برای تسویه بدهی های معوقه شهرداری تهران؛
سهام فروشگاه شهروند و شهر آفتاب به بانک شهر واگذار شد
اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جلسه غیرعلنی امروز(یکشنبه) شورا، لایحه واگذاری سهام فروشگاه شهروند و مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب به بانک شهر را تصویب کردند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۶
 
سهام فروشگاه شهروند و شهر آفتاب به بانک شهر واگذار شد
 
اعضای شورای اسلامی شهر تهران در جلسه غیرعلنی امروز(یکشنبه) شورا، لایحه واگذاری سهام فروشگاه شهروند و مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب به بانک شهر را تصویب کردند.

به گزارش تحریرنو از اداره کل ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، لایحه "اصلاح جز یک و شش بند (الف) و بند (ج) تبصره ۲۷ مصوبه بودجه سال ۹۵ شهرداری تهران" در دویست و نود و دومین جلسه غیرعلنی شورا که امروز با حضور شهردار تهران برگزار شد، بررسی و به تصویب رسید.

به موجب این اصلاحیه مقرر شد ۶۰ درصد سهام فروشگاه های شهروند و مدیریت بهره برداری از مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب بابت بدهی های معوقه شهرداری تهران(در قالب تهاتر) به بانک شهر واگذار شود.

براساس این گزارش و با تصویب این لایحه، شهرداری تهران مجاز خواهد بود علاوه بر دو میلیارد یورو فاینانس هایی که به تصویب هیات دولت رسیده، بابت توسعه و احداث خط ۳، ۶ و ۷ با رعایت صرفه و صلاح شهرداری و رعایت آیین نامه معاملاتی شهرداری تهران از ظرفیت بخش خصوصی یا BOT استفاده کند.

در جریان بررسی این اصلاحیه که در جلسه غیرعلنی امروز شورا برگزار شد، اعضای موافق و مخالف لایحه نظرات خود را اعلام کردند.

اسماعیل دوستی عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: معتقدم امروز یکی از روزهای تاریخی شورای چهارم است و باید این فرصت را مغتنم بشماریم.

وی ادامه داد: امروز اگر شهرداری تهران تدابیری اتخاذ کند که بتواند بدهی های خود به بانک ها و موسسات مالی را تسویه کند باید مورد تقدیر قرار گیرد.

دوستی با بیان اینکه بر طبق دستور العمل بانک مرکزی بانک ها موظف شده اند که به هر نحوی طلب های خود را وصول کنند گفت: ورود بانک شهر به نمایشگاه شهر آفتاب موجب رونق این نمایشگاه خواهد شد.

غلامرضا انصاری عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: اگر قرار به واگذاری شهر آفتاب است باید بعد از تعطیلی نمایشگاه بین المللی باشد تا حداقل روی کاغذ زیان ده جلوه نکند.

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: به اعتقاد من در این امر می بایست ابتدا شهرداری دلایل خود را شفاف و صریح بگوید تا حجت تمام شود.

وی با بیان اینکه موافق استفاده از بی او تی در خطوط مترو و نیز واگذاری شهر آفتاب و شهروند است گفت: اگر شهرداری تهران با جسارت تمام بگوید که اگر این واگذاری ها صورت نگیرد چه ضررهایی به شهر می رسد آن موقع ما برای موافقتمان در برابر دیده بان های شهری و شهروندان توجیه داریم.

محمد مهدی تندگویان عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران نیز دراین جلسه گفت: معتقدم برج میلاد را با لحاظ این شرط که درآمدهای پایدار شهری برای شهر ایجاد شود، باید واگذار کنیم.

وی درخصوص واگذاری نمایشگاه شهر آفتاب نیز افزود: در حال حاضر فضای قابل بهره برداری سرپوشیده نمایشگاه بین المللی خیابان سئول در حدود ۱۲۰ هزار متر مربع است در حالی که این میزان در نمایشگاه شهر آفتاب ۱۵ هزار متر مربع است.

نائب رئیس کمیسیون شهر سازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: نمایشگاه شهر آفتاب آینده درخشانی دارد و معتقدم باید هر چه سریعتر به بخش خصوصی واگذار شود.

محسن سرخو رئیس کمیته حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به پیشنهاد واگذاری فروشگاه شهروند گفت: در برنامه ۵ ساله دوم شهرداری تهران گسترش IT مد نظر قرار گرفته که یکی از مصادیق آن خرید الکترونیک بود و فروشگاه های شهروند هم باید پایلوت باشد.

پرویز سروری رئیس کمیسیون نظارت شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: یکی از مشکلات آینده شهرداری ها موضوع نگهداشت است که هزینه های گزافی برای شهرداری به بار می آورد به همین دلیل این واگذاری ها می تواند از ضرر های آینده جلوگیری کند.

وی افزود: در مترو نیز شهرداری تهران به جای آنکه عافیت طلبی کند و منتظر کمک های دولت باشد با شجاعت با همکاری بانک شهر وارد کارزار شده و امروزه می بینیم که ما ۱۰۰ کیلومتر مترو در استانه بهره برداری داریم لذا باید بانک شهر را به این دلیل تشویق هم بکنیم.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در جریان بررسی این لایحه گفت: با توجه به قول مساعد وزیر صنعت، معدن و تجارت، موانع برای ورود بخش خصوصی به شهر آفتاب برداشته شده و به زودی ظرفیت نمایشگاهی شهر آفتاب به حد مطلوب می رسد.

اعضای شورای شهر تهران در پایان به لایحه "اصلاح جز یک و شش بند (الف) و بند (ج) تبصره ۲۷ مصوبه بودجه سال ۹۵ شهرداری تهران" رای داده و مقرر شد در بودجه شهرداری تهران میزان پرداخت بدهی های بانک ها از ۲۰ هزار میلیارد ریال به ۵۰ هزار میلیارد ریال و نیز میزان پرداخت بدهی ها به اشخاص حقیقی از ۶۰ هزار میلیارد ریال به ۷۰ هزار میلیارد ریال افزایش یابد.
کد مطلب: 7662