مهیار علیزاده بیان کرد:
آلبوم مشترک شجریان و قربانی در مراحل پایانی
همایون شجریان و علیرضا قربانی مدتی است که بر روی آلبومی مشترک کار کرده‌اند، این اثر در حال حاضر مرحله‌ی میکس را می‌گذراند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۷
 
آلبوم مشترک شجریان و قربانی در مراحل پایانی
 
همایون شجریان و علیرضا قربانی مدتی است که بر روی آلبومی مشترک کار کرده‌اند، این اثر در حال حاضر مرحله‌ی میکس را می‌گذراند.

به گزارش تحریرنو، آلبوم جدید علیرضا قربانی با آهنگ‌سازی مهیار علیزاده در دست تولید است. آلبوم مذکور، اثر شخصی این خواننده به‌شمار می‌رود و در سکوت خبری تا نیمه‌ی مراحل ضبط پیش رفته است. این در حالی است که مخاطبان موسیقی طی ماه‌های اخیر بیش‌تر پی‌گیر اخبار و وضعیت آلبوم مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان بودند. مجموعه‌ای که در آن برای نخستین‌بار دو خواننده‌ی موسیقی اصیل ایرانی در کنار یک‌دیگر قرار گرفته و هم‌صدایی داشته‌اند.

مهیار علیزاده درباره‌ی وضعیت این آلبوم گفت: ضبط آلبومی که از آن به‌عنوان  آلبوم مشترک  یاد می‌شود و در آن همایون شجریان و علیرضا قربانی به‌صورت مشترک خوانده‌اند، به پایان رسیده و در مرحله‌ی میکس قرار دارد. تلاش ما بر این است که این آلبوم اسفندماه امسال به بازار عرضه شود و در غیر این‌صورت اردی‌بهشت سال ٩۵ باید منتظر انتشار آلبوم مشترک علیرضا قربانی و همایون شجریان بود.

نخستین تجربه‌ی هم‌کاری علیرضا قربانی و مهیار علیزاده به آلبوم "حریق خزان" مربوط می‌شود. آن اثر ارکسترال با استقبال ویژه‌ی مخاطبان مواجه شد و در اولین جشن سالانه‌ی موسیقی ما تندیس طلایی بهترین آلبوم موسیقی اصیل ایرانی را کسب کرد. حال این دو هنرمند گام دیگری را در کنار یک‌دیگر تجربه کرده‌اند.

مهیار علیزاده درباره‌ی آلبوم شخصی علیرضا قربانی می‌گوید: پس از آلبوم "حریق خزان" در سال ۹۱، تیتراژ سریال "پرده‌نشین" در سال ۹۳ و پروژه‌ی مشترک با همایون شجریان، این چهارمین تجربه‌ی هم‌کاری مشترک من و علیرضا قربانی است. این آلبوم که هم‌اکنون مراحل ضبط را سپری می‌کند، شامل قطعات باکلام و بی‌کلامی است که بخش باکلام آن روی آثاری از شعرای کلاسیک و ابیاتی از شعرای معاصر آهنگ‌سازی شده است.

بخشی از مراحل ضبط و اجرای موسیقی آلبوم مشترک قربانی و شجریان توسط مهیار علیزاده در خارج از ایران و در کشور چک انجام شد. بخش دیگری از ضبط هم به‌صورت مشترک در استودیو "ترانه" و استودیو  "کنگان پارسه"‌ی تهران صورت گرفت.

مهیار علیزاده درباره‌ی وضعیت صدابرداری آلبوم شخصی قربانی می‌گوید: ضبط این مجموعه، بر‌خلاف آلبوم مشترک، کاملا در داخل کشور و در استودیو "کنگان پارسه" درحال انجام است. بخشی از قطعات به‌صورت ارکسترال و بخش دیگر هم به‌صورت آنسامبل‌های آزاد در حال ضبط هستند. نگاه ساده و گرایش بیش‌تر به‌سمت موسیقی جدی و در برخی بخش‌ها کشش بیش‌تر به‌سمت موسیقی می‌نیمال از خصوصیات بارز آلبوم‌های جدیدم هستند.

او در ادامه به وقفه‌ای که در ضبط آلبوم علیرضا قربانی پیش آمد اشاره کرد و گفت: آهنگ‌سازی و ضبط این مجموعه در سال ۹۲ و پس از استقبال از آلبوم حریق خزان آغاز شد که در مقطعی به‌دلیل آغاز پروژه‌ی مشترک با همایون شجریان و همین‌طور ضبط مجموعه‌ی "در شعله با تو رقصان"، که به‌تازگی منتشر شده، متوقف شد. با اتمام مراحل ضبط این دو پروژه، کار بر روی آلبوم علیرضا قربانی را از سر گرفتیم و هم‌اکنون بیش از نیمی از قطعات ضبط شده‌اند. قطعات ضبط شده در مرحله‌ی میکس قرار دارند و به موازات آن سایر آثار هم در حال ضبط هستند.

آهنگ‌ساز قطعه‌ی "پرده‌نشین" در همین زمینه افزود: هنوز تاریخی برای انتشار این پروژه در نظر گرفته نشده ولی قطعا با هم‌آهنگی و فاصله‌ی منطقی و پس از پروژه‌ای که در آن علیرضا قربانی و همایون شجریان به‌صورت مشترک خوانده‌اند، این آلبوم نیز روانه‌ی بازار خواهد شد. اما پیش‌بینی‌ها به این شکل است که اواخر سال ۹۴ آلبوم مشترک منتشر خواهد شد و پس از آن در سال ۹۵ از آلبوم علیرضا قربانی رونمایی می‌شود.
کد مطلب: 3066