تهدید به کناره‌گیری هم اثری نداشت؛
تاج: بازی با کره در روز تاسوعا قطعی است
رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفت که تاکنون هیچ تغییری در زمان این بازی انجام نشده است و مذاکرات با فیفا برای تغییر روز این بازی حتی با تهدید به کناره‌گیری از بازی هم نتیجه ای نداشته است.
تاریخ انتشار : جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۱
 
تاج: بازی با کره در روز تاسوعا قطعی است
 
رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفت که تاکنون هیچ تغییری در زمان این بازی انجام نشده است و مذاکرات با فیفا برای تغییر روز این بازی حتی با تهدید به کناره‌گیری از بازی هم نتیجه ای نداشته است.

به گزارش تحریرنو ، مهدی تاج یا حضور در برنامه ورزش و مردم درباره حضورش در رده‌های مختلف فوتبال گفت: کار کردن برای مردم به صورت کلی قشنگ است و البته سخت. من همه مراتب مدیریتی در فوتبال را طی کردم و حقوق بگیر فوتبال هم نیستم. رک هم هستم و حرف خودم را می زنم چون عوایدی از فوتبال نداشتم و ندارم و نخواهم داشت.

وی درباره سفرهای زیادش در روزهای اخیر و کثیرالسفر بودنش عنوان کرد: آنطور که می‌گویند خیلی اهل سفر نیستم. برخی‌ها بحث کردند که چرا نگاه فدراسیون به فوتسال مثل فوتبال نیست. من به فوتسالی‌ها گفتم این طور نیست. خودم هم به کلمبیا رفتم تا در کنارشان باشم. بعد هم کنگره فیفا در هند بود که باید حتما شرکت می‌کردم. اتفاقا همان شهر و همان زمان، تورنمنت آسیایی برای تیم نوجوانان بود که آنجا نیز سر زدم.

تاج در مورد بازی‌های پیش‌رو برای تیم‌ملی و انجام بازی با کره‌جنوبی در روز تاسوعا تصریح کرد: محرم و صفر همه چیز ماست. اگر در جنگ تحمیلی موفق بودیم به خاطر این بود که شهدای ما به اباعبدالله (ع) اقتدا کردند. من هم مثل همه، اولویتم عزاداری اباعبدالله (ع) است اما چرا در روز تاسوعا باید بازی کنیم، حرف درستی است. توضیح ما هم این است تقویم فیفا ۴ ساله تنظیم می‌شود و در سال ۱۳۹۱ نوشته شده است. الان در سایت فیفا تا سال ۲۰۲۴ هم برنامه‌ریزی شده است. آنجا هم گفته شده که در مجموع ۱۱ اکتبر که ۲۰ مهر می شود، بازی ایران و کره جنوبی است.

وی ادامه داد: فدراسیون هیچ گونه دخل و تصرفی در برنامه ریزی فیفا ندارد و فیفا خودش برای تیم ها برنامه ریزی می‌کند. این برنامه‌ریزی و اتفاقات زمان ما نبود ولی هر اتفاقی در فوتبال می افتد ما باید پاسخگو باشیم. وقتی که فیفا زمان بازی را به فدراسیون اعلام کرد ما برنامه ای که به آنها ارسال کردیم نوشتیم و عنوان کردیم این مسابقه را نمی توانیم برگزار کنیم. در اولین نامه مخالفت‌مان را برای برگزاری این بازی در روز تاسوعا اعلام کردیم. همچنین در نامه دیگری که از سوی اقای حسنی‌خو به شورای تامین ارسال شد، اعلام کردند که آمادگی برگزاری این بازی‌ها را در روز تاسوعا داشته باشند. به علاوه خودم به مالزی رفتم و به مسئولان AFC همین موضوع را اعلام کردم. پیشنهاد هم دادم زمان بازی ها را جابجا کند.

تاج افزود: کره جنوبی برنامه پیشنهادی ما را نمی‌پذیرفت. همچنین پیشنهاد دیگر عقب انداختن بازی‌ها بود که از فیفادی خارج می شد اگر این اتفاق می‌افتاد لژیونرهایمان را در اختیار نداشتیم. با این حال ما باز هم به تلاش هایمان ادامه دادیم و تماس هایمان را برقرار کردیم و نهایتا به ملاقات ۲۷ مرداد با اینفانیتنو در فیفا منجر شد. در آنجا هم کلی بحث کردیم و گفتیم روز تاسوعا برایمان روز بسیار مهمی است. اینفانتینو گفت امسال کاری نمی‌توانم بکنم اما برای سال های آینده می توانم این دو روز را در تقویم لحاظ کنم. ما حتی بحث کناره‌گیری را مطرح کردیم اما بازهم او گفت تغییر زمان بازی ممکن نیست.

رییس فدراسیون فوتبال در ادامه گفت: وزیر ورزش نیز به من پیشنهاد دادند با کره جنوبی وارد مذاکره شویم و آنها را وادار به تغییر زمان بازی کنیم. هنوز منتظر پاسخ کره‌ای ها هستیم. نظر نهایی را سرمربی کره جنوبی باید بدهد. راه حل اخر این است که ما بازی را برگزار کنیم و شرایط خاصی ایجاد شود تا مردم بتوانند هم بازی را ببیند و هم عزاداری را از دست ندهند. حتی ساعت بازی طوری است که نه باز عزاداری ظهر تاسوعا تداخل دارد و نه با عزاداری شب عاشورا. ضمن اینکه جلسه ای با شورای تامین خواهیم داشت تا در مورد چگونگی برگزاری این مراسم هماهنگ شویم.

تاج در بخش دیگری از این گفت و گو درباره انتقاداتی که به کم‌کاری فدراسیون فوتبال وجود دارد گفت: کاری دیگری نمی توان کرد از زمانی که آمدیم کار را به صورت جدی انجام دادیم اما چیزی که وجود دارد ممنوعیت استفاده از شعایر مذهبی در بازی‌هاست اما ما حتی اگر بخواهیم جریمه هم بدهیم باز هم این کار را می‌کنیم و پرچم های مشکی بزرگ در ورزشگاه نصب خواهد شد.

وی درباره اینکه گفته می شود چهار سال پیش باید از این موضوع جلوگیری می شد و فدراسیون قبلی در این مورد کم کاری کرده است، عنوان کرد: عربستان اعلام کرده در ۱۰ روز حج بازی انجام نمی دهد. اما مسئله ای که وجود دارد این است که نمی توان زمان را تعیین کرد و مثلا گفت ۱۱ اکتیر چهار سال دیگر مصادف با چه روزی می شود. اینفانتینو نیز از ما خواست در این مورد به او کمک کنیم.
کد مطلب: 7714