می‌خرند و فیلم‌هایش را می‌بینند. او در کارش شرافت دارد و احترام خاصی به تماشاگر می‌گذارد.

قدکچیان هم در سخنانی گفت: دوست داشتم الان کسانی هم که بیرون صنف مانده‌اند، این‌جا بودند. باید ناگفته‌های کسانی که پشت درمانده‌اند را شنید. باید سازها با هم کوک شود تا بتوانیم نوای هم‌آهنگی داشته باشیم.

یکی از مهم‌ترین برنامه‌های جشن پانزدهم کارگردان‌ها تقدیر از سه نسل سینماگران بود که برای نسل اول علیرضا داودنژاد به روی سن آمد و درباره‌ی خسرو سینایی گفت: چرا باید کارگردانانی که نقش تعیین‌کننده‌ای در سینمای مستند، نیمه مستند و داستانی داشته‌اند، سال‌ها کار نکند. فکر می‌کنم افرادی زیاد از آدم‌های خلاق خوش‌شان نمی‌آید و به‌خاطر همین کسانی مثل سینایی سال‌هاست که سینما از حضورشان محروم شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: شبی دور هم جمع شویم و جای هیچ‌کس خالی نباشد. از پیرترین کارگردان‌ها گرفته تا جوان‌ترین‌ها. از ابراهیم گلستان، بیضایی، کیمیایی، مهرجویی تا جوان‌تر‌ها مثل محسن امیریوسفی این‌جا باشند و با دل خوش این شب را اجرا کنیم.

خسرو سینایی هم با بیان این‌که آن‌هایی که سینماگر هستند آدم‌های خیلی خوش‌بختی هستند، گفت: به‌دلیل عمل کمرم سال‌ها از فیلم‌سازی دور افتادم و دیدم از شعر که در ابتدا با آن وارد هنر شدم فاصله گرفته‌ام بنابراین دوباره به سمت آن رفتم. دیدم چه لحظه‌ها خالی است وقتی در انتظار چیزی نیستیم.

وی افزود: ما سینماگران لحظه‌ی خالی نداریم و همیشه در انتظار چیزی هستیم. چقدر خوش‌بختیم که همیشه عاملی برای زندگی و تحرک وجود دارد. سینما حرفه نیست، نوعی زندگی است و ما با سینما زندگی می‌کنیم و طبیعت سینما همه این سختی‌ها را داخل‌اش دارد.

این کارگردان خطاب به مسئولان تأکید کرد: فیلم‌سازان جوان ما بسیار بااستعداد هستند، اما سال‌هاست منتظرم سینمای ما به افراد و استعدادشان متکی نباشد. اعتماد متقابل میان مسئولان و فیلم‌ساز بسیار مهم است و امیدوارم بتوانیم به این هدف برسیم.

برای تقدیر از فیلم‌ساز نسل دوم، کامبوزیا پرتوی به روی سن آمد و درباره‌ی مجید مجیدی گفت: امروز یاد دهه‌ی ۶۰ افتادم که سال‌های حضور فکرهای خوب در سینما بود. دوره‌ای که در سینمای کودک فیلمی هم‌چون "بدوک" و "پدر" توسط مجید مجیدی ساخته شد.

مجیدی هم با بیان این‌که دوستان لطف داشتند که او را برای تقدیر انتخاب کرده‌اند، گفت: این مراسم‌ها آسیاب به نوبت است و ما می‌خواستیم به تعویق بیافتد اما دوستان تأکید داشتند، باشد.

وی افزود: سینمای ایران دست‌آوردهای بزرگی داشته و استعدادهای زیادی میان نسل جوان وجود دارد اما تکنولوژی و امکانات نسبت به این استعدادها کم است. امیدواریم این تکنولوژی به نسبت استعدادها ارتقا پیدا کند.

مجیدی با اشاره به حضور فخر‌الدین انوار از معاونان سینمایی سابق در مراسم گفت: انوار معمار سینمای ایران بود و حیف است امشب از او تقدیر نشود. ایشان تلاش زیادی در جهت ارتقا سینمای ملی کرد.

وی درباره پروژه‌ی "محمد (ص)" اظهار کرد:‌ امیدوارم تا چهار پنج ماه آینده این فیلم آماده شود و آن موقع صحبت‌های لازم را خواهیم کرد.

پایان‌بخش این جشن به تقدیر از حمید نعمت‌اله به‌عنوان کارگردان نسل سوم اختصاص داشت که توسط علی ژکان انجام شد.

در حاشیه

پانزدهمین جشن کارگردانان سینمای ایران در حالی برگزار شد که سینماگران زیادی در آن حضور داشتند که از جمله آن‌ها می‌توان به: محمد بزرگ‌نیا، همایون اسعدیان، محمدمهدی عسگرپور، فرهاد توحیدی، داود میرباقری، خسرو معصومی، بیژن میرباقری، محمدرضا هنرمند، محمد متوسلانی، منوچهر هادی، محمد زرین‌دست، حسین مختاری، محمدعلی سجادی، حجت سیفی، اکبر حر، مجید جوانمرد، سیامک شایقی، محمدحسین لطیفی، رضا میرکریمی، مجید مظفری، منوچهر شاهسواری، فرشته طائرپور، علی عطشانی، حسن حسن‌دوست، جواد نوروزبیگی، سامان سالور، ابراهیم شیبانی، اکبر خواجویی، نادر ابراهیم‌فر، کامران ملکی، فریدون حسن‌پور، نازنین مفخم، نیکی کریمی، سامان مقدم، رخشان بنی‌اعتماد، مسعود ده‌نمکی، احمدرضا معتمدی، امیرشهاب رضویان، یداله صمدی، جابر قاسمعلی، عباس رافعی، مسعود آب‌پرور، رویا تیموریان، مسعود رایگان، مرتضی شایسته، غلامرضا موسوی، محمدرضا صابری، علیرضا شجاع‌نوری، جهانگیر کوثری، مونا زندی، ضیاالدین دری، امین تاریخ، حبیب رضایی، مسعود کرامتی، تهمینه میلانی، احمدرضا درویش، نقی نعمتی، محسن محسنی‌نسب، محمد نیک‌بین، جلال فاطمی، علیرضا امینی، محمدرضا مویینی، وحید موساییان، سیامک اطلسی، احمدرضا گرشاسبی، جمشید حیدری، غلامرضا آزادی، افشین شرکت، بهروز شعیبی، محمد فراورده و... اشاره کرد.

این مراسم با یک ساعت تأخیر در ساعت ۲۰:۳۰ آغاز شد.

از مسئولان سینمایی تنها محمدرضا جعفری‌جلوه و محمد احسانی حضور داشتند.

در بدو ورود دو نفر از نوازندگان دف در مسیر حرکت میهمانان به اجرای برنامه می‌پرداختند و هم‌چنین حضور خواننده نوازنده‌ای که در بین میهمانان به اجرای برنامه می‌پرداخت، جلب توجه می‌کرد.

اعضای شورای مرکزی کانون کارگردانان به‌همراه برخی از اعضای این کانون مانند نادر مقدس، همایون اسعدیان، ابوالحسن داودی، محمد بزرگ‌نیا، کمال تبریزی و مازیار میری، دبیر جشن، در بدو ورود به مهمانان خوش‌آمد می‌گفتند.

بهاره رهنما و ارژنگ امیرفضلی که دو تئاتر مختلف را در فرهنگ‌سرای نیاوران به روی صحنه دارند در این جشن حاضر بودند و امیرفضلی با حضور بر سر میزها تراکت کارش به نام "شب‌بخیر کیارستمی" را پخش کرد.

در حین صحبت‌های سیروس الوند، داریوش فرهنگ به‌عنوان مجری، اظهار کرد که ما طی این سال‌ها هیچ رانتی نگرفته‌ایم و سال‌هاست فیلم دلخواهم را نساخته‌ام که الوند از او خواست دیگر بین صحبت‌هایش وارد نشود.

در دقایقی از مراسم باد شدید باعث شد پرچم‌های روی سن به روی زمین بیافتند.

این مراسم در ساعت ۲۲ با عکس یادگاری برگزیدگان به پایان رسید.

هم‌چنین سفر سه روزه به کیش از سوی اسپانسر برنامه به برگزیده و یک نفر همراه اهدا کرد.
کد مطلب: 300