هم‌صدایی علیرضا قربانی و همایون شجریان
علیرضا قربانی و همایون شجریان در آلبومی با آهنگ‌سازی مهیار علیزاده می‌خوانند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۵۴
 
هم‌صدایی علیرضا قربانی و همایون شجریان
 
علیرضا قربانی و همایون شجریان در آلبومی با آهنگ‌سازی مهیار علیزاده می‌خوانند.

تحریرنو: مهیار علیزاده در این‌باره می‌گوید: آلبوم جدیدی در دست تولید دارم که خوانندگی آن‌را علیرضا قربانی و همایون شجریان، دو خواننده‌ی سرشناس موسیقی ایرانی برعهده دارند. پروژه در ژانر موسیقی ارکسترال است که ضبط آن به پایان رسیده و در مراحل میکس قرار دارد.

آهنگ‌ساز "حریق خزان" در مورد چگونگی شکل‌گیری این اثر گفت: دغدغه‌ی استفاده از چندصدا با نقش‌های مختلف از سال‌ها پیش و در زمان تحصیل در ارمنستان و تحت‌تاثیر کنسرت‌های موسیقی کلاسیک شکل گرفت، ولی در آن‌زمان تجربه‌ی کافی برای چنین پروژه‌ی بزرگی را نداشتم. علاوه بر آن کار باید بر روی اشعار فارسی ساخته می‌شد و این مشکل‌ترین بخش پروژه بود. انتخاب اشعاری که مرا تحت تاثیر قرار دهد و هم‌زمان برای ساخت اثر با دو خواننده‌ی متفاوت توجیه‌پذیر باشد.

وی افزود: این ایده را با همایون شجریان و علیرضا قربانی مطرح کردم و آن‌ها پذیرفتند که روی این پروژه کار کنیم. پروسه‌ی انتخاب اشعار و ساخت موسیقی و ضبط چیزی حدود یک‌سال به‌طول انجامید که بسیار پر زحمت اما در عین‌حال شیرین بود.

علیزاده با اشاره به‌طرح اصلی اثر می‌گوید: یک بخش از این اثر بر روی ابیاتی از نیمای بزرگ تالیف شده‌است و بخش دیگر، قطعاتی را با اشعار احمد شاملو، دکتر شفیعی‌کدکنی، محمدعلی بهمنی، سیمین بهبهانی و علیرضا کلیایی شامل می‌شود.

وی در مورد وضعیت ضبط این اثر گفت: مراحل ضبط آلبوم به‌پایان رسیده و هم‌اکنون در مرحله‌ی میکس قرار داریم. ضبط ارکستر کاملا به‌صورت آنسامبل صورت گرفته و قسمت اعظم موسیقی در استودیوی تلویزیون کشور چک و هم‌راه با ارکستر فیلارمونیک متروپولیتن پراگ انجام شده‌است. قسمتی از آن نیز در ایران توسط آنسامبل موسیقی معاصر ایرانی به سرپرستی خودم و به‌صورت مشترک در استودیوی ترانه و استودیوی کنگان (کرگدن) ضبط شده‌اند. هم‌چنین گروه آوازی تهران به‌سرپرستی میلاد عمرانلو عهده‌دار بخش‌های کُر مجموعه بوده‌اند.

این آهنگ‌ساز هم‌چنین در مورد زمان انتشار آلبوم افزود: هنوز زمان دقیقی برای انتشار آلبوم مشخص نشده‌است ولی با توجه به فعالیت‌های هر دو خواننده زمان انتشار آن به‌زودی مشخص خواهدشد.

علیزاده در مورد حساسیت‌های این اثر گفت: برای اولین‌بار است که بعد از انقلاب دو خواننده‌ی سرشناس موسیقی ایرانی درکنار هم قرار می‌گیرند و اثری مشترک را تولید می‌کنند. حتما حساسیت‌ها در این‌باره زیاد است و ما تمام تلاش‌مان را کرده‌ایم تا بهترین اثر را تولید کنیم. این اثر برای هر دوخواننده اهمیت ویژه‌ای دارد تا جایی‌که در تمام مراحل ضبط درکنار هم‌دیگرحضور داشتند و تلاش زیادی برای بی‌عیب‌بودن آن انجام شده‌است.
کد مطلب: 1124