محمد علیخانی؛
پایش ساختمانهای ناایمن در تهران؛ فیلترینگ سختگیرانه ساخت‌وساز
عضو شورای شهر گفت: در شهر تهران ساختمانهایی وجود دارد که طبق قوانین نباید مجوز ساخت می‌گرفتند و شورای جدید در پی جلوگیری از ساخت و سازهای غیر ایمن و اجرای قوانین سختگیرانه در پایتخت است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۳
 
پایش ساختمانهای ناایمن در تهران؛ فیلترینگ سختگیرانه ساخت‌وساز
 
عضو شورای شهر گفت: در شهر تهران ساختمانهایی وجود دارد که طبق قوانین نباید مجوز ساخت می‌گرفتند و شورای جدید در پی جلوگیری از ساخت و سازهای غیر ایمن و اجرای قوانین سختگیرانه در پایتخت است.

به گزارش تحریرنو ؛ محمد علیخانی درباره تعیین تکلیف ساختمانهایی که در گذشته ناایمن ساخته و رها شده اند، گفت: در تهران با دو نوع ساخت و ساز روبرو هستیم. یک سری ساختمان ناایمن و یکسری ساختمان با مصالح نامرغوب نظیر ساختمان هایی همچون پلاسکو که پایش آنها منطبق بر اطلاعات و قوانین جدید در حال انجام است و در صورت اخطار از سوی شهرداری با هماهنگی دستگاه قضایی پلمپ شده و تا رفع نقص فک پلمپ نخواهد شد.

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر با تاکید بر اینکه ما از لحاظ قوانین مشکلی نداریم و مشکل اصلی در اجرا و نظارت است، اظهار کرد: بخشی از ساخت و سازهای صورت گرفته در تهران در حریم گسل اتفاق افتاده و مجوز ساخت به هر دلیلی داده شده است، همچنین در طرح تفصیلی نیز شاهد تخلفاتی نظیر ساخت وساز غیرمجاز ،افزایش تعداد طبقات و تراکم هستیم که زمان اعمال قانون آن گذشته و کار دیگری نمی توان روی آن انجام داد.

وی در مورد موارد مشابه مانند ساختمان پلاسکو اظهار کرد: در شورای پنجم که ۶ ماه از تشکیل آن می گذرد، پایش ساختمانهای ناایمن در اولویت قرار گرفته و بر همین اساس سه کمیسیون شهرسازی و عمران و محیط زیست و خدمات شهری، منطقه بازار و منطقه ۱۲ که ساختمانهای ناایمن دارند مورد بررسی قرار داده‌اند. خروجی این جلسات پشتیبانی دستگاه قضا برای اصلاح موارد ناایمن است که با همکاری شهرداری و اصناف در منطقه ۱۲ در حال انجام است.

علیخانی با اشاره به اینکه شورای پنجم نظارت بسیار سنگین‌تر و دقیق‌تر و تمرکز بر این ضوابط و مقررات را سختگیرانه پیگیری خواهد کرد، افزود: وقتی این اتفاق بیفتد احتمال تخلف هم کم می شود ولی نمیتوان گفت صد در صد تخلفی نخواهیم داشت.

عضو شورای شهر به دستورالعمل مختص این تخلفات اشاره کرده و افزود: دستورالعملهایی برای مواردی که در گذشته رخ داده است ابلاغ شده و بازرسی هایی در شهرداری صورت می گیرد و آن بخشهایی که مربوط به شهرداری است پیگیری و در صورت نیاز به دستگاه قضا ارجاع می شود و دستگاه قضایی هم به شدت با چنین مواردی برخورد کرده و به ایمن شدن ساختمان های فرسوده کمک می کند.

وی در ادامه درباره اینکه آیا تاکنون گزارش تخلفی دریافت کرده اید یا خیر گفت: در حال حاضر گزارشی موجود نبوده که در دوره جدید شورای شهر صورت گرفته باشد تا شورا برای مقابله با آن دستوری صادر کند.

علیخانی با اشاره به ساخت و سازهای غیر مجاز صورت گرفته در گذشته و نحوه صدور مجوز برای برخی ساختمانها تصریح کرد: در برخی موارد مجوز برای ملک صادر شده یا عوارض دریافت شده و مالک در حال ساخت است به طور مثال شهروندان پاسداران گزارش می دهند که در فلان منطقه پارکی موجود بوده که در حال حاضر تخریب شده و در آن ساخت و ساز می شود و باید ادامه روند ساخت متوقف شود اما وقتی بررسی می شود برخلاف آنکه شهروندان فکر می کردند که در دوره جدید مجوز داده شده متوجه می شویم که این مجوز در دوره قبل صادر شده و عوارض آن نیز دریافت شده یا پیمانکاری بوده که در ازای دستمزدش پارک را به وی به همراه مجوزساخت تحویل داده‌اند و پیمانکار در حال ساخت این زمین است و راهی وجود ندارد که جلوی ساخت و ساز آن را گرفت. مگر از طریق مراجع قانونی.

وی در مورد وجود ساختمانهای ناایمن در سطح شهر تهران اظهار کرد: متاسفانه شهر تهران جزو شهرهایی است که ساخت و ساز در آن بسیار است و شاید در برخی موارد نظارت درستی بر روی این ساختمانها صورت نگرفته اما پس از زلزله بم مقرراتی وضع شده تا ساختمانهای ناایمنی که از قبل ساخته شده اند مانند ساختمانهای فرسوده و ساختمانهایی که از لحاظ سازه مستحکم نیستند و از سطح ایمنی پایینی برخوردارند مورد بررسی قرار گیرند و اخطار نسبت به ایمن سازی آنها صورت بگیرد.

این عضو شورا خاطرنشان کرد: ساختمان‌های ناایمن ساخته شده در تهران که از قبل مجوز گرفته با وجود آنکه احراز تخلف آنها قطعی است به علت کمبود بودجه شهرداری امکان جبران ضرر و زیان مالک عموما وجود نداشته و مسکوت باقی می‌مانند و تاکنون نیز راهکار قانونی برای برخورد با این موارد پیدا نشده است.
کد مطلب: 15053