رایزنی برای تبدیل مهمانسرای تاریخی امام علی (ع) به موزه
شهردار منطقه ۱۱ از رایزنی با ارتش برای بهره برداری از مهمانسرای امام علی (ع) که قدمتی بیش از ۸۰ سال دارد؛ برای تبدیل به موزه خبر داد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۳
 
رایزنی برای تبدیل مهمانسرای تاریخی امام علی (ع) به موزه
 
شهردار منطقه ۱۱ از رایزنی با ارتش برای بهره برداری از مهمانسرای امام علی (ع) که قدمتی بیش از ۸۰ سال دارد؛ برای تبدیل به موزه خبر داد.

به گزارش تحریرنو از روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۱ ، نصراله آبادیان در تشریح اقدامات انجام شده برای حفاظت از ابنیه واجد ارزش تاریخی و میراثی در محدده حصار ناصری و طهران قدیم گفت: از اواخر سال ۱۳۹۵ اقداماتی درباره حفظ و حراست از ابنیه تاریخی و میراثی در چند بخش آغاز کرده است که بعضی از پروژه ها مستقیما توسط شهرداری منطقه و برخی نیز با مشارکت مردم، سازمان ها و نهادهای مرتبط انجام شده است.

آبادیان افزود: از طرح های مرمتی که توسط شهرداری منطقه ۱۱ منطقه انجام شده است؛ می توان به مرمت مسجد مشیرالسلطنه و چهارسوق چوبی، پیرایش میدان و متروی حر، مرمت املاک تاریخی خیابان ولیعصر اشاره کرد که از اولین اقدامات در این زمینه بود.

شهردار منطقه ۱۱ ادامه داد: مرمت مهمانسرای امام علی(ع) در خیابان پاستور غربی که ثبت ملی است، مرمت سقاخانه عزیزمحمد در خیابان فروزش و کتیبه صلوات در خیابان کارگر از اقدامات جاری است که این منطقه در این سه سال انجام داده است.

آبادیان اضافه کرد: مذاکراتی با ارتش در حال انجام است تا مهمانسرای دانشگاه امام علی(ع) تهاتر و تبدیل به موزه شود. این مهمانسرا که بنایی ارزشمند و فاخر دارد اکنون محل استقرار کادرهای دانشگاه افسری است و پس از رایزنی و موافقت ارتش تبدیل به موزه جنگ خواهد شد.

او با بیان این که در یک سری از پروژه ها، این منطقه به عنوان تسهیلگر در پروژه های محرک توسعه عمل کرده، عنوان کرد: پیرایش جداره خیابان وحدت در حد فاصل مختاری تا شوش از جمله این اقدامات است که طی آن با تسهیلگری و برگزاری جلسات فشرده جداره های حدود ۵۰ پلاک در این محدوده بازپیرایی، طراحی و یکسان سازی شد. علاوه بر این مرمت ملک هایی واقع در خیابان وحدت نبش اسدی منش و کوچه لولاگر به عنوان تنها کوچه قرینه ای انجام شده است.

آبادیان با اشاره به این که از جمله پروژه های مشارکتی که این منطقه با سازمان زیباسازی انجام داده مرمت سردر آگاهی شاپور در خیابان وحدت اسلامی است، ادامه داد: علاوه بر این، مرمت سرتاسر کوچه اول در خیابان خارک بعد از خیابان استاد شهریار که تئاتر مهرگان در آن واقع شده با همکاری و مشارکت مالکان در حال انجام است. همچنین از پروژه های مشترک دیگر با سازمان زیباسازی می توان به مرمت خانه مینایی اشاره کرد.

شهردار منطقه ۱۱ درباره مرمت میدان حسن آباد افزود: مناقصه پروژه مرمت میدان حسن آباد به عنوان یکی از مهم ترین میادین شهر تهران، برگزار و مجری آن انتخاب شده است و طی آن جداره میدان بعد از آتش سوزی سال گذشته دوباره مرمت می شود. همچنین پیرایش میدان وحدت اسلامی، پیرایش میدان و متروی رازی نیز تا یک ماه آینده کلید می خورد.

او درباره اقداماتی که در یک ماه گذشته در حوزه احیای بافت و بنای تاریخی توسط شهرداری منطقه ۱۱ انجام شده، گفت: نقاشی دیواری تهران قدیم در خیابان جمهوری به مساحت یکهزار و ۴۴۰ متر مربع که درآن عکس قدیمی میدان حسن آباد تصویرنگاری شده و نقاشی عناصر و المان های معماری سنتی و تاریخی روی دیوارهای روبروی بیمارستان نجمیه به پایان رسید.

شهردار منطقه ۱۱ از احیای نقشه ابنیه تاریخی سطح این منطقه خبر داد و افزود: این نقشه امسال به روز رسانی شده و یک نقشه باکیفیت چاپ شده که در اختیار شهروندان و گردشگران قرار می گیرد.

او در پایان یادآور شد: مرمت و نورپردازی خانه تیمورتاش متعلق به ارتش در دانشگاه دافوس در خیابان پاستور غربی نیز با همکاری ارتش انجام و این خانه تبدیل به موزه شده و شهروندان می توانند روزهای دوشنبه و جمعه از آن بازدید کنند.
کد مطلب: 20580